Aynısafa Nebatı Verimleri ve Kullanımı

AynıSafa Nebatı Nedir?

Aynı sefa çiçeğinin öbür adları; Bahçe Nergisi, Altıncık, Marigol, Souci, Ölü Çiçeği’dir. Gebelerin kullanması önerilmeyen bu çiçeğin boyu 20 – 80 cm arasında değişmektedir. Soğanlı bit nebat olan bu çiçeğin renkleri sarı ve turuncu arasında farklılık göstermektedir. Aynısafa nebatının sap ve yaprak kısımları etli yapıda olup yapışıktır. Sabahları saat 7 itibariyle çiçeklerini açmadığı görüldüğü zaman o gün yağmur yağacak olarak öngörülmektedir. Genel olarak Haziran ayı başlarında çiçek açmaya başlamaktadır. Güzün sonlarına kadar da etrafta görünmektedir. Reelinde mevsimlik bir nebat çeşididir.

İbrahim Saraçoğlu’nun önermiş olduğu aynı sefa nebatının özellikleri arasında en çok dikkat sürükleyeni; kanseri önleyici tesirinin olmasıdır. Bunun yanı sıra kanı pakler, kadınların kasveti olan regl sızılarına iyi kazanç, safra sökücü, mikrop öldürücü ve tansiyonu düşürücü tesiri vardır.

Aynı Sefa Nebatının Verimleri
* Ağrımakta olan her bölgeye merhemi sürülerek fayda sağlanılmaktadır. Sızıların gevşemesini sağlarken gerginlik ve sertlik hislerinin kaybolmasına takviyeci olur.
* İdrar tutukluğunu gidererek şahsı terletmektedir.
* Regl kanamalarını kumpaslar.
* Kaşıntı ve ayak mantarlarına çok iyi gelmektedir.
* 12 parmak bağırsağı ülseri rahatsızlığında kullanılabilmektedir.
* Ten üzerinde oluşmuş olan ihtiyarlama kirleri, kan apseyi ve muhtelif pigment kirlerine karşı aynı sefa nebatının öz suyunun sürülmesi oldukça yararlıdır.
* Uzun vakit şahsı rahatsız etmiş olan egzama rahatsızlıklarının iyileşmesinde tesirlidir.
* Bebek bezinin kullanımı neticesinde oluşmuş olan isilik yapılarının bölgesel olarak rehabilitasyon edilmesinde tesirli olmaktadır.
* Dişleri sararmış olan şahıslar, diş etlerine bu nebatın reçine plakalarını sürdükleri zaman rahatsızlıklarının giderildiğini göreceklerdir.
* Bedenin ezilmiş ya da yaralanmış olan kısmına sürüldüğü zaman iyileşmenin tezleşmesine takviyeci olur.

Aynı Sefa Kullanımına Dair
Çay Hazırlanışı

1 tatlı kaşığı kadar aynı safa nebatının 200 ml kadar suda haşlandıktan sonra 10 dakika kadar dinlendirilmesi ve süzülmesi; aynı sefa çayının hazırlanması için yeterli olmaktadır.

Tentür Yapımı

Bir avuç içi kadar aynı sefa çiçeğini, 1 litrelik votka ya da cin içinde muhafaza etmelisiniz. Her gün kumpaslı olarak ve aralıklı çalkalayınız. Bu karışımı 14 gün zamanla güneşte bekletin. Vakit sonunda süzerek kullanabilirsiniz.

Su Hazırlama

Nebatın öz suyunu almak için; yaprak, sap ve çiçek kısımlarını hoşça yıkayın ve presleyin.

Merhem Yapılışı

Bu nebattan en çok yararlanılma yolu, merhemini sürerek olmaktadır. Merhemi hazırlamak için; 4 avuç dolusu kadar nebatın sap, yaprak ve çiçek kısımları bir araya gelir. Hepsi ince ince kıyılır. Yarım kilo iç yağında döndürülür ve kendisini saldığı zaman ateşten alınır. Üzerine bir kapak kapatılarak bir gün zamanla dinlenmeye vazgeçilir. Son adım olarak merhemin dayanıklı ve kıvamlı olması ismine içerisine, 250 gr kadar vazelin ilave edilmesi uygun olmaktadır.

Sonraki gün tülbentten geçirmek suretiyle uygun kavanozlara aktarılır. Vazelin katkılı olan bir merhemin buzdolabında saklanması gerekmemektedir bu surattan, serin olan rastgele bir yerde muhafazası sağlanabilir.

Bir cevap yazın