Dostluk Bittiğinde, Sevgi Eridiğinde

Sevgi ve dostluk kuruyup can verebilir. Ama kaygılanmayın; cılızlıklardaki eforunuzu bulun ve yolunuza devam edin.

Dostluk kuruduğunda ve sevgi bittiğinde, içinizde bir şeyler ölür.

Kimse bir kayba ya da bir zamanlar çok ehemmiyetli olan bir bağın kopmasına hazır olamaz.

Beyniniz insanlarla bağlantı kurmak için genetik olarak programlanmıştır. Yaşamta kalmayı, bilmeyi ve ilerlemeyi bu biçimde sürdürürüz.

Bununla beraber, beyniniz kalıcılığa kendini bağlarken, ehemmiyetli bir aslı unutursunuz: bazı şeylerin değiştiğini ve bazen sizin de değişmek zorunda olduğunuzu unutursunuz.

Yaşamınızda çok büyük bir yeri olan olan bir arkadaşlığın sona ermesi sizi karmaşıklığa ve yeise sevk eder.

Arkadaşlık içtendir. Sizi siz yapandır, size mutluluk ve duygusal desteklediyendir. Ancak, öngörülemeyen şartlar veya yeni alakalar bazı dostlukların yavaş yavaş sönmesine neden olur.

Aynı şey romantik ilişkilerde de geçerlidir. Belki hıyanet, hayal kırıklığı yaşanmıştır ya da bu ne kadar acı verici olsa da belki siz nedenini öğrenmeden sevginiz usulca bitiyordur.

Bu vaziyetlerde, güç olsa dahi, yaşam labirentiniz bozulmuş olsa dahi, yolunuza devam faktörüz gerekir.

Burada, bunun nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Dostluk tükendiğinde

Bu size acayip gelebilir, ancak arkadaşlık erkekler ve bayanlar için farklı bir anlam ifade eder. Fakat bu, dostluğun bir cinsiyet için daha ehemmiyetli olduğu anlamına gelmemektedir.

Dostluğun tesiriyle alakalıdır. University College London tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dostluk bayanlar için serinkanlılaştırıcı bir tesire sahiptir.

Bayanlar değişik bir bayanla kurduğu dostluğu avuntu olarak görmektedir, problemlere, strese ve anksiyeteye bir bakış açısı ilave etmek olarak görmektedir. Bu bağ, duygusal dünyanın ötesine geçen bir samimiyet taşımaktadır.

Erkekler, arkadaşlığı daha verimci bir biçimde görmektedirler: beraber bir şeyler yapmak, boş zaman faallikleri tasarlamak, mesleksel gayeler üzerinde çalışmak vs…

Erkekler için, ailelerine ve partnerlerine, samimiyet ve derin bir yakınlık aradıkları “avuntu yeri” olarak daha fazla ehemmiyet vermektedirler.

Belki de bu surattan, dostlukların bayanlar üzerindeki şahsi tesirleri daha yoğun olmaya meyillidir.

Bir dostluğun bitişiyle nasıl başa çıkılır?

Bir arkadaşlık başka bir arkadaşlığın yerine geçemez: vazgeçin gitsin. Bu, kavramanız gereken bir şeydir. Dostluğun vazgeçilmesi, sayfayı nasıl çevireceğinizi ve nasıl ilerleyeceğinizi öğrenmeniz anlamına gelir.

Her şahıs, her dostluk ve her ilişki size bazı şeyler verir. Bu surattan, kendinize değişik dostunuzun sunduğu şeyleri sunan yeni bir dost bulamazsınız. İnsanların olduğu gibi olmalarına izin verin.

Dostluğun bazen tükendiğini ve bunun kötü bir şey olmadığını kabul edin.

İnsanlar gelişir, yeni alakalara sahip olur ve hatta bazen artık yaşamlarına pozitif bir şey sunmayan dostlarının olduğuna karar verirler.

Bir dostluğu tamamlamanın, gelişmek demek olduğu zamanlar vardır. Ehemmiyetli olan, gerçekten sizin için ehemmiyetli olan insanlarla beraber kalmaktır.

Sevgi bittiğinde

Sevgi bittiğinde, soluk almanızı sağlayan akciğerlerinizin ve ruhunuzdaki sizi yaşamda sezdiren kanatların paramparça olduğunu hissedersiniz.

Kimse sebebini ve nasıl olduğunu bilemez, ancak olur. Aşk, sevgi, bazen güneş çıkınca çiyin kaybolduğu gibi kaybolur.

Bu olduğunda, umuda tutunmaya çalışırsınız. “Belki bunu yaparsam ya da şunu söylersem geri döner,” “Belki değişirsem beni tekerrür beğenir…”

Bu düşünceler iyi değildir. Negatiflik döngüsünü, palavra umutları ve acıyı beslerler.

Eğer sevgi biterse, bu aslı sarihliğe kavuşturmanız veya partnerinizin size sarih olması mevzusunda ısrar faktörüz ehemmiyetlidir. Bu size son gibi gözükebilir, ancak bu irtibat, sizin başlangıç noktanızdır.

Sevginin bitişiyle nasıl başa çıkılır?

Romantik bir ilişkinin bitişinin üstesinden bir günde gelemezsiniz. Reelinde, çalışmalar bunun için 6 ay ile iki sene arasında bir zamana lüzumunuz olduğunu göstermiştir. Her fert için farklı olmakla beraber, size destekçi olabilecek bir dizi strateji de vardır.

Asaletinizle hareket edin: Sevilmediğinizi öğreniyorsanız, efkârınızın başlangıcını kabul edin.

Çok geride kaldığınız zaman ileriye bakmak basit değildir. Ancak, özleminizi veya keşkeleri beslemeden şöyle olsaydım, şunu yapsaydım vs… şu andan bahsetmelisiniz:

  • Kendime bakmayı, kendime dikkat etmeyi ve ufalanmış yerlerimi tekerrür bir araya getirmeyi hak ediyorum.
  • Ailemde, dostlarımda yardım bulacağım ve şu an yeni gayeler tanımlayıp yeni mutluluklar bulacağım.

Zaman ve davranışınız bu yaraları iyileştirir ve yaşam, tüm enerjisiyle ve hoşluğuyla, kalbinizdeki o boşluğu tekerrür dolduracaktır.

Bir cevap yazın