Hakikatinde Sebze Olduğunu Sandığımız 9 Meyve

Her hafta pak şeyler öğrenip bilgi dağarcığımızı genişletmeye devam ediyoruz. Daha evvel limonun yemekler dışında nerede kullanılabileceğini öğrenmiştik, mutfakta kullanabileceğimiz pratik bilgilerse bizi uzay yılı ileri götürmüştü.

Şimdi sıra geldi hakikatinde bazen dinlediğimiz, şehir efsanesi gibi dolanan “hakikatinde meyve olan sebzeler”e.

Yani şimdiye kadar sebze kategorisine soktuğumuz o besinler hakikatinde biyolojik olarak meyve.

Bunu söylemek istemezdik ancak maalesef.

Peki hangi meyveler bunlar? Hadi öğrenelim.

Buna akıl sır erdiremedik: Domates

Bilim insanlarının çekirdekli yiyeceklerin meyve olduğu konusundaki görüşü ve araştırmaları nedeniyle domatesi meyveler arasına uğurluyoruz. Oysaki kendisi en lezzet sebzelerdendi.

İnanamadık: Salatalık

Domatesin meyve olduğu bir dünyada en yakın dostu salatalık boş duramazdı. Attı kendini natürel ki denize, o da artık bir meyve. Çünkü çekirdekli.

Nasıl olur dedik: Bezelye 

Tanelerinin her birini neredeyse bir çekirdek olarak görebiliriz. Bezelye gibi börülcede bir meyve oluyor. Biz de afiyetle yiyoruz.

Bilgimizi pekiştirdik: Avokado

Hakikatinde kendisinin bir meyve olduğunu biliyoruz, bu konuda bir mesele yok ancak meyve oluşunu ekstra kanıtlayan bir şey var: Kendisi bir dut! İnanmak efor ancak tek çekirdekli, dutgillerden bir meyve.

Hala donakalıyoruz: Patlıcan

Salatalığın çekirdekleri nedeniyle meyve olarak kabul edildiği bu botanik dünyada tabii olarak patlıcan da kendisini meyve kısmında buluyor.

Şüpheli yaklaşıyorduk: Kabak

Patlıcandan sonra hızımızı alamayıp kabağa geçiyoruz. İçinde bulunan ufacık bir sürü çekirdekten dolayı o da meyve olarak kategorilendiriliyor.

Daha evvel varsayım etmeliydik: Bal kabağı

Kabakla birlikte bal kabağı da meyve olarak alınıyor. İçindeki kocaman çekirdekler onu meyve kılıyor.

En sebzeden daha sebzeydi: Biber

Etine dolgun bir biberi keserken ve onu yıllarca sebze zannetmişken şimdi meyve olduğunu öğrenmek oldukça efor geliyor ancak bir düşünsenize tam ortasındaki o suratlarca çekirdeği…

Emin değildik: Zeytin

Zeytin nedir diye sorulsa eminiz ki kısa bir zamanlığına durursunuz. Meyve mi, sebze mi diye hakikatinde hiç düşünmediğimiz, onu kendi kategorisinde sevdiğimiz bir yiyecek. Bizim için olsa olsa “kahvaltılık”tır. Ancak dalda yetişip içinde avokado gibi kocaman bir çekirdek barındıran bu gıda da meyve.

Bir cevap yazın