Amerikalılar bu nebatın peşinde!

Güneydoğu’da sıklıkla harcanan ışgının şanı hudutları aştı. Amerikalı profesörler bu nebatı inceledi. ‘Yayla muzu’nun kanserli hücreleri yok ettiği ortaya çıktı.

Anadolu’da yetiştiği yöreye göre “Van muzu”, “Hakkari muzu” gibi adlarla anılan ışgın nebatı, dünyayı fethetti. Amerikalı bilim insanları, özellikle Güneydoğu’daki yurttaşlarımızın elinden düşmeyen ışgını keşfetti.

Atlanta Üniversitesi, ışgınla alakalı bilimsel bir araştırma asıllaştırdı. Kanserli fareler üzerinde yapılan araştırmayla, ışgının kanserli hücrelerin gelişimini durdurduğu tanımlandı. Çalışma kapsamında ışgında bulunan “parietin” adlı kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildi. 2 gün içinde kanser hücrelerinin yarısının can verdiği gözlendi.

Amerikalı profesörler, ışgından yapılmış kanser ilacının birkaç sene içinde kanser rehabilitasyonunda kullanılabileceğinin müjdesini verdi. Işgın mucizesini ortaya çıkartan araştırma, dünyanın gündemine geldi. İngiliz ve Amerika Birleşik Devletleri medyayı, araştırma neticelerini “Işgın yaşamınızı kurtarabilir” başlığıyla verdi.

SAĞLIK SAÇIYOR

Kanserli hücreleri öldürdüğü tanımlanan ışgın nebatı, tıp dünyasında coşku yarattı. Anadolu’da aşgın, eşgin, ıçgın, ıçkın, uçgun, uçkun gibi adlarla da anılan bu nebatın sıhhate olan bereketi “kanserle”hudutlu kalmadı. Işgının verimleri şöyle sıralandı: İçeriğindeki zengin C vitamini ile hazmı basitleştiriyor. Mide bulantısını önlüyor. Cildi hoşlaştırıyor. Baş sızısını dindiriyor. Cinsel eforu çoğaldırıyor..

Bir cevap yazın