Ayaklarda Yanma Neden Olur – Ayak Yanması Nedenleri

Ayaklarda Yanma Neden Olur

Ayak yanması bir çok şahsın karşılaştığı ve muhtelif nedenlere bağlı olarak genellikle de geceleri oluşan bir rahatsızlıktır. Ayak yanması ayak tabanında karıncalanma, iğnelenme ve kaşınma gibi hislerle kendini gösterir. En yaygın nedenlerinden bir tanesi ayak damarlarına giden asapların eskimesidir. Bunun dışında bir çok neden ayak yanmasına neden olup hayat niteliğinizi düşürebilmektedir.

Ayaklarda Yanma Nedenleri

Asapların Zarar Görmesiyle Oluşan Ayak Yanması

Bacak ve ayaklarda ki asapların zarar görmesi neticeyi ayaklarda yanma oluşur. Bu asaplarda ki zarar oluşmasının nedeni ise şeker hastalığı, enfeksiyon, zona veya ayak veya bacağın gücenmesinden kaynaklanır.

Diyabetten Kaynaklanan Ayak Yanması

Kan şekerinin uzun vakit yüksek olması asaplara kan götürerek oksijeni ve yiyecek taşıyan kan damarlarını ve asabın sinyal iletmesine hasar verir. Bu gidişatlarda genellikle ayaklarda ve bacaklarda yanma fazla duyarlılık oluşur.

Asapların Kalınlaşması İle Oluşan Ayak Yanması

Ayakta ki asaplarından bir tanesinin kalınlaşması neticesinde ayaklarda yanma oluşur. Bu asabın kalınlaşması ise uzun vakit ayakta durmak, dar veya bol pabuç giymek veya koşma gibi ağır ve tesirli spor yapılmasından kaynaklanır. Asapların kalınlaşması ile ayak yanmasının en yaygın bulgusu sanki çakıl taşının üzerinde yürüyor hissi vermesidir.

Ayak Kemiklerinin Aşınması Veya İltihaplanması Neticeyi Oluşan Ayak Yanması

Kasların dar veya cılız olması, yanlış pabuç seçimi, ayak pozisyonunun yanlış olması veya irinli şişlik gibi nedenler ile ayak yanması oluşur. Genellikle ilk olarak baş parmağının altından başlar ve ayakta kaldıkça yanma hissi artar.

Atardamarların Daralmasıyla Oluşan Ayak Yanması

Yaş ilerledikçe çoğalan bu vaziyet arter duvarının kalınlaşması neticesinde oluşur. Yanma sezilen ayakta sızı, kasılma ve eforsuzluk gibi bulgularda görülebilir.

Bunların Dışında Ayaklardaki Yanmaların Değişik Nedenleri

  • Alkol kullanımı
  • Kronik böbrek rahatsızlığı
  • Aids
  • Hipotiroid
  • B12 vitaminin eksikliği
  • Menapoz

Bir cevap yazın