Antibiyotik Kullanmanın Temel Tehlikeleri

Bir bakteri ile bir virüs arasındaki fark nedir ve bu antibiyotik kullanmanızı gerektirir mi? Bugünkü yazımızda antibiyotiğe dair bu ve daha aşırısını bilin!

Sene süresince bir hayli hastalık, soğuk algınlığı, boğaz sızısı ve viral enfeksiyonlar başınıza geliyor ve bunları antibiyotikle rehabilitasyon etmeye çalışıyorsunuz.

Birçok vaziyette, bize bir antibiyotik vermesini ümit ederek hekime gidiyoruz ancak antibiyotik her zaman en iyi seçenek değildir.

Mümkün yan etkiler

Bu ilaç ilk kere 1940 senesinde kullanılmıştı ve en büyük tıbbi ilerlemelerden biri olmuştu ancak antibiyotiklerin fazla kullanımı bedende mukavemetli bakteriler yaratabilir.

Bu cins ilaçlarla alakalı usta yakalanması gereken bir diğer ehemmiyetli etmen, ürettiği yan tesirlerdir. Misalin, çocuklar antibiyotik kullandığında mide sızısı ve ishal gibi mümkün yan tesirlere maruz kalırlar. Ayrıca bu ilaca alerjik olabilirler.

Virüs ve bakteri arasındaki fark

Bakteriler ve virüsler sıhhatimizi etkileyebilecek iki cins mikroptur. Her iki mikroorganizma eş semptomlara sahiptir, artar ve eş biçimde gelişir.

Bakteri

Bakteriler bağımsız olarak hücrelerde bulunan canlı mikroorganizmalardır.

Vücudumuzun bir hayli yerinde bulunurlar ve çoğu zaman hasarlı değillerdir.Lactobacillus, bağırsakta yaşayan ve yiyecekleri hazmetmemize destekçi olan bereketli bir bakteri cinsi olarak bilinir.

Bununla beraber bazı vaziyetlerde bakteri hasarlıdır ve bedenin bayağı süreçlerine karıştıklarında insan bedenini istila ederek hastalığa neden olabilir.

Antibiyotikler bu vaziyette oldukça tesirlidir zira mikroorganizmaların gelişmesini ve büyümesini önlerler.

Virüsler

Öte yandan virüsler canlı olmadığı için tek başlarına var olamazlar. Hakikatinde bunlar, genetik materyalleri ince bir protein katına sarılmış parçacıklardır.

Büyümeleri ve artmaları sadece canlı hücreleri istila ettikten sonra gerçekleşir.

Bağışıklık sisteminiz bazı virüslerle bedeninizi etkilemeden evvel savaşabilir ancak antibiyotikler virüslerle savaşmak için kendi başına tesirli değildir.

Antibiyotiğin zararları

Soğuk algınlığınız olduğunda ya da diğer virüs hastalıklarına tutulduğunuzda antibiyotik kullanmanın hiçbir bereketi olmayacaktır.

Verimsiz olmasının yanı sıra, gelecekte bu antibiyotik kullanımı sıhhatinizi negatif doğrultuda etkiler.

Misalin dayanıklı bakterilerin gelişimini çoğaldırırlar. Daha spesifik olarak bahsetmek gerekirse, bu ilacın sık ve uygunsuz kullanımı, bakteri veya diğer mikropları değişinime uğratabilir ve antibiyotiğe adapte edebilir. Bu da antibiyotiğin bakteri ve mikroplarla savaşmasını ihtimalsiz hale getirir.

Bu vaziyete “bakteri mukavemeti” veya “antibiyotik mukavemeti” ismi verilir. Bu alana geldiğinde mukavemetli bakterilerle çaba etmek için daha yüksek dozda daha eforlu ilaçlar veya antibiyotikler gerekecektir.

Antibiyotiklerin yanlış kullanımı antibiyotik mukavemetinin yanı sıra başka problemlere de neden olabilir.

Antibiyotikler, hem kötü hem de iyi bir hayli değişik bakteri cinsini ortadan kaldırabilir. Bu, antibiyotiklerin bedeninizin sıhhatli olması için bereketli olan bakterileri dahi bedenden attığı anlamına gelir.

Üstelik, bu ilacı kullanmak besin sindirimine destekçi olan bereketli bakterileri de öldürür bu sebeple bakterilerdeki beceriksizlik bireyde ishale neden olabilir.

Bu sebeple, başka seçenek rehabilitasyon usulleri bulmak çok önemlidir.

Soğuk algınlığı, grip veya diğer virüs enfeksiyonları gibi kolay hastalıkları tesirsiz hale getirmek için antibiyotik kullandıkça, gereken vaziyetlerde hasarlı bakterileri ortadan kaldırmak zorlaşır.

Bunun bir neticeyi olarak, işe yarayacak bir rehabilitasyon bulmak için hekime daha sık gitmeniz gerekebilir.

Antibiyotik kullanırken

Sadece bakteriyel enfeksiyonları rehabilitasyon etmek için antibiyotik kullanmanız gerekir. Özellikle bir virüsün yol açtığı hafif bir enfeksiyon probleminiz varsa bu virüsü kendi haline vazgeçmelisiniz. Antibiyotiklere mukavemetli mikropların gelişimini önlemek için böyle yapmanız gerekir. Hekim, enfeksiyon probleminizin ciddiyetine göre size en doğru rehabilitasyonu verecektir.

Hafif bir hastalığınız olup olmadığınıza bağlı olarak bu kararı hekimin takdirine bırakacaktır.

Tıbbi dayanak alın. Bazen hekime gitmek ve rehabilitasyona uymak yeterli değildir. Buna ek olarak, sahip olduğunuz hastalığın bakteriyel veya virüs suratından olup olmadığı mevzusunda hekimden bilgi almak önemlidir.

Doktorunuzu hiçbir zaman antibiyotik vermesi için zorlamayın. Hekiminiz sizin için neyin doğru olduğunu biliyor.

Buna ek olarak antibiyotik tesiri yaratan natürel usuller de vardır. Bunları inceleyin!

Verimsiz antibiyotikler

Evde kalan artık antibiyotiklerin ya da bir çocuk ya da bir erişkin için verilmiş olmasına bakılmaksızın evde bulunan ilaçları kullanmak iyi bir fikir değildir.

Özellikle hastalığınız iyileştiğinde ve rehabilitasyonunuz sona erdiğinde, çoğalan antibiyotikleri atmalısınız.

Bir cevap yazın