❤ Aşk Bedenine Ne Yapar?

Herkes aşkın bizi iyi sezdirdiğini biliyor ama bilimsel olarak hakikatte neler olduğunu öğreniyor muydunuz?

Drsağlık takımı olarak sizlere, aşkın zeka ve beden üzerinde sahip olduğu en afallatıcı ve bilimsel olarak ispatlanmış tesirlerini anlatacağız.

Aşk natürel bir sızı kesici

Kucaklamanın insanı iyi sezdirdiğini ve gevşettiğini hepimiz öğreniyoruz. Bununla beraber, yapılan son araştırmalar, 10-20 saniyelik bir sarılma sırasında oksitosin beyinde serinkanlılık hissi oluşturan kimyevi salgılandığının ve bu salgının sızılarla, özellikle de baş sızısıyla çaba edebildiğini göstermiştir.

Dahası, hoşlandığınız şahsın bir resmine bakmak dahi, dayanıklılık eşiğinizi çoğaldırır ve sızıyı eksiltir orta seviyede sızıda % 40’a ve şiddetli sızıda % 15’e kadar eksiltir. Beynimiz, eşimizin imajını güzel bir oyalama ile ilişkilendirir; bu da her türlü sızıyı sabredilebilir kılar.

Farklı bir perspektiften, bilim insanları da cinsel ihtarın ve özellikle orgazmların sızıyı yasaklamada büyük işe yaradığını ispatlamıştır. Bu özellikle kronik sırt sızısı, artrit bulguları ve kramplar için tesirlidir.

Aşk kalbinizede iyi geliyor

Çalışmalar sevginin ifadelerinin kalp atış süratinizi yarı yarıya eksilttiğini gösteriyor. Bu stresli vaziyetlerde daha da tesirlidir ve uzun vadede kalp rahatsızlığı tehlikesini eksiltir.

Ayrıca, aşk hormonu olarak öğrenilen ve dünyadaki en afallatıcı moleküllerden biri olduğuna inanılan oksitosin, stresinizi eksiltir, kan tazyikini düşürür, kumpaslı ve sosyal evhamları eksiltir, benlik hürmeti artırır ve bunalımı önlemeye ve bunlarla savaşmamıza takviyeci olur.

Aşk, bedeninizin hastalıkla savaşmasına takviyeci olur

Aşkla ilişkili jestler, el ele alevlenmekten cinsel faaliyete kadar herşey, bağışıklık sistemimizi geliştiren endorfin imalini arttırır.

Benzer biçimde, hoşlanılan ve fiziksel koşullara sahip olan insanlar, rehabilitasyona daha iyi cevap verirler ve hastalıklarla savaşmak için daha eforlu bir motivasyona sahip olurlar.

Aşk uykusuzluğunu rehabilitasyon eder

Aşk hormonları oksitosin ve endorfin, stres için mesul hormon olan kortizol salınımını ortadan kaldırır, natürel olarak bu sayede daha iyi istirahat edebilirsiniz. Ayrıca, aşkın “hormonları yine yapılandırdığı”  bilimsel olarak ispatlanmış ve iyi bir gece uykusu için en tesirli rehabilitasyonlardan biri olduğu ispatlanmıştır.

Aşk, Makûs alışkanlıkların bağımlılığını eksiltir

Opiler, kokain, nikotin, içki çok bağımlılık yapan maddelerdir ve bunlar bedenimizdeki dopamin seviyelerini etkiliyorlar. Dopamin, aniden seriye getirilen zevk ve öforik tesirlerden mesul hormondur.

Ancak Aşk, dopamine karşı bağımlılığı temkine ve gayrette en iyi kombinasyonu oluşturan testosteron ve oksitosinin salınmasını da arttırır.

Başka bir deyişle, aşık olmak, yaşamınızın, zevkinize ve gereksiniminiz olan alanı doldurur.

Bir cevap yazın