Antibiyotik Yerine Bu Yiyeceği Harcayın

Yaz mevsimini şansladık. Kışın kendini yavaş yavaş göstermeye başladığı şu günlerde mevsim farklılıklarına karşı temkinimizi almamız gerekiyor. Hazırlıksız tutulmak istemiyorsanız sizlere antibiyotik tesiri gösterecek natürel gıdaları söyleyelim. İşte antibiyotik yerine geçen en tesirli gıdalar

Ispanak

Yüksek gıda yoğunluğuna sahip kış sebzelerinden biridir ıspanak. Antioksidan bakımından son derece zengindir, inflamatuar bileşenleri barındırır ve hücre zararına karşı bizi korur.

Şifasından yararlanmak için pişirerek harcamak yerine ham bir biçimde yiyebilirsiniz. Özellikle nar ve zeytinyağı ile hazırlanan salatası bedeninize kalkan olacak. Kışın bol bol harcamayı unutmayalım.

Soğan

Soğan, ciddi bir balgam söktürücüdür. Solunum yollarını uyararak balgamdan pakler. Natürel antibiyotik kaynağı soğan, yalnızca gribin devası olmakla kalmaz. Güçlü bir antioksidandır ve sütun kanseri rehabilitasyonunda takviyeci olduğu tespit etilmiştir. Bu verimlerinin yanı sıra adet söktürücü özelliği vardır. Soğan zati yemeklerin bırakılmazı fakat suyunu sıkarak harcadığınızda da antibiyotik yerine geçiyor.

Zerdeçal

Natürel bir antiseptik kaynağıdır. Zerdeçal asırlar evvel muhtelif cilt hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılmıştır. Antibiyotik kaynağı olan zerdeçal, yaraların enfekte olmasını önler.

Yemeklerinize baharat olarak ilave edebilir ya da bir bardak ılık sütün içine karıştırabilirsiniz. Başka Bir Deyişle tüketimi son derece basittir. Soğuk algınlığından gözetmesinin yanı sıra cilt kirlerine karşı da gözeticidir. Bunun için zerdeçallı maskeler deneyebilirsiniz.

Sarımsak & Bal

Mutfakların bırakılmaz ikilisi sarımsak ve bal natürel rehabilitasyon maharetleriyle ön tasarıya çıkıyor. Bal ve sarımsağın karışımı ise pek çok hastalığın iyileşmesinde oldukça tesirli oluyor. Soğuk algınlığından yüksek tansiyona, irin, astım, bitkinlik halsizlik, kısırlık ve hatta kansere kadar bir hayli hastalığın rehabilitasyonunda kullanılan karışım natürel bir ilaç vazifeyi görüyor.

Malzemeler

  • 3 diş sarımsak,
  • 10 çorba kaşığı bal,
  • 200 gr. keten tohumu yağı,
  • 4 limon.

Nasıl hazırlanır?

  1. Sarımsağı ince atayıp öğütün ardından limonu atayıp doğrayın.
  2. Ardından sarımsak, bal ve keten tohumu yağını ekleyin.
  3. Tahta kaşıkla iyice karıştırın.
  4. Cam kavanozla buzdolabında muhafaza edin.
  5. Yemek evveli 3 öğün 1 kaşık harcayın.

Bal

Antibakteriyel ve antiviral özelliği sayesinde kış süresince devingen ve sıhhatli kalmanız olası. Her sabah bir tatlı kaşığı besininiz hakikat bal bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Antibiyotik yerine özellikle kestane balını harcamanız çok daha yararlı.

Bir cevap yazın