Amla Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Amla Yağı Nedir Hakkında Bilgi

Amla bitkisi Hindistan’da yetişen şifalı bir nebattır. Meyveleri yenilen bu nebatın aynı zamanda meyvelerinden elde edilen yağ ile bir çok saç problemi rehabilitasyon edilmektedir. Amla meyvesine aynı zamanda bektaşi üzümü de denilmektedir. Amla meyvesinden elde edilen yağın eforlu bir aroması vardır. Bu nedenle kokusunu eksiltmek için amla yağı genellikle hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak kullanılır.

Amla yağı dünyanın en daha önceki saç bakım mahsullerinden biri olarak öğrenilir. Natürel bir saç toniği vazifeyi görmektedir.

Amla Yağının Saç İçin Verimleri Nelerdir?

İçerisinde esansiyel yağ asitleri barındırması nedeniyle saçların dipten uca kuvvetlendirici tesiri vardır.

Saç teninde oluşan kuruluk ve saç diplerinde kaşıntı gibi problemleri yok eder.

Amla yağının içerisinde yağ asitletinin dışında protein, karbonhidrat, muhtelif mineraller ve karbonhidrat kapsar. Bu sayede saçları besleyici ve kuvvetlendirici tesir gösterir.

Yapılan araştırmalara göre amla yağının saçları uzatma, saçta ki beyazları tedbire ve yok etme özellikleri olduğu görülmüştür.

İçerisinde bulunan omega-9 yağ asidi sayesinde saç dökülmelerini eksiltici tesiri vardır.

Amla Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Amla yağını saç diplerinize dolaysız olarak dökerek uygulayabilirsiniz. Diplere döktüğünüz amla yağını masaj yaparak tüm saç diplerinize yedirin. Ardından başınıza bir bone veya eşi bir şey geçirerek en az 1-2 saat bekletin. Dilerseniz geceden yapıp bu biçimde uyuyabilirsiniz. Ardından saçınızı iyice yıkayın.

Amla Yağı Verimleri Nelerdir?

Amla yağı aynı zamanda bir masaj yağı olarak da kullanılmaktadır. İçerisinde ki besleyici maddeler sayesinde tüm bedene masaj yapılarak uygulandığında cildi ıslatır, besler ve gevşetici tesir sağlar.

Amla yağı müshil tesiri olan bir yağdır. Bağırsakları gevşetmek ve kabızlık meselesinin giderilmesini istiyorsanız 1 su kadehi süt, su veya meyve suyunun içerisinde 2-3 damla amla yağı ilave ederek içebilirsiniz. Bu karışım kabızlık meselesini gidermektedir.

Eğer sakallarınızın daha gürleşmesini veya sakal çıkmasını istiyorsanız amla yağını bu emelle kullanabilirsiniz. Dilerseniz dolaysız olarak amla yağını sakal bölgenize sürüp 15-20 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Dilerseniz de hardal yaprağını blenderda ezdikten sonra amla yağı ile karıştırın. Aynı biçimde uygulayın. Bu karışım daha tesirli netice vermektedir. Bu uygulamayı haftada 4 kez uygulayın. Kumpaslı kullanımda sakalınızın arttığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın