Arterlerinizi Arınmak İçin 9 Gıda

Arter sıhhatini gözetmek ve damar tıkanıklığı problemlerini önlemek için kanı arınan ve kolesterol seviyesini iyi yakalayan besinler yemeliyiz.

Son senelerde, yüksek kolesterol, trigliserid çoğalışı ve damar tıkanıklığı gibi kalp ve damar hastalıklarında ciddi bir çoğalış olduğu gözlemlenmiştir.

Bu hastalıkların riskli olması, insanları harekete geçirdi. Diyetisyenler ve sıhhat uzmanları, yediğimiz yiyeceklere dikkat ememiz gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde kendimize hasar verebiliriz.

Daha da makûssu, bu hastalıklar yaşam kumpasımızı etkileyebilir. Böyle bir yaşam kumpası işleri yalnızca daha da makûslaştırır ve bu gidişat ne yazık ki üzgün neticeler doğurabilir.

Kalp ve damar hastalıkları suskun katiller olarak öğrenilir. Yaşami uzuvlara yavaş bir biçimde hasar verirler.

Ancak, bu gidişatın beslenme kumpasıyla önlenebileceğini söyleyebiliriz. Bazı gıdalar kanın arınılmasına dayanakçı olur. Başka bir deyişle, bazı gıdalar, bedenin atıklardan kurtulmasına ve kan akışının meselesiz bir biçimde devam etmesine dayanakçı olur.

Bir çok insan bu mevzuyla oldukça ilgilenmektedir. Bu nedenle, kanınızı arınmaya dayanakçı olan 9 besinden bashetmek istiyoruz.

Hadi başlayalım!

1. Sarımsak

Sarımsağın kullanım alanı oldukça geniştir. Hem yemek yaparken hem de seçenek tıpta kullanılan bir gıdadır.

Sarımsağın tam faydayı içindeki alisin maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu kimyevi madde, özgür radikallerin ve yüksek kolesterolün neden olduğu hasara karşı çaba eder.

Alisin, yüksek makûs kolesterolün başka bir deyişle LDL’nin düşmesine dayanakçı olur. Bu tip kolesterol, damar tıkanıklığının en ehemmiyetli nedeni olarak görülmektedir.

Sarımsak öteki şeylerin yanında vitaminler, mineraller ve lif kapsar. Bunların hepsi hem dolaşım hem de kalp damar sıhhatinize dayanakçı olur.

2. Yulaf

Her gün yulaf yemek iyi bir alışkanlıktır. Kalp sıhhatinizi gözetmenize dayanakçı olur.

Yulaf tamamen karbonhidrattan oluştuğu için özellikle iyidir. Suda ağırlıklarını 7 kata kadar emebilirler.

Yulaf, çözülebilir bir lif olduğundan kolesterolün arter duvarlarına yapışmasını eksiltir.

Ayrıca, kumpaslı olarak yulaf yiyen insanlar, fazla kilolu olma ihtimalının az olması gibi avantajlara da sahiptir.

3. Acı ve Tatlı Biber

Acı biber, arterlerinizdeki kolesterol yaradılışını yasaklayan bir antioksidan kapsar. Bu antioksidanın ismi kapsaisindir.

Kumpaslı olarak biber yediğinizde, sıhhatinize pozitif tesirlerini fark edeceksiniz. Acı ve tatlı biber yemek trombosit tehlikesini eksiltir ve yüksek tansiyonu hakimiyet atına alır.

Biber bir çok insanın önerdiği bir gıdadır. Özellikle, fazla kilolu, kalp krizi veya inme tehlikeyi olan insanlara öneri edilir.

4. Limon

Limonun bir çok özelliği vardır. Bunlardan en ehemmiyetlisi yüksek ölçüde C vitamini kapsamasıdır. C vitamini, tansiyonu ve arter irinini eksiltir.

İçerdiği natürel yağlar, antioksidanlar ve vitaminler sayesinde limon inanılmaz bir gıdadır. Kanınızı arınmaya dayanakçı olur. Hatta fazla yağlardan kurtulmanızı sağlar.

5. Nar

Nar şahane bir meyvedir. Narın içindeki nebatsal kimyeviler, çok eforlu antioksidanlar kapsar. Bu bileşenler, dolaşım sistemini yağ yaradılışından korur.

Kumpaslı olarak nar yemek, arterlerdeki plak yaradılışını engeller.

Aynı zamanda, bedenin kanda nitrik asit yaradılışını basitleştirir. Böylece, kan damarları açılır ve tansiyonu banal hale getirilir.

6. Keten tohumu

Keten tohumu, en iyi öğrenilen “süper gıda”lerden biridir. Zira sıhhate bir çok faydayı vardır.

Keten tohumu, yağlı asitler, antioksidanlar, proteinler, ve cerahat önleyiciler gibi bir çok değişik bileşenden oluşur. Bunların hepsi, kar damar sıhhatini korur.

Keten tohumu aynı zamanda şahane bir alfo lipoik asit ALA kaynağıdır. Bu asit, arterlerde plak yaradılışını ve yağlanmayı önler.

Keten tohumu aynı zamanda kolesterolü hakimiyet eden ve düşüren lifler barındırır.

7. Zeytinyağı

Natürel sızma zeytin yağı, kalp sıhhatiniz için şahanedir. Özellikle kolesterolle çaba etmeye yardımıcı olur.

Zeytin yağı, sıhhatli bir yağdır ve öteki nebatsal yağlara mukayeseyle daha az oksitlenir.

8. Avokado

Bu lezzetli meyven sıhhatimiz için oldukça bereketlidir. Özgür radikallere karşı içerisinde çok fazla yağlı ait ve antioksidan barındırır.

Günde bir yarım avokado yemek, bedeninizdeki yağ ölçüsünü eksiltir. Metabolizmanızı süratlendirir ve damar sertleşmesi tehlikesini eksiltir.

9. Domates

Domates çok eforlu bir antioksidandır. Kolesterol seviyesinin düşürür ve arterlerinizdeki plakları eksiltir.

Salatalara ve meyve/sebze sularına koyarak ham olarak yiyebilirsiniz. Verimini en iyi bu biçimde görürsünüz. Ancak, domatesin içindeki ikopen bir antioksidandır ve pişmiş domateste daha eforlu tesir gösterir.

Bu gıdaları ne sıklıkla harcıyorsunuz? Beslemenizde bu gıdalara daha fazla yer vermeye çalışın ve verimlerinden yararlanın.

Bir cevap yazın