Alzheimer Demans Hastalarının Yaşamlarını Değiştirecek Olan Perhiz

Üç sene evvel Mark Hatzer, 82 yaşındaki annesi Sylvia’nın demans bulguları göstermeye başladığını farketti.

Hastalığı o kadar ilerledi ki sağlık kurumuna kaldırılmak zorunda kalındı.

Sylvia kendi oğlunu tanıyamamaya başladı.

Manchester Evening News’deri aktarılanlara göre Sylvia’nın uyguladığı perhiz belleğini geri kazanmasını sağlamış.

Belki de bu perhiz demansla çaba açısından çığır açıcı bir büyüme olacaktır.

Mark’ın babası 1987 senesinde geçirdiği kalp kriziyle yaşamını kaybetti. 82 yaşındaki annesi demans bulguları göstermeye başlayınca annesini de kaybedeceğinden dolayı çok korktu.

Sylvia’ya hastalığı sebebiyle birtakım ilaçlar verildi. Oğlu ise ilaçları annesine vermek istemedi. Bunun yerine demansla çaba edebilmesi için annesine özel bir perhiz uygulamaya başladı.

Yaptığı ayrıntılı araştırma neticesinde Mark, Akdeniz ve etrafındaki ülkelerde demansın daha az görüldüğünü farketti. Bunun rastla olmadığına inandı.

Havanın da tesirli olmadığını öğreniyordu. Burada yaşayan insanların başka bir sebeple daha az demansa tutulduklarını düşündü.

Akdeniz perhizi demansa iyi mi geliyor?
Annesine Akdeniz ve etrafındaki ülkedeki insanların yediği besinlerle bir perhiz hazırladı.

Mark, Manchester Evening News’e “Bu bölgede balık harcandığını herkes öğrenir. Öte yandan yabanmersini, çilek, fındık ve ceviz de en çok harcananlardan. Bunların beyne iyi geldiğini düşündüm” dedi.

Sylia brokoli, yulaf, tatlı patates, yeşil çay ve siyah çikolata harcamaya başladı.

Perhizine sadık kalmasının üstünden aylar geçti ve belleği usulca kuvvetlenmeye başladı. Mucizevi bir metamorfoz geçirdi.

Mark, “Elbette bir gecede olmadı. Aylar sonra neticeyi ancak görebildik. Doğum günlerini anımsamaya ve daha öncekisi gibi davranmaya başladı. Daha fazla tetikteydi ve daha fazla alakalıydı. İnsanlar teşhis koyulduktan sonra yaşamlarının bittiğini düşünüyorlar. İyi ve kötü günleriniz olacak ama yaşamınız sona ermeyecek” dedi.

Britanya Alzheimer Derneği, Sylvia’nın başkalaşımından sık sık bahsetti. İnsanlar bloglarda demans için muhtelif yemek tanımları paylaşmaya başladılar.

Alzheimer’s Society’den Sue Clarke, “Mark’ın annesi için böyle şahane bir perhiz hazırlaması ve Sylvia’nın da perhize uymasının neticesinde muhteşem bir netice elde edilmesi bizleri çok neşelendirdi. Demansı önlemek veya rehabilitasyon etmek için şu an bir çözüm yok. Sağlıklı beslenme ve öğrenişsel egzersizlerle ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz” dedi.

Alzheimer’s Society’deki önde gelen tahlilcilerden Hekim Doug Brown, perhizin demansa tutulma veya bulgularını eksiltme tehlikesini ne kadar etkilediği hakkında net bir yorum yapabilmek ismine hala devam et olan bilimsel araştırmaların neticelerini beklediklerini söyledi.

Brown, BBC’ye “Bu perhizle kalp hastalıkları, kanser ve inme tehlikesini eksiltirsiniz. Sağlıklı beslenmek elbette beyniniz için de iyi” dedi.

Mark ise, “Bunu annem için yaptım. Ben işin basit kısmını yaptım. Gerçek güç kısmını o muvaffak oldu. Şayet perhizle birilerine daha iyi kazançsa çok neşelenirim” dedi.

Kraliçe Elizabeth, Mark’ın ve Sylvia’nın yaptığından o kadar etkilendi ki onları geçtiğimiz yaz davetli etti.

Demans hastalarının umutlarının çoğalması ve perhizden haberdar olmaları ismine paylaşalım.

Bir cevap yazın