Pabuç giyince böyle seziyorsanız dikkat!

Memorial Kayseri Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Kısmından Prof. Dr. Mehmet Halıcı, yanlış pabuç tercihinin, başta ayak olmak üzere bedenin öbür bölgelerinde sızılara neden olduğunu söyledi. Halıcı, uyardı: ” Şahıs ayağını yere bastığında ayağı tamamen yere temas ediyorsa bu, düztabanlıktır. Ya da ayak kavsi klasikten daha yukarıya çıktıysa bu da ‘anormal ark yüksekliği’ dediğimiz başka bir hastalıktır.”

Doğru pabuç tercihi nasıl yapılır? Tam gün giymek zorunda kaldığımız pabuçlar sıhhatimizi ehemmiyetli miktarda etkiliyor. Prof. Dr. Mehmet Halıcı, doğru pabuç nasıl seçilir sualinin yanıtını verdi.

Doğru kunduranın; ayağa içten bakıldığında görülen kavisli yapıyı başka bir deyişle ‘ayak ark’ı ya da ‘arkus’u anlaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Halıcı, ayak arkını anlamayan pabuçların üşengeçlik, belirli bölgelerde nasır yaradılışı ve bedende sızılara kadar giden neticelere neden olabileceğini ifade etti.

“AYAK DİREK YERE TEMAS EDİYORSA…”

Prof. Dr. Halıcı, “Şahıs ayağını yere bastığında ayağı tamamen yere temas ediyorsa bu, düztabanlıktır. Ya da ayak kavsi klasikten daha yukarıya çıktıysa bu da ‘anormal ark yüksekliği’ dediğimiz başka bir hastalıktır. Sıhhatlı bir pabuç bu arkusu desteklemeli, çökmesini önlemeli ve ayağın tüm noktalarına denk olarak yük dağılımını sağlamalıdır.

Eğer pabuç bu koşulları sağlamıyor ya da sıkıyorsa üşengeçlik, yanlış noktalara yük biniyorsa nasır yaradılışı, ya da dar bir pabuç giyiliyorsa baş parmakta çıkıntılar ve kemikleşmeyle giden ‘halluks valgus’ ismi verilen bir hastalık oluşur. O bakımdan, doğru pabuç dediğimiz pabuç ayağın arkus yapısını anlayan; ayaktaki yük dağılımı noktalarına denk yük dağılımı sağlayan ve topuğu da belirli bir ölçü yükseklikte yakalayan pabuç demektir” diye konuştu.

PABUÇ NASIL OLMALI?

Doğru kunduranın, topuk yüksekliğinin 2 ile 4 santimetre arasında olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Halıcı, babet gibi dümdüz kunduraların da ayak arkını anlamayan kunduralarda olduğu gibi sızılara neden olacağını dile getirdi. Prof. Dr. Halıcı, “Babet giyildiğinde ayağın arttaki ‘aşil tendonu’ dediğimiz; bedenin en eforlu tendonuna yük bindirerek burada bir ekip sızılı hastalıkların doğmasına neden olabilir. Ayağın iç kısmında fazla yüklenmeler sonrası sızılı ayağa, azıcık daha bu sürece devam edilirse bedenin öbür bölgelerinde, dizde ve öbür yerlerde bozukluklara neden olur” dedi.

Pabuç seçerken, reel ortopedik olanlarının ve emele uygun pabuç alınması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Halıcı, pabuç ağırlığının da sıhhat açısından mahzurlu olduğuna değindi. Hafif, ancak dayanıklı malzemeden üretilmiş pabuçların seçim edilmesi gerektiğine dikkat sürükleyen Prof. Dr. Halıcı, “Ağır bir pabuç kullanmak her zaman için tehlikeleri birliktesi getiriyor. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde fazla ağır etkinlik gösteren insanlarda pabuç ağırlığı çoğaldıkça parmak uçlarında alana gelen takılmalar ve buna bağlı düşmeler alana gelebiliyor.

Ayrıca kış yarıyılında su geçirmez pabuç giyilmediği zaman da, yağmur ve kar ile beraber ağırlaşan pabuçlar erken yarıyılda yorulmaya, daha fazla enerji tüketmeye ve bir ekip kaza ve yaralanmalara neden olabiliyor. O sebeple mevsimine göre pabuçların hafif ama dayanıklı malzemeden, kış için kullanılanların da su yakalamayan malzemeden seçim edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın