Asla Ham Yememeniz Gereken 6 Yiyecek

Bugünlerde ham yemek yemek popüler hale geliyor ve bununla alakalı bir mesele yok ne kadar çok sebze yerseniz o kadar iyi, değil mi?

Ancak asıl şu ki, tüm sebzeler için bu geçerli değil, Kimilerinin pişmiş hali pişmemiş halinden çok daha bereketli ve besleyicidir.

Yemek yemeden evvel pişirmeniz gereken altı sebze

1. Brokoli

Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana ailesinin değişik azaları çoğu insan tarafından ham yenebilir. Ancak bu bazı problemlere neden olabilir.

Brokoli, rafinoz ismi verilen bir bileşik şeker kapsar. Beden tarafından emilmez ve kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından dağılınır. Netice olarak, ham yediğinizde şişmiş sezeceksiniz ve kötü kokulu gazlar çıkaracaksınız.

Bu sebzeleri midede basitleştirmek için, fırında pişirin. Ayrıca iyice çiğnemek ve hazmı basitleştirir!

2. Patlıcan

Patlıcanlar, kalsiyum emilimini eksiltebilen ve mide-bağırsak sistemini tahriş edebilen solanin isimli bir bileşik kapsar.

Çok fazla mide sızısı, ishal ve kusma, baş sızısı, bulantı ve baş dönmesi gibi değişik bulgulara neden olabilir.

Ham patlıcan yerseniz ve bu bulgulardan rastgele birini yaşarsanız, şipşak hekime gidin.

Patlıcanların pişirilmesi solanini nötralize eder.

3. Işgın

Işgın ham olduğunda zehirli olabileceğini dinlemiş olabilirsin.

Ama reelinde yalnızca sakınmanız gereken yaprakları. Riskli olabilecek oksalik asit olarak öğrenilen yüksek ölçüde zehir kapsarlar. Bu surattan fazla Işgın yemeyin!

Işgın demişken, Işgını çatır çutur yiyen bu fenomen ağabeyimizi buraya koymasak içimiz rahat etmezdi :

4. Patates

Ham patatesler genellikle zehirli değildir, ancak olgunlaşmamışlarsa ve uzun müddet ışığa maruz kalırlarsa, yarım patates dahi olsa, riskli ölçülerde solanin içerebilir.

Patatesin yeşile dönmeye başlaması vaziyetinde sakın yemeyin. Ham yediğiniz gidişatta Kusma, ishal, baş sızısı veya en kötüsü de, merkezi asap sisteminin felci tehlikesini alırsınız.

5. Kırmızı barbunya fasulyesi

Ham börülce fasulyesini doğrudan nebattan alırsanız, yalnızca tadı rahatsız edici olmaz, aynı zamanda mide bulantısı, kusma, ve kramp hissedersiniz.

Bunun sebebi, lektin olarak öğrenilen natürel olarak ortaya çıkan bir zehir kapsadığındandır. İşinizi sağlama almak için, fasulyeleri kaynatmadan evvel en az beş saat suda bekletin!

6. Domates

Domateste bulunan likopen ile alakalı Cornell Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, pişmiş domateslerden bedenimizin daha fazla likopen emebiliyor.

Domatesler iki dakika, 15 dakika ve 30 dakika süresince ısıtılmıştır. Yiyecek seviyesi, pişirildikçe daha uzun müddet kademeli olarak artmıştır.

Likopenin, kanser ve kalp hastalığının önlenmesine takviyeci olduğunu ispatlamıştır. Peki vaziyet böyle iken neden yediğiniz domateslerden en iyi biçimde faydalanıp sos veya çorba hazırlamıyorsunuz?

Her zaman tam sebzelerin tehlikesiz ve besleyici olduğunu düşünüyorduk. Ne kadar yanıldığımızı gördük! Dostlarınızın hangi sebzeleri ham yememeleri gerektiği hakkında daha iyi bir fikir edinmelerine takviyeci olmak için lütfen paylaşın.

Bir cevap yazın