Ayva Yaprağı Çayı Verimleri

AYVA YAPRAĞI NE İŞE VERİM?

★ Güz mevsiminde bir araya gelen ayva yapraklarının taze olarak veya kurutulmuş biçimde çayı demlenerek içilir. Bir çok hastalığa şifa olduğu öğrenilen ayva yaprağı bir demlik su içerisinde haşlandıktan sonra haşladığınız bu suyu atılır. Ardından tekerrür ayva yapraklarının üzerine su ilave edilerek kaynatılır ve azıcık demlendikten sonra çay gibi içilebilir. İçindeki suyu bittikçe üstüne yine su ilave edilerek içilebilir. 1 avuç ayva yaprağı ile takribî 4-5 kez çay demlenebilir. Üstelik her demlemede aynı ıhlamurdaki gibi daha özlü bir çay olacaktır.

Ayva Yaprağı Çayının Verimleri Nelerdir?

Bronşit ve geçmeyen öksürüğe iyi kazanç. Strese uykusuzluğa agrasifliğe karşı yararlıdır. Uysallaştırıcı özelliği vardır. Ateş düşürücü ve soğuk algınlığını giderici özelliği vardır. Karaciğerleri pakler. Bağırsak ve midedeki hasarlı mikroplardan temizletir, hazımsızlığa deva olur. Cilde karşı yararlıdır. Ciltte genç görünüm sağlar. Boğaz cerahatine ve ağız içinde oluşan yaralara karşı faydaları vardır.

★ Ayva yaprağı haşlandıktan sonra lapa haline getirilerek boğaza uygulanırsa boğazdaki şişliği alır.
★ Ayva yaprakları da ayvanın çekirdeği de kalp rahatsızlıklarının muhteşem bir natürel ilacıdır.

★ Kalp çarpıntısına karşı ayva yaprağı ve çiçeklerini kaynatılıp içildiğinde şifa bulur. Hemoroide karşı ayva yaprağı çayının iyileştirici özelliği vardır.

★ Ses tellerine iyi kazanç. Öksürük ve bronşitte rehabilitasyon edicidir. Ayva yaprağı çayı ile alakalı bu bilgilendirici yazıyı kesinlikle paylaşalım, belki birine şifa oluruz. Sağlıcakla kalınız…

Bir cevap yazın