Anzer Balı Nedir, Yararları Nelerdir?

ANZER BALI HAKKINDA BİLGİ
Anzer balı; Anzer yaylasında ki endemik cinsten çiçeklerin varlığı sayesinde elde edilen oldukça şifalı bir baldır. Anzer yaylası ise Rize şehrinin İkizdere ilçesine bağlı yaylasıdır. 3000 metre yükseltide olan anzer yaylası 500 değişik çiçeğe ev sahipliği yapar. Bu çiçeklerden takribî 90 çeşidi de dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan endemik nebat olma özelliği gösterir.

Anzer balının içerisinde takribî %40 oranında meyve şekeri, %36 şeker, %16 su, %8’lik kısmında ise protein, mineral, vitamin ve bir ekip bileşenler barındırır. Balı kıymetli yapan da bu %8’lik kısımda bulunan özel bileşenlerdir.

Anzer Balının Yararları Nelerdir?
* Damar sertliğine iyi kazanç. Kanı pakler. Damar tıkanıklığı önler.
* Kanser ve kısırlık rehabilitasyonunda kullanılır.
* Ağız yaralarını iyileştirici tesiri vardır.
* Cilt kirlerini ve sivilceleri giderir.
* Bademcik cerahatini iyileştirir.
* Cinsel performansı artırır.
* Operasyondan sonra oluşan yaraların iyileşmesine katkı sağlar. Kemikleri kuvvetlendirir.
* Bağırsak irinine karşı şifalıdır.
* Beyni kuvvetlendirir.
* İştah açıcı özelliği vardır. Cılızlığa karşı kilo almak isteyenler için öneri edilir.
* Asap sistemini iyileştirir.
* Saç dökülmesini ve sedef hastalığını önler.
* Anzer Balı astım ve öksürüğe karşı şifalıdır.
* Karaciğer hastalıkları ve hepatit virüsüne karşı bedeni korur.

Anzer Balı ve Poleni Maliyeti ?
Bayağı koşullarda bir arı kovanından 25 kilo arı balı çıkarken anzer balı sadece 1 kg çıkar. Elde edilmesi güç olan anzer balının maliyeti de ona göre çoğalış gösterir. Anzer balı 2016 seneyi itibariyle kgı 900 TL’den akdikeni bulmaktadır. Anzer yaylasında 2015-2016 sezonunda takribî 2 bin 500 kg anzer balı imali yapılmıştır.

Anzer poleninin maliyeti balına göre daha fazladır. 2016 seneyi itibariyle 100 gram anzer balı poleni 130 TL’den akdikeni buluyor.

Anzer Balı Nasıl Harcanmalıdır?
Erişkinlerin günde 1 veya 2 kez sabah, akşam yemeklerden en az 2 saat kadar evvel, 1 kadeh suya 1 tatlı kaşığı anzer balı karıştırarak harcamaları önerilir. Dilerseniz direk katı olarak harcayıp ardından su içebilirsiniz. Çocuklarda 3 çay kaşığı, bebeklerde ise 1 çay kaşığı olmak şartıyla aynı biçimde harcanması öneri edilir.

Bir cevap yazın