Anne Soyadı

Sekreter dostumuzun 16 ve 12 yaşlarında iki adet çocuğu var. Çocuklar mektepten döndükleri bir gün bilgisayarla reyin oynuyorlar. Telefon çalıyor. Telefondaki birey kendisini şöyle tanıtıyor.

“Ben sincan jandarma karakolu’ndan filanca başçavuş. Bugün öğlen itibariyle ostim kavşağında bir zincirleme trafik kazası oldu. Kazaya karışan vasıtalardan bir tanesinin de plakası 06 xx 900, yeşil renk mazda. Taşıtı kullanan ve hadise yerinde ölüm eden kadının anneniz olma olasılığı var.”

Verilen plaka ve taşıt tasviri annelerinin profiline uyduğu için çocuklar fenalaşıyor. Hadise şöyle devam ediyor;

“Şimdi kadın maktulün üzerinden bir kimlik çıktı, ancak kimlik bölündüğü için, elimizdeki bilgilerle doğrulama yapmamız gerekiyor. Annenizin bütün ismi/soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, kütük bilgisi, anne ismi, baba ismi. Son olarak da annenizin kızlık soyadı.”

Çocuklar tabi o panik anında lüzumlu tüm bilgileri veriyorlar. Konuşmaya arada arkadan başka bir erkek sesi de karışıyor. “Komutanım, ambulans gelmiş ne yapalım” biçiminde sualler. Telefonu kapatmadan evvel de en son olarak “Verdiğiniz doğum yeri ve baba ismi elimizdeki dokümandakine uymuyor, can veren birey başka birisi olabilir, biz sizinle iletişime geçeriz” diyorlar.

Çocuklar hemen annelerini arıyorlar. Anne dükkanında, sapasağlam. Sekreter dost gelip yaşadığı vakayı bana aktarıyor. İlk usuma gelen şey “Şipşak internet bankacılığından yaralandığınız bankalara haber verin ve bilgi almaya çalışın, birisi sizin tüm kimlik bilgilerinizi ele geçirmiş, hesaplarınıza erişmeye çalışıyorlar”. Kendisi ilk olarak ****** bankası’nın internet bankacılığına girmeye çalışıyor, “Bankanızı arayın” iletiyi alıyor. Şipşak bankayı arıyor. İlk olarak hesaptaki para vaziyeti hakimiyet ediliyor, kayıp yok. Ancak kredi kartları ve internet bankacılığının ****** bankası merkezince iptal edildiği anlaşılıyor.

Detaylı görüşmelerden sonra, aynı gün bir kadının sekreterimize ait internet parolasını “değiştirmek” emeliyle yardım telefon hattını aradığı anlaşılıyor. Tüm kimlik bilgilerine doğru yanıtlar veren “saldırgan”, anne kızlık soyadı suallerine yanlış yanıt veriyor. Bunun üzerine hadisenin bir hücum olduğunu kavrayan cerrah telefon numarasını anekdot edip, lüzumlu hesap kilitleme ve kredi kartı iptal operasyonlarını yapıyor.

Yaşanan hadisede adamların sıçradığı şey şu. Sekreter dostumuz ve eşi, seneler evvel aralarında bir karar alıyorlar. diyorlar ki, anne kızlık soyadı olarak ortak sanal bir ad tanımlayalım, her türlü işimizde reeli yerine onu kullanalım. Konutu arayan saldırganlar “hakikat” kızlık soyadına erişmiş oluyorlar.

Sizlere önerim “anne kızlık soyadı” mevzusunu siz de eş bir usulle değiştirin. Çok akıllıca.

İnanılır gibi değil. 12 yaşındaki çocuğu yaşadığı duygusal travma sebebiyle rehabilitasyon görüyor. Lüzumlu kabahat ilanları yapıldı ve tahkikat devam ediyor. İnsanların acımasızlığına inanabiliyor musunuz?

Alıntıdır…

Arkadaşlarınızın da bu ve buna eş vakalardan haberdar olması için lütfen paylaşın…

Bir cevap yazın