Ayvayı tereyağında pişirip yerseniz…

Meyvesinde pektin, tanen, şeker, organik asit, A ve C vitamini ve mineral tuzlardan bol ölçüde bulunduğunu, tohumlarında ise yüzde 14-18 oranında tutkal maddeler, yüzde 16-20 oranında yağ, tanen, renkli maddeler ve yüksek oranda protein, az ölçüde amygdalin ve emülsin olduğunu belirten Prof. Dr.Turan Karadeniz, ayvanın kalp, akciğer, boğaz, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıkları ve adet kanamalarına oldukça verimli olduğunu dile getirdi.^

Prof.Dr. Karadeniz, ayvanın bereketlerini şöyle söyledi:

“Meyvelerinden hazırlanan şurup ve kompostolar çocuk ishallerine karşı çok tesirlidir. Ayva meyveleri kalbe güç verir ve hafifletir. Kalpteki kasveti, çarpıntıyı ve ağız kokusunu giderir. Sıcaklığı ve ishali keser. Hazımsızlığı giderir, mideyi ve bağırsağı güçlendirir, ince bağırsak cerahatini giderir.

Vücudun büyümesine dayanak eder. Ayva damar sertliğine, karaciğer miskinliğine iyi kazanç, tansiyonu düşürür, safrayı kumpasa sokar. Yapraklarının çayı kalp sızılarına iyi gelmekte, durgunlaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Meyvesinden yapılan reçel, sindirim sistemi rahatsızlıklarında rehabilitasyon edici olarak vazife üstlenmekte, cinsel hevesi güçlendirmektedir.

Tereyağında pişirilen ayva; soluk yolu hastalıklarına, müzmin öksürüğe, bronşite ve verem hastalığına iyi gelmektedir. Ayva çiçeği bal ile macun yapılıp yutulursa, baş sızısını keser. Ayva çiçeği kaynatılıp içilirse, kalp çarpıntısını keser, kalbi güçlendirir, annenin sütünü artırır. Ayva kokusu kalp ve dimağı güçlendirir. Ayva hoşafı yaşlıların ayaklarının tutukluk yapmasını giderir. Ayva varise karşı iyidir, bitkinliği, yorgunluğu giderir.”

Ayva hoşafının ağız yaralarına, akciğer tüberkülozuna iyi geldiğini, gece yatarken ağızdan salya gelmesini önlediğini de belirten Prof.Dr. Karadeniz, şu bilgileri verdi: “Yaprağı kaynatılıp içilirse ishali keser. Ayva yaprağı kaynatılır, suyu ile gargara yapılıp, pişmiş yaprakları ile de lapa yapılıp boğaza konursa boğaz sızısını ve şişliğini giderir. Burun kanamasını önlemek için buruna ayva suyu çekilmelidir. Ayva suyu fazla adet kanamasını önler, bağırsak kanamalarını keser, dizanteriye karşı çok faydalıdır.

Doğumu basitleştirmek için ayva suyu ve ayva çekirdeği kaynatılıp içilmelidir. Ayva kabuğu veya ayva çekirdeği kaynatılıp içilirse, idrar yolu cerahatlerine iyi kazanç. Ayva suyu iştah açar, böbrek ve sidik torbası cerahatlerini iyileştirir. Grip ve nezle olanlar bol bol yemelidirler. Ayva suyu bedeni terletmek için çok tesirlidir. Ayva böbrek zafiyetine, karaciğer zafiyetine, mide bulantısına, deniz yakalamasına, mide rahatlaması ve mide düşmesine, midenin güçlenmesine çok faydalıdır.

Pişirilmiş ayva mide zafiyetine iyi kazanç. Ayva suyu vesveseye ve mide ülserine iyi gelmekte, dimağı güçlendirmektedir. Göz beyazı, göz kapak ve kirpiklerinin iltihaplanmasında ayva yaprağı kaynatılıp soğutulduktan sonra gözler günde birkaç kere yıkanır. Ayva meyvesi üzerindeki tüyler kanayan yere konursa kanamayı durdurur.

Beyaz akıntıya karşı ayva yaprağı kaynatılıp aç karnına içilmeli ve haricen yıkanılmalıdır. Ağız içi yaraları ve boğaz irinleri için kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurup gargara olarak kullanılırsa şifalı kazanç.”

Bir cevap yazın