Arı soktuğunda ne yapmalısınız?

Kimi zaman riskli neticelere neden olabilen arı sokmalarında ilk müdahale çok ehemmiyetli. İşte arı soktuğunda yapmanız gerekenler…
Yaz aylarında sık sık yaşanan arı sokmaları natürel usuller ve tıbbi müdahalelerle hakimiyet altına alınabiliyor. Burada kritik nokta arı sokan bireyin alerjik bir bünyeye sahip olup olmaması. İşte arı soktuğunda yapmanız gerekenler…

Alerjik bir bünyeye sahip olmayanlar için ilk önerilen usul arının iğnesini pak bir cımbız dayanağıyla çıkararak bölgeyi sabunlu su ile arınmak. Bu sayede enfeksiyon tehlikesini ortadan kaldırmış olursunuz. Arının soktuğu bölgeyi iyileşene kadar pak yakalamak ve hijyenine umursamak da tekerrür bakteri yaradılışını yasaklamak açısından ehemmiyetli.
Arı soktuktan sonra bölgeyi kaşımak, ovalamak ve tahriş olmasına neden olabilecek şeyler yapmak zehrin dağılmasına neden olabileceği için doğru değil. Bu sebeple bölgeyi arınıp hafifletecek uygulamalara müracaat etmek gerekir.

Bunların başında arının soktuğu bölgeye amonyak koymak geliyor. Amonyak hem sızıları eksiltmede hem de varsa zehri emmede oldukça tesirli usuller arasında.

Halk arasında en sık kullanılan usullerden buz uygulamak ise bölgenin şişmesini yasaklıyor. Ancak buz uygulamasında dikkat edilmesi gereken buzu doğrudan derinize değdirmek yerine bir beze sarmak olacaktır. Doğrudan deriye değdirilen buz, ciddi yanıklara neden olabilir.
En ananesel usul ise soğanı ortadan keserek iç kısmını arının soktuğu bölgeye sürmek. Bu da arının zehrini almada kullanılıyor.
Soğanla eş bir usul de arı sokmalarına karşı sarımsak kullanmak. Sarımsağın ezilerek uygulandığı bu usul sızıları eksiltmede tesirli.
Tek başına bal da arının soktuğu bölgeyi rehabilitasyoncu edici özelliğe sahip yiyecekler arasında yer alıyor. Aynı biçimde yıkanıp kıyılarak yaranın üzerine konulan maydanoz da sızıları eksiltmek ve arı sokan bölgeyi hafifletmek için kullanılıyor.
Karbonat ve su karışımından elde edilen macun da arının soktuğu bölgeye sürülebilir
Arı sokmalarında kullanılan yaygın usullerden biri de bölgeye lavanta yağı sürmek. Bu yağ arının zehrini söküp atmada oldukça başarılı.

Vücutta kızarıklık, kaşıntı, şişlik, çarpıntı, bayılma hissi, karın sızısı, soluk almada eforluk, kusma gibi bulgular görülürse en yakın sıhhat kuruluşuna gidilerek bir uzman hakimiyetinden geçilmesi ehemmiyetlidir.

Bir cevap yazın