Ayva Suyunun ve Şurubunun Şifa Olduğu Rahatsızlıklar

Prof. Dr. Turan Karadeniz, ayva yemenin büyük faydaları olduğunu belirtti.

Ayva ile hazırlanan şurup ve kompostolar çocuk ishallerine karşı çok tesirlidir. Ayva meyveleri kalbe güç verir ve hafifletir. Kalpteki kasveti, çarpıntıyı ve ağız kokusunu giderir.

Ayva yaprağı kaynatılıp içilirse ishali keser. Sıcaklığı ve ishali keser. Hazımsızlığı giderir, mideyi ve bağırsağı güçlendirir, ince bağırsak cerahatini giderir. Bedenin büyümesine dayanak eder. Ayva damar sertliğine, karaciğer üşengeçliğine iyi kazanç, tansiyonu düşürür, safrayı kumpasa sokar.

Yapraklarının çayı kalp sızılarına iyi gelmekte, soğukkanlılaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Meyvesinden yapılan reçel, sindirim sistemi rahatsızlıklarında rehabilitasyon edici olarak misyon üstlenmektedir. Cinsel isteği artırır.

ÖKSÜRÜĞÜ GEÇİRMEK İÇİN AYVA BİREBİR..

Tereyağında pişirilen ayva; soluk yolu hastalıklarına, müzmin öksürüğe, bronşite ve verem hastalığına iyi gelmektedir. Ayva çiçeği bal ile macun yapılıp yutulursa, baş sızısını keser. Ayvayı kaynatarak suyunu çıkarabilir, hem suyunu içerek hem de ayvaları yiyebilirsiniz. Bu öksürüğü süratle keser, bronşlarınızı açar.

Ayva çiçeği kaynatılıp içilirse, kalp çarpıntısını keser, kalbi güçlendirir, annenin sütünü artırır.

Ayva kokusu kalp ve dimağı güçlendirir. Ayva hoşafı yaşlıların ayaklarının tutukluk yapmasını giderir. Ayva varise karşı iyidir, bitkinliği, yorgunluğu giderir.

Ayva hoşafı, ağız yaraları ve akciğer tüberkülozuna iyi kazanç. Gece yatarken ağızdan salya gelmesini önler.

Ayva yaprağı kaynatılır, suyu ile gargara yapılır, pişmiş yaprakları ile de lapa yapılıp boğaza konursa boğaz sızısını ve şişliğini giderir.

Ayva kabuğu veya ayva çekirdeği kaynatılıp içilirse, idrar yolu irinlerine iyi kazanç. Ayrıca iştah açar, böbrek ve idrar torbası cerahatlerini iyileştirir. Ayva suyu, bedeni terletmek için çok tesirlidir. Ayva suyu, kuruntu ve vesveseye iyi kazanç.

Burun kanamasını önlemek için buruna ayva suyu çekilir. Ayvanın üzerindeki tüyler, kanayan yere konursa kanamayı durdurur.

Göz enfeksiyonlarına karşı, ayva yaprağı kaynatılıp, soğuyan suyu ile günde birkaç kere yıkanır.

Ayva suyu, fazla adet kanamasını önler, bağırsak kanamalarını keser, dizanteriye karşı çok bereketlidir. Doğumu basitleştirmek için ayva suyu ve ayva çekirdeği kaynatılıp içilmelidir. Beyaz akıntıya karşı ayva yaprağı kaynatılıp aç karnına içilmeli ve haricen yıkanılmalıdır.

Ağız içi yaraları ve boğaz irinleri için, kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurup gargara olarak kullanılırsa şifa verir.

Ayva, böbrek zafiyetine, mide zafiyetine, karaciğer zafiyetine, mide bulantısına, mide ülserine, deniz yakalamasına, mide rahatlaması ve mide düşmesine, çok bereketlidir.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen

Bir cevap yazın