Ayak Kokusuyla Başa Çıkmanın Süper Natürel Usulü

Ayak kokusu günlük yaşamda pek çok bireyin karşılaştığı meseleler arasında yer almaktadır. Ayak kokusu sosyal civarda özgüven beceriksizliğini eksilttiği gibi bireyi de psikolojik açıdan negatif güzergahta etkileyen bir gidişattır. Şayet sizlerde ayak kokusundan şikâyetçiyseniz ve ayak kokusuna kesin çözüm arıyorsanız bütün olarak doğru yerdesiniz.

Vereceğimiz usullerle natürel yollardan ayak kokusundan kurtulabileceksiniz. Ancak ilk olarak ayak kokusunun işaret ettiği sıhhat meselelerinden de bahsetmekte fayda var. Kesintisiz ayak kokusu yaşıyorsanız ve ne yaparsanız yapın ayak kokusuna kesin çözüm bulamadıysanız, bu gidişatın altında uyuyan sıhhat meseleleri olabilir.

Ayak kokusuna neden olan sıhhat meseleleri şu biçimde sıralanabilir;

1- Tiroit hastalığı

2- Mantar hastalıkları 

Tıpkı bakteriler gibi öteki bir mikroorganizma cinsi mantarlar da ayaklarımızda beslenip artabilir. Ayak mantarları bazı gidişatlarda iyileşmesi oldukça zaman alan ve tırnaklara da dağılabilen bir meseledir. Bu mesele zamanla ayaklarda koku yaradılışını alana getirebilir.

3-Hormonlarda alana gelen başkalaşımlar 

Cildin fazla derecede terlemesi ‘hiperhidrozis‘ olarak adlandırılmaktadır.  Bu mesele bedenin muhakkak bölgelerinde oluşabileceği gibi özellikle ellerde ve ayaklarda alana gelebilmektedir.
Ayaklarınız çok fazla terliyorsa ve koku oluşuyorsa bunun sebebi bedenin fazla terlemesiyle ortaya çıkan hormon metamorfozları olabilir.

Ayak kokusuna neden olabilecek sıhhat meselelerinden bahsettiğimize göre, ayak kokusuna kesin çözüm tekliflerini de söylemekte fayda var.

İşte ayak kokusuna kesin çözüm teklifleri ve natürel usuller…

Siyah çay usulü

1 bardak suyu kovanın içerisine boşaltın. İçerisine yarım çay kadehi siyah çay ilave ederek ayaklarınızı bu karşımın içerisinde en az 20 dk süresince bekletin. 10 gün süresince aynı operasyonu yineleyin.

Sirkeli su usulü

5 bardak suyu bir kovanın içerisine ilave edin. Daha sonra içerisine 6 çorba kaşığı sirke ilave edip ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 20 dk süresince bekletin.  Bu operasyonu da çay usulü gibi 10 gün süresince tekerrür ederek uygulayın.

Sirke ayak kokusunu gidermenin yanı sıra ayağınızdaki ter bezlerinin de yavaş çalışmasını sağlayacaktır.

Lavanta yağı

1 litre suyun içerisine bir çorba kaşığı lavanta yağı ilave edin. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 15 veya 20 dk süresince bekletin.

Lavanta yağının kumpaslı olarak kullanılmasının ayak kokusuna kesin çözüm olduğu söylenmektedir.

Adaçayı usulü 

Şifa olarak kullanılan adaçayı nebatı ayak kokusuna da çözüm sağlıyor. İlk olarak bir kovanın içerisine bir ölçü su ilave edin. Daha sonra içerisine birkaç yaprak adaçayı ilave edin. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 20 dk süresince bekletin.  Adaçayı ayaklarınızda oluşan ter bezlerinin yavaş çalışmasını sağlayarak, terlemeyi önleyecektir. Bu sayede ayak kokusundan da kurtulabilirsiniz.

Karbonatlı su usulü

Ilık suyun içerisine bir ölçü tuz ve karbonat ilave edin. Daha sonra suyu bir kovanın içerisine boşaltıp ayaklarınızı bu karışımın içerisinde bekletin. Her gün kumpaslı olarak ayaklarınızı tuzlu suyun içerisinde bekletmek ayak kokusu probleminizi giderecektir.

Limon kabuğu usulü

Temiz ayakları limon kabuğu ile kumpaslı olarak ovmak ayak kokusu problemine çözüm sağlayabilir.

kaynak:bitkilog

Bir cevap yazın