Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayaklarınız yaşamınız müddetince bir çok arıza gösterir. Sızısı olur, nasırlarla cefa sürüklersiniz. Sık sık topuklar çatlar. Mantarlar saatlerce kaşındırır, caddeye çıkamaz hale kazançsınız. Doğru pabuç ve çorap seçmemek, en başta sebeplerden biri de olsa, bazen bağışıklık sistemi bozuklukları mevzusunda izleyebilir bu meseleler. Nemli, karanlık ve sıcak etrafları beğenir bu mantarlar. Kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık, yanma ve koku oluşturur. Hem erkekler de hem bayanlarda çok yaygın bir mesele.

Müthiş ikili

Yaz sıcaklarında ayak mantarları çok görülüyor. Muhtelif yollar deneyim edip bu rahatsızlıktan kurtulamadıysanız, bir çok tabii rehabilitasyon sizi bekliyor. Portakal kabuk yağı ve günümüzde çok revaçta olan lavanta yağı bunlardan sadece ikisi. Portakal uçucu yağı ile birlikte cilt hastalığının rehabilitasyonunda lavanta yağı “müthiş bir ikili” olarak tam imkânlarını size hediye eder.

Ayak mantarına portakal kabuk yağı

Portakal kabuk yağı ile meseleli cilde masaj yapın ve bunu hergün hakikatleştirin. Mantara karşı savaşan portakal kabuk yağı ,1 ay gibi bir vakit sonra sonuç verecektir. Tabiattaki kimi nebatlarözellikle onların yağları ayrı ayrı mantarlara tesir eder.

Haftada 2 defa de lavanta yağı ile ayaklarınızı buluşturun. Yaptığınız operasyonlardan sonra ayaklarınızı yıkayarak iyice kurutun. Tabii yağla rehabilitasyona başlamadan evvel elma sirkesi ile ayak banyosu yapmanızı öneririm. Minik bir leğene koyduğunuz suya, 2 çorba kaşığı elmasirkesi ilave ederek bu suyun içerisinde ayaklarınızı 10 dakika bekletin. Portakal kabuk yağını çok hassas cilde sahip bireyler ciltte çok bekletmemeli. Yağı kullandıktan sonra 2 veya 3 dakika sonra yıkamalı.

Ayak sorunları rehabilitasyonunda, ılık suyun içine üç-beş damla nane yağı ilave edip, bu suda 10-15 dakika ayak banyosu yapabilirsiniz. Öteki taraftan biberiye yağının mantarlı bölgeye sürülmesinin de bir hayli avantajı bulunuyor. Tek bir çözüme ve yağa bağlı kalmadan öteki tabiat nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

Mantar karşıtı yağ

Yazın koku yapan ve çok rahatsız eden ayak mantarında, antiseptik farklı yağlardan da dayanak almanızı önermiştim yukarıyada. Antiseptik özelliği olan bir başka kaynak; çay ağacı yağı. Sanki bir “tabiat hekimi” gibi, mantarları uzaklaştırır. Yeşil örtünün eforu bu rahatsızlıkta kendini gösterir.

Ayak cildi enfeksiyonlarında “mantar karşıtı” olan çay ağacı yağını yarıyıl yarıyıl kullanın. Yukarıyada açıklama ettiğim gibi; ciddi cilt rahatsızlıkları rehabilitasyonu için dayanakçı olan esansiyel yağlar emin bir kaynak. Her türlü mesele ve ihtiyarlama bulgularına önemli bir takviye olarak takviye aldığınız tabiatın damlaları, mantarlar için de imdadınıza yetişiyor

Sadece dağılır değil ,onların kökleri, kabukları, yağları, tohumları da büyük bir yenileyici ve onarıcı efor taşıyorlar. Tabiata bu şuurla yanaşmanızı öneririm. Tabiat ile dost olmanız devamlı beklentimdir.

Bir cevap yazın