Antibiyotik Kullananlar Bu Yiyecekleri Kesinlikle Yemeli

Gıda, beslenme ve sıhhat mevzularında geliştirdiği projelerle cemiyet sıhhatinin geleceği için çalışan Sabri Ülker Vakfı, antibiyotik kullanımı sırasında beslenmenin ehemmiyetine dikkat sürüklüyor. Antibiyotiklerin bağırsaklardaki bakteri balansında metamorfoza yol açabileceğinin altını çizen Sabri Ülker Vakfı, antibiyotik kullanırken nasıl beslenilmesi gerektiğine dair ehemmiyetli bilgiler paylaşıyor.

Kurulduğu 2009 senesinden bu yana sıhhatli hayat şuurunun büyümesine katkı sağlamak, cemiyeti beslenme ve sıhhat alanlarında bilimsel ve emin bilgiyle aydınlatmak üzere bir hayli projeyi yaşama geçiren Sabri Ülker Vakfı, bakteriyel enfeksiyonları rehabilitasyon etmek için kullanılan antibiyotikler ve beslenme ilişkisine dikkat sürüklüyor.

Antibiyotik kullanımının bağırsaklarda yaşayan faydalı bakterilerin rakamının eksilmesine, faydalı ve hasarlı bakteriler arasındaki balansın değişmesine yol açabileceğinin altını çizen vakıf bu noktada doğru beslenmenin son derece ehemmiyetli olduğunu andırdırıyor. Vakıf, antibiyotik kullanırken beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalara ait ehemmiyetli bilgiler paylaşıyor.

Antibiyotiklerin her cins soğuk algınlığı gidişatında doktora danışılmadan kullanılmasının sıkça yapılan yanılgılardan biri olduğunu andırdıran vakıf, afaki antibiyotik kullanımının sıhhati negatif etkileyebileceğine ve antibiyotik mukavemetine yol açabileceğinin de altını çiziyor. Vakıf, bu sebeple antibiyotiklerin kesinlikle doktor hakimiyetinde kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Rastgele bir bakteriyel enfeksiyonu önlemek için kullanılan antibiyotikler, bağırsaklarda yaşayan değişik bakterilerin de sağ kalımlarını etkileyebiliyor. Antibiyotik kullanımı böyle bir vaziyet neden olduğunda genellikle mide bulantısı, ishal, iştah kaybı gibi gastrointestinal bulgular ortaya çıkabiliyor. Antibiyotik kullanırken yan tesirlerin eksiltilmesi ve antibiyotik rehabilitasyonu sonrası bağırsaklardaki bakteri balansının geri kazanılması son derece ehemmiyetli.

Antibiyotik kullanımı sırasında yeterli ve balanslı beslenmenin yan tesirleri önlemeye ve iyileşme sürecinin süratlenmesine destekçi olabileceğinin altı çiziliyor. Antibiyotik kullanımı sırasında ve sonraki yarıyılda özellikle probiyotik ve prebiyotikler, K vitamini, posa ve liften zengin gıdalar büyük ehemmiyet taşıyor.

Probiyotik ve prebiyotikler:

Antibiyotik kullanımının bir neticeyi olarak bağırsaklardaki faydalı bakterilerinin rakamı eksildiği için hasarlı organizmalar muhtelif meselelere yol açabiliyor. Bu sebeple antibiyotik kullanımı mevzubahisi olduğunda, probiyotik gıdaların da harcanması öneriliyor. Probiyotik bakterilerden laktik asit bakterilerini kapsayan yoğurt, peynir, kefir, tarhana ve turşu gibi fermente yiyecek tüketimi, antibiyotik kullanımı sonrası değişen bakteri balansının yine kazanılması ve yan tesirlerin eksiltilmesinde tesirli olabiliyor.

Prebiyotikler bağırsaklardaki probiyotiklerin gıdayıdır ve hazmedilmeyen yiyecek bileşenleridir. Dolayısıyla bağırsaklarda canlı bakterilerin sıhhat tesirlerinden yararlanabilmek için beslenmede prebiyotik yiyecek kaynaklarına da yer verilmesi gerekiyor.

Hindiba, enginar, yulaf, soğan, muz ve kuşkonmaz gibi prebiyotik gıdalar, probiyotik gıdalarla beraber harcandığında antibiyotik kullanımı sonrasında bağırsaklardaki balansı geri kazanmaya destekçi olabiliyor.

K vitamini: Bazı bağırsak bakterileri bedende kanın pıhtılaşmasında misyon alan K vitaminini üretir. Antibiyotik kullanımı bağırsaktaki bakteri balansını bozduğu için uzun süreli antibiyotik kullanımlarında K vitamini yetersizliği de görülebiliyor. Antibiyotik kullanımında ve sonraki yarıyılda iyi bir K vitamini kaynağı olan koyu yeşil yapraklı sebzelerden zengin gıdalar harcanması verimli oluyor.

Posa/Lif: Posadan zengin gıdalar antibiyotiklerin bedende kullanımını etkileyebiliyor. Yiyecek öğesi-ilaç etkileşimi olmaması için antibiyotik aldıktan hemen sonra meyve ve sebzeler gibi posa içeriği yüksek gıdaların seçim edilmemesi öneriliyor. Ancak antibiyotik rehabilitasyonu bitirdikten sonra, posa ve liften zengin beslenmek faydalı bakterileri geri kazanmaya ve sindirim sistemini desteklemeye destekçi oluyor.

Bir cevap yazın