Ayak, Bacak ya da Kalça Sızılarından Kurtaran 6 Hareket

Kronik sızıların en büyük nedenleri arasında ikinci sırada diz sızısı bulunur. Buna ek olarak erkeklerin %15-20’si ve bayanların takribî %20’si diz sızısı sürüklemektedir. Diz sızısının yanı sıra, insanlar kesintisiz kalça ve ayak sızılarından da şikayetçilerdir.

Bu sızılarla kesintisiz başa çıkmaya çalışmak gitgide can sıkıcı olabilir ve günlük işlerinizi de yasaklayabilir.

Bilge Cafe olarak ayaklarınızda, bacaklarınızda veya kalçalarınızda ortaya çıkan bu sızıları gidermenizi sağlayacak 6 egzersizi sizler için derledik.

Duvar Squatları

Dizinizden minik bir cılızlık olsa dahi, kuvvetlendirmek için yapılacak en iyi şey duvar squatlarıdır. Sırtınızı duvara dayayarak başlayın, ayaklarınız omuz genişliğinde sarih olsun. Usulca dizlerinizi kırmaya başlayın, şayet acı sezerseniz diklenip bir ara verin.

Şayet acı sezmezseniz dizlerini bükmeye devam edin ve sırtınızı duvara dayadığınızdan emin olun. Bu pozisyonda on saniye bekleyin. Buradaki emelimiz dizleri çok fazla bükmemektir. Bu egzersizi birkaç kez yineleyin ve her seferinde birkaç saniye daha uzun durmaya çalışın.

Step Hareketi

Bu egzersiz dizlerinizi azıcık daha fazla kasacaktır, o surattan ağırdan almanız ehemmiyetlidir. Bir ayağınızı step tahtasına ya da merdivenin en alt basamağına basarak başlayın. Sırtınızı dik tutarak usulca dizinizi bükmeye başlayın ve değişik ayağınızı da yere doğru eğin. Ayak parmağınızla yere dokunun ve sonra kaldırın.

Topuk Hareketi

Ayak parmak uçlarında sızı yaşayanların bu egzersizi yapması sıklıkla öneri edilir. Başlamak için bir yere oturun ve her ayağınızın altına bir tenis topu alın. Kollarınızla dizlerinize doğru uzanarak bedeninizle bir mukavemet yaratın.

Bunu yapmaya başladığınızda topuklarınızı indirip kaldırın. Bir egzersizi iki dakika süresince yapın, sonra kalkıp azıcık yürüyün ve parmak uçlarınızdaki gerginliği salın.

Duvarı İtme Hareketi

Ayak sızısı için en iyi egzersizlerden biri de duvar itme hareketidir. Bu egzersiz için suratınızı bir duvara dönün ve iki elinizi de duvarın üzerine koyun, elleriniz omuz genişliğinde sarih olsun. Sonra bir ayağınızı ötekisinin önüne koyun.

Öndeki ayağınız duvardan 30 santim uzaklıkta olmalı. Sonra arka dizinizi düz meblağken ön dizinizi duvara doğru eğin.

Kalça Köprüsü

Kalça köprüsü bükücü adalelerinizi, kalça adalelerinizi ve diz arttaki kirişlerinizi geliştirmeye dayanakçı olacaktır. Sırt üstü yere yatın, dizlerinizi kendinize çekin ve ayaklarınız tabana bassın.

Şimdi topuklarınızdan efor alarak kalçanızı kaldırın, dizleriniz ve omuzlarınızla aynı hizada olsun. Şayet muntazam bir şekilde yapıyorsanız kalçalarınızda ve dizlerinizde hareketlenme hissedeceksiniz.

Yan Uyuyarak Bacak Kaldırma

Yan uyur bir halde bacak kaldırma egzersizi iliotibyal bandınızı leğen kemiğinin dış kısmından dizin dış yanına kadar uzanan kısım kuvvetlendirmenizi sağlar. Bu kısım özellikle bacaklarınızın yan hareketlerinden sorumludur.

Bu egzersizi yapmak için sağ tarafınıza yatın ve sağ kolunuzu balansınızı kurmak için uzatın. Sonra sol bacağınızı olabildiğince yukarıya kaldırın. Daha sonra sağ bacağınızla aynı seviyeye gelecek biçimde usulca indirin.

Kaynak: BilgeCafe

Bir cevap yazın