B 12 Vitaminin Beceriksizliği ve Ehemmiyeti

Bitkinlik ya da halsizlikten yakınıyorsanız, kafanızı bir cinsli derleyemiyor, konsantrasyon güçlükleri yaşıyorsanız, yatmanıza karşın dinlenemiyor, sabahları yorgun uyanıyorsanız, kulak çınlaması, balanssızlık, baş dönmesi gibi meseleleriniz varsa, bunalım rehabilitasyonu görecek kadar kasvetleriniz varsa bu cins meselelerin B 12 vitamini azlığından kaynaklanabileceği usunuzda olsun.

Aralıksız bitkinlik hali, asaplılık, erinme, unutkanlık, mutsuz sezme, fazla yeme isteği yaşıyorsanız mesulü B12 beceriksizliği olabilir. B12 beceriksizliği basit oluşmaz. Basit oluşmaz, zira karaciğerinizdeki B12 dokusu en az iki sene size yetebilir.

İşte bu sebeple, B12 beceriksizliği çaktırmadan, suskun ve derinden büyür. B12 vitamini dışardan yediğimiz gıdalarla bedenimize girer. Başka Bir Deyişle beden B12’yi üretmez. B12 Vitamini güzergahından fukara beslenmek veya mide hastalıkları B12 Vitamininin noksanlık sebeplerinden kimileridir.

B12 vitamini kan üretiminde de beyin ve asap sistemi işlevlerinde de vücuda yardım ekibinin sanki lideridir. Şayet yeteri kadar B12’niz yoksa kan hücrelerinizin oksijen taşıma kapasitesi eksilir. Oksijensizlik enerji imalini eksilteceğinden bitkin, yorgun düşmek kaçınılmazdır.

B12’niz beceriksizse beyniniz yeteri kadar asetil kutun üretemez. Dolayısıyla bildiklerine odaklanma, bilme ve hafıza eforundan yeterice faydalanma şöhretsiniz eksilir.

B12 yetersizliğine bağlı unutkanlık/hafıza bozukluğu ya da megolablastik kansızlık ya da anemi bulgularının başlıcaları, bitkinlik, halsizlik, yorgunluk, el ayak anlaşmaları, karıncalanmaları, adale eforsuzlukları, denge bozuklukları, baş dönmeleri, odaklanma güçlükleri, kafa karmaşası, uyku meseleleridir.

B12’niz beceriksizse beyin hücreleriniz ihtar üretme işlevlerini yerine getiremez. Beyninizden çıkan ihtarlar adalelerinize, adalelerinizden alınan duygular beyninize rahatça mesajlamaz.

Neticede balansınız bozulur, başınız döner, olur olmaz zamanlarda düşmeye başlarsınız. Adale eforunuz ciddi şekilde eksilir. Kendinizi sanki bataryayı bitmiş bir oyuncak gibi hareketsiz, gönülsüz, yetersiz bulursunuz.

B12 yetersizliği son senelerde daha sık görülen bir meseledir. Zira hem B12 zengini besinleri daha az yiyoruz et, tavuk, balık, süt mahsulleri hem de B12 emilimini bozacak ilaçları afaki ve sık kullanıyoruz. antiasitler, reflü ilaçları, antibiyotikler, metformin gibi Ya da yanlış yere vejetaryenlik peşinde koşuyoruz.

Şayet bataryanızın yavaş yavaş zayıflamaya başladığını düşünüyorsanız bir sağlık kurumuna gidip B12 vitamini seviyenizin ölçülmesini isteyin. Laboratuvar raporundaki sayı 500’nam hele hele 300’nam altındaysa bataryanızı yine şarj etmenizin tek takatinin B12 dayanağı olduğunu unutmayın.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız yalnızca siz yararlanırsınız fakat paylaşırsanız herkes yararlanır. Lütfen 1 kere paylaşın…

Bu bilgiler size takviyeci oldu mu? Öyleyse dostlarınızla paylaşarak başkalarınında yararlanmasına takviyeci olabilirsiniz. Şayet Paylaştıysanız sizlere bir kere daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız bereketli bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren öyküler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın