Alzheimer Hastası Olmamak İçin 9 Alışkanlığı Hemen Terkedin

Alzheimer rahatsızlığı bir demans çeşiti olmakla bereber ne yazık ki rehabilitasyonu olmayan bir hastalıktır.

Alzheimer hastalığı bireyi adım adım yakın etrafından, sonra kendinden uzaklaştıran, bir zaman sonra da mevcut hayatla alakalı hatıraların teker teker silikleştiği, en sonunda insanın kendini bile tanımakta eforluk sürüklediği nörolojik bir hastalık cinsidir. Alzheimer çoğunlukla psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabilmektedir.

Alzheimer hastalığı unutkanlıkla başlayan bir hastalık olarak kendini gösterir. Ancak her unutkanlık Alzheimer hastalığı anlamına gelmez. Unutkanlık ile birlikte hüner kaybı görülüyor ve karakter özellikleri metamorfoz gösteriyorsa daha dikkatli olmak gerekiyor.

Alzheimer dilimizde sık kullanılan bunama ve demans hastalığı olarak da öğrenilir. Alzheimer hastalığına tutulmak istemiyorsanız şipşak terketmeniz gereken 9 alışkanlık:

1.Sigarayı bırakın

Sigara içmek bedeniniz muhtelif bölgelerine hasar verir ve beyin de bunlardan biridir. Sigara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a tutulma tehlikeyi %45 daha fazla.

İşte sigarayı vazgeçmeniz için iyi bir neden.

2.Daha fazla B12 vitamini alın

B vitamini sizi demanstan korur. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a tutulma tehlikeniz o kadar düşüyormuş.

Genelde yaşlılarda B12 vitamini yetersizliği görülmekte. B12 vitamini yumurtada, ette, balıkta ve deniz mahsullerinde bolca bulunmakta.

3.Daha faal olun

Kumpaslı olarak spor yapın. Hem kalbiniz kumpaslı atacaktır hem de kan dolaşımınız sıhhatli bir biçimde gerçekleşecektir.

Tansiyonunuza dikkat etmenizde de fayda var. Orta yaşlıysanız ve kolesterolünüz yüksekse, Finlilerin yaptığı araştırmaya göre demansa tutulma tehlikeniz çok fazla.

4.Kahve için

Kahve içiyor musunuz? Çoğu şahıs öğrenmese de kahve beyninizi korumakta.

Kahve bolca magnezyum kapsar ve eforlu bir antioksidandır. Alzheimer’a tutulma tehlikenizi %50 azaltır. İtalya’da yapılan bir araştırma günde bir bardak kahve içmenin Alzheimer’ı önlediğini savunuyor.

5.Daha fazla D vitamini alın

D vitamini yetersizliği Alzheimer’a neden olmakta.

ABD’de yapılan bir araştırmada D vitamini yetersizliğinin Alzheimer’a tutulma tehlikesini %125 çoğaldırdığı görüldü. Analist Miia Kivipelto, SVT’ye “D vitamini alımı Alzheimer’a tutulmamak için ehemmiyetli etkenlerden” dedi.

Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneşin fazla olmadığı yerlerde yaşıyorsanız D vitamini yardımı alın.

6.İçki tüketiminizi azaltın

Fazla içki tüketimi demans tehlikesini arttırıyor.

Günde bir bardak şarap içmenin Alzheimer’ı önlediğine dair araştırmalar olsa da fazla içki tüketiminin Alzheimer’a neden olduğu bir gerçek.

7.Başınızı koruyun

Başınızı çok sert bir yere çarparsanız demansa tutulma tehlikeniz var. ABD’de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü.

Motor sürüyorsanız kask takmayı önemsememe etmeyin.

8.Beyin egzersizleri yapın

Beyninize tıpkı adalelerinize davrandığınız gibi davranmalısınız.

Bunun için de en öğrenilen usuller bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyler bilmekten çekinmeyin. Yeni şeyler bilirken beyniniz ekstra efor sarfeder ve bu da sizin için sağlıklıdır.

9.İyi dinlenin

Araştırmacılar stresle demans arasında bir irtibat olduğuna inanıyorlar. Stres şahıstan bireye değişebilen bir miktara sahip. Bu sebeple Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor.

“Alzheimer Hastası Olmamak İçin 9 Alışkanlığı Hemen Terkedin” üzerine 5 yorum.

  1. Takıntıları, düzen hastalığını, temizlik hastalığını, en iyisini ben bilirim egosunu bırakın, sokağa çıkın.Eşinizi sizden sonrası için hazırlayım
    Çünkü o size bakacak, sorunlarınıza çare olacak. Onun için eşinize sevgi ve hürmet gösterin, gelecekte sizin en büyük dedtekçiniz o olacak.

  2. Takıntıları, düzen hastalığını, temizlik hastalığını, en iyisini ben bilirim egosunu bırakın, sokağa çıkın.Eşinizi sizden sonrası için hazırlayım
    Çünkü o size bakacak, sorunlarınıza çare olacak. Onun için eşinize sevgi ve hürmet gösterin, gelecekte sizin en büyük dedtekçiniz o olacak.

    1. çok hoşuma gitti.bugün yaş günüm öylece geziniyordum yazdıklarınız beni aldı götürdü. insanın şu anda yaptıkları ve yapacakları yarınını belirliyor.teşekkür ederim sevgiyle kalın

  3. Malum hayat üç evre,çocukluk,gençlik ve yaşlılık.1 ve 2 nci dönem toz pembe tam gaz geçiyor fakaaaat son dönem ince hesaplarla geçiyor,şunu alamadım,bunu yapamadım,çocuklar şöyle ,gelinler böyle,stres,stres,stres.halbuki son dönemin;tamamen bu düşüncelerden uzak,eşlerin birbirine sonsuz saygı ve en önemlisi sevgi göstererek ömrün tamamlanması olacağını düşünüyorum;Galba haklıyım ne dersiniz.Herkeze selam ve sevgilerimle sağlıklı bir yıl diliyorum.

  4. Benim baktık anne ne sigara ne alkagol kulanmis surekli spor yapmis bol bol vitamin hem sebze meyve yemiş surekli gezmelere gitmis bi kadin ama simdi bak kadıncağız 10senedir hasta cok uzulyorum baktik anneye melek gibi kadin elini hic soguk suya vurmamis senelerdir yardimcisi olmus

Bir cevap yazın