Astıma Keçiboynuzu ve Yulaf Samanı

KOAH için yulaf kürü: Suratlarca insan tarafından pozitif netice alınan, Koah ve astım hastalarının kesinlikle sınaması gereken bir yöntem…

Türkiye’de her 7-8 çocuktan bir tanesi astım hastası. Dünyada ise vasati 300 milyon insanı etkileyen astım hastalığının görülme sıklığı her geçen gün artmakta.

Türk Toraks Derneği ve Dünya Sağlık Teşkilatı WHO tarafından kurulan GARD Evrensel Alliance Against Respiratory Diseases , Türkiye Milli Alerji ve Muayenehane İmmünoloji Derneği ve Sağlık Bakanlığı ile işbirliğiyle, her sene mayıs ayının ilk salı günü olduğu gibi bu senede ülkemizde ve dünyada “Dünya Astım Günü” olarak anılıyor.

Türkiye’de takribî her 12-13 erişkinden biri astım hastası. Astımdaki çoğalışa vergu yapan Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, çocuklarda en fazla görülen kronik hastalıkların ilk başında astımın geldiğini ve ülkemizde her 7-8 çocuktan birinin astıma tutulduğunu belirtti.

BRONŞEKTAZİ, KOAH ve ASTIM HASTALARI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Bugün Dünya Astım Günü. Astıma keçiboynuzu iyi geliyor. Mikrobik bir sebebe bağımlı olmaksızın her insanda görülebilen Astım ve Koah hastalıkları; günümüz etraf ve beslenme koşullarının ve sigara kullanımının/pasif içiciliğin bir neticeyi. Peki Astım ve Koah hastaları nasıl beslenmeli? Nelerden uzak durmalı? Astım ve Koah Hastaları için bilimsel çalışmalardan derlediğimiz beslenme tekliflerini derledik.

ASTIMA KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ VE YULAF SAMANI ÇAYI

1- Bronşektazi, Koah ve Astım Hastaları için Keçiboynuzu:

Koah ve Astım hastalarının yiyecek menülerinde salt surette keçiboynuzu veya keçiboynuzu pekmezi bulunmalı. Keçiboynuzu pekmezi ise içeriğindeki astıma karşı tesirli bileşikleri gözetmesi açısından soğuk press sıkma olmalıdır.

Koah ve astım hastaları sabah akşam bir yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi yemelidirler. Keçiboynuzu pekmezi yerine günde besininiz bir kaç tane keçiboynuzu meyvesi de oldukça rahatlatacaktır.

Özellikle sigara içenler bir kaç gün içinde balgam atmaya başlayacaklardır. Keçiboynuzu yalnızca soluğu açmakla kalmayacak, bitkinlik, yorgunluk gibi meselelere de iyi gelecektir. 5-6 ader keçiboynuzunu kırıp kaynar suya atıp 10 dakika kaynatarak soğutup içilmeside bereketlidir. Lütfen okuyun: Keçiboynuzu Kahvesi ve Yararları; Keçiboynuzu İktidarsızlık Meselesine İyi Kazanç mı?

2- Bronşektazi, Koah ve Astım Yulaf Samanı Çayı:

Özellikle Koah hastalarının her gün bir bardak yulaf samanı çayı içilmeleri gerekmektedir. 5-6 gram hakiki! yulaf samanı bir bir buçuk bardak suda 5 dakika kaynatılır. Her gün içilecektir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

Yulaf samanındaki scopoletin, içeriğindeki en ehemmiyetli aktif maddelerden bir tanesidir. scopoletin aynı zamanda antibacterial bakteri yok edici, antiinflammatory inflamasyona – irin- karşı, antiseptic antiseptik, bronchorelaxant bronş gevşetici, antiasthmatic astıma karşı, antibronchoconstrictor bronş açıcı, bronş hafifletici, cancer preventive kanser önleyici özelliklere de sahiptir.

Scopoletin’in tam bu özelliklerini destekleyen, işlevini artıran en az beş tane destekçi aktif madde daha vardır. misalin, yulafın kapsadığı proline ve pyridoxine maddeleri de antiasthmatic astıma karşı özelliği olan maddelerdir.

Astım Hastalarının Uzak Durması Gerekenler:

1. Sigara içmeyin, içiyorsanız vazgeçmek için dayanak alın.

2. Hava lekeliliğinden muhtemel mevki uzak durmaya çalışın

3. Nelere karşı alerjiniz ve hassasiyetiniz olduğunu tespit edin.

4. Parfümlü sabunlar, şampuanlar veya losyonlardan ve tütsülerden uzak durun. Güçlü kokulara maruz kalmaktan kaçının

5. Özellikle yatak odasında toz yakalayan halı ve kilim vs. kaldırın. Tüylü koltuk, minder ve fazla yastıkları kaldırın.

6. Konutunuzdaki havayı pak yakalamak için pencereleri sık sık açın.

7. Astım için tıbbi takviye almayı ilgisizlik etmeyin.

Astımı ve Reflüyü Tetikleyen Gıdalar

Kızartmalar, fast-food mahsulleri, kola tüketimi, işlenmiş et ve et mahsulleri tüketimi, kimyevi katkı maddeleri kapsayan market mahsulleri cips, çikolata, hazır çorba, konserve mahsulleri vs. Bu gıdalar reflü hastalığını da tetiklemektedirler.

Polenler kadar stres faktörüde astım krizlerini tetikliyor ve Baharda çoğalan astım krizleri reflüyü tetikliyor

Astım ve reflü, kısırdöngü halinde birbirini tetikleyebilen iki hastalıktır. Reflü, mevsimsel sebeplerle tetiklenebilir ve bu vaziyet astım hamlelerini tutuşturabilir. Ayrıca mevsimsel olarak polenlerden dolayı çoğalan alerji şikayetleri, reflü meseleyi sebebiyle hakimiyetten çıkabilir.

Astım hastalarının takribî % 82’sinde reflü olduğu görülmüştür. Reflü’nün beslenme siteminin sağlanmasıyla hakimiyet altına alınması astım hücumlarının hakimiyeti içinde iyi olacaktır.

Bir cevap yazın