Alzheimer’ın yeni natürel ilacı!

Ünlü sıhhat uzmanı Dr. Andrew Weil, belleği gözetmenin yolunun vücudu ve beyni etkin yakalamaktan geçtiğini söyledi.

Sıhhat uzmanı Dr. Andrew Weil, özellikle ilerleyen yaşlarda belleği gözetmek için önerilerde bulundu.

Yaşlanırken görülen ve bayağı olmayan hafıza kaybına bunama dendiğini, bunun en yaygın görünen biçiminin ise Alzheimer olduğunu ifade eden Dr. Weil, “Hafıza kaybı, başka hastalıklar sebebiyle ve bu hastalıkları geçirmek için kullanılan sızı kesiciler, antidepresanlar gibi ilaçlar sebebiyle de ilerleyebilir.

İlerleyen yaşlarda anlama marifetini ve zihni açık tutabilmek, vücudu ve beyni etkin yakalamaya bağlıdır.

Kart oynamak, okuma yapmak ve bulmaca çözmek uzmanlar tarafından vücudu ve beyni etkin yakalamak için önerilen yöntemlerdendir.

Yeni araştırmalara göre yeni bir dil bilmek veya müzik aleti çalmak gibi değişik hobileri sınamak ise zekasal olarak daha uyarıcıdır ve beyin işlevini daha da gözetebileceğini gösterir.

Zekâyı çalışmaya zorlayan faaliyetler, asapsal bağların güçlenmesinde sigorta misyonu görür.

Araştırmalar aralıksız olarak fiziksel etkinliklerin de zekamızı barizleştirebileceğini gösteriyor. Misalin kumpaslı egzersiz Alzheimer tehlikesini yüzde 30 ila 50 eksiltir. Hafif aerobik egzersizler, beyindeki kan dolaşımını çoğaldırır ve sıhhatli beden ağırlığında kalınmasına destekçi olur” dedi.

Doktorların haftada beş kere 30 dakikalık yürüyüş, yüzme veya bisiklet sürmeyi öneri ettiğini dile getiren Dr. Weil, “Sosyal faaliyetler ve keyifli olmak zekâyı ve vücudu gözetir ve sıhhatli bir hayat sürmeyi sağlar. Sigaradan uzak durulması da Alzheimer tehlikesini yarı yarıya düşürür.

Meyve ve sebzeler, soğuk su balıkları gibi omega-3 yağlarının Alzheimer hastalığına karşı tesirli olduğunu belirten uzmanlar, zerdeçalı da natürel bir cerahat söktürücü olması sebebiyle öneri ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın