Ayak Nasırlarına Nebatsal Meyan Kökü Rehabilitasyonu

Ayağınızda Nasır Oluştuysa Veya Böyle Bir Vaziyetin Olmasından Kaygı Ediyorsanız Bu Yazımızda Ayak Nasırları İçin Uzman Nasihatlerimize ve MEYAN KÖKÜ İle Ayak Nasırlarının Nasıl Rehabilitasyon Edilmesi Gerektiğine Göz Atabilirsiniz…

Yanlış kundura seçimleri, çok uzun süre ayakta durmak, dinlenmeye zaman ayırmamak gibi meseleler nasıra yol açabilir. Peki, nasırdan nasıl kurtulabiliriz?

Nasırlara ayak tabanları, topuklar, parmaklar ve parmak eklemlerinde sık sık karşılaşırız. Yüzeysel olanlar oranla daha az acı sezdirse de içe veya dışa bir piramit şeklinde gelişen bu doku hastalığı hayatımızı çekilemez hale getirebilir.

Nasırların rehabilitasyonunda beslenme tekniğinin pek tesiri olmamakla birlikte dolaşımı bozacak ve tansiyonu artıracak yiyeceklerin harcanmaması, vitamin ve minerallerin umursamama edilmeyerek bol sebze ve meyve yenilmesi nasihat edilir.

Kundura giyerken; Ayaklar her gün hoşça yıkanmalı ve talk pudrası sürülmeli. Dar pabuçlar ve yüksek topuklar ayak tazyiklerine yol açar, bundan dolayı nasır oluşabilir.

Nasırlarda doğru çorap seçimi de ehemmiyet talep eder. Pamuklu ve fazla sıkmayan çoraplar seçim edilmeli ve bu çoraplar her gün değiştirilmelidir. Ayaklar yıkanırken bir ponza taşı veya ayak törpüsü ile arınılırsa nasırların oluşma olasılığı son derece düşer.

Ponza ve törpü uygulamasının ardından antiseptik bir madde ile ayak yıkanmalıdır. Ayakların yıkandıktan sonra krem sürülerek ıslatılması da verimlidir. Üryan ayakla kuma yürümek ponza gibi tesir yaratır ve ölü tenleri döker.

Nasırların en büyük nedeni yukarıyada da ifade ettiğimiz gibi tazyiktir. Nasır yaradılışını yasaklamak için 2 çift kundura edinilmeli ve bunlar her gün değiştirilmeli. 2 gün üst üste aynı pabucu giymek bir hayli ayak problemine neden olabilir. Ayak tabanlarında nasır oluşmaması için sert tabanlı pabuçları giyinmeyin ve böyle pabuçlarımız varsa yumuşak astarlarla destekleyin.

Nasır için Meyan Kökü Hamuru Yapılışı

Nebatsal takat; Bir ölçü meyan kökünü blenderdan geçirin, içerisine 1 çay kaşığı limon suyu ilave edin ve ikisini bir arada hamur yapın. Nasırlı bölgeyi bu hamurla gece yatmadan evvel acı vermeyecek kadar sertçe ovun. Bir kaç gün bu uygulamaya devam edebilirsiniz. Göreceksiniz ki nasırlarınız geçmeye başlayacak.

Bir cevap yazın