B12 Yetersizliği Neden Olur ve Natürel Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

B12 Yetersizliği Neden Olur? B12 Yetersizliği Bulguları ve Natürel Rehabilitasyonu – B12 vitamini bedeniniz için pek çok şey yapar. Misalin kırmızı kan hücrelerinizin ve Deoksirübo Nükleik Asit’nızın üretilmesinde ve asap sisteminizin doğru işleyişinde ehemmiyetli bir rol oynar.

Günümüzde en sık biçimde görülen sıhhat problemlerinden birisi B12 yetersizliği olarak öğrenilir. Bedendeki tesirlerini çok değişik bulgularla gösteren B12 yetersizliği sebebiyle hayat standartları düşmektedir. Rehabilitasyonu olan bir hastalık olmakla beraber kendisinde B12 yetersizliği bulgularını gören her fert geç kalmadan hekime gitmelidir.

Genellikle kumpassız ve beceriksiz beslenme sebebiyle B12 yetersizliği ortaya çıkmaktadır. İçerisinde B12 bulunmayan gıdaları seçmemek bu meseleyi yaşamak için yeterlidir. Ancak kimi hastaların beden yapıları, yiyeceklerin içerisindeki B12 vitamini bereketli hale dönüştürmemektedir.

Bu gibi hastalarda da B12 vitamini yetersizliği yaşanmaktadır. Çok fazla doğum yapmak veya kürtaj geçirmiş olmak da B12 yetersizliğini tetiklemektedir.

Bedeniniz B12 vitamini üretemediğinden, onu hayvansal bazlı besinlerden veya desteklerden almanız gerekir. Ve bunu kumpaslı olarak yapmalısınız, zira bedeniniz B12 vitamini uzun müddet saklamıyor.

B12 Vitamini Ne Kadar Alınmalı?

Yanıt, yaşınız, yeme alışkanlıklarınız ve sıhhat vaziyetiniz ve aldığınız ilaçlar gibi şeylere bağlıdır.

Mikrogramda mcg ölçülen vasati önerilen ölçüler yaşa göre değişir:

 • 6 Aya kadar olan bebekler: 0.4 mcg
 • Bebekler 7-12 aylık: 0.5 mcg
 • Çocuklar 1-3 yaş: 0,9 mcg
 • 4-8 Yaş arası çocuklar: 1.2 mcg
 • 9-13 Yaş arası çocuklar: 1,8 mcg
 • Gençler 14-18 yaş: 2.4 mcg hamile ise günde 2,6 mcg ve şayet emziriyorsanız günde 2,8 mg
 • Erişkinler: 2.4 mcg hamile ise günde 2,6 mcg ve şayet emziriyorsanız günde 2,8 mg

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 vitamini, natürel olarak bulunan hayvansal besinlerde veya onunla yardım edilmiş mahsullerden elde edebilirsiniz.

Hayvansal kaynaklar arasında süt mahsulleri, yumurta, balık, et ve kümes hayvanları bulunur. B12 ile yardım edilmiş bir yiyecek arıyorsanız, mahsulün gıda kıymetleri yaftasını hakimiyet edin.

Vitamin B12 Yetersizliği

Şayet B2 yetersizliği yaşadığınızı düşünüyorsanız, B12 vitamini seviyesini hakimiyet ettirmek hekiminize müracaat eterek B12 kan testi yaptırmanız gerekir.

Yaşla beraber, bu vitaminin emilimi güçleşebilir. Kilo vermek için mide operasyonu geçirdiyseniz veya midenizin bir kısmını aldırdığınız başka bir operasyonunuz varsa, fazla ölçüde alkol alıyorsanız veya uzun müddet asit eksiltici ilaçlar aldıysanız da B12 yetersizliği yaşayabilirsiniz.

B12 Vitamini Yetersizliğini Artıran Nedenler

Mide astarını incelten atrofik gastrit meseleyi

Bedeninizin B12 vitamini emilimini güçleştiren pernisiyöz kansızlık
Crohn hastalığı, çölyak hastalığı , bakteriyel sihrime veya asalak gibi ince bağırsağınızı etkileyen durumlar

Graves hastalığı veya lupus gibi bağışıklık sistemi bozuklukları

Ayrıca, bir vegan perhizini et, süt, peynir ve yumurta dahil olmak üzere rastgele bir hayvansal mahsul yemediyseniz ya da yeterli yumurta veya süt mahsullerini yemeyen bir vejeteryansanız, büyük ihtimalle B12 vitamini yetersizliği yaşayabilirsiniz. B12 vitamini gereksiniminizi karşılayın. Her iki gidişatta da, perhizinize yardım edilmiş besinler ilave edebilir veya bu lüzumu karşılamak için destekler alabilirsiniz.

Vitamin B12 Yetersizliği Bulguları Nelerdir?

B12 vitamini beceriksizliğiniz varsa, kansızlık olabilirsiniz. Hafif bir noksanlık bulgulara neden olmaz. Ancak rehabilitasyon edilmezse, alttaki gibi semptomlara yol açabilir:

B12 yetersizliği yaşayan fertler sık sık baş sızısı ve baş dönmesi yaşayacaktır. Bununla beraber devamlı olarak halsizlik ve bitkinlik hissi oluşmaktadır. Hafıza mevzusunda yaşanan meseleler ve dikkat dağınıklığı da B12 noksanlığının bulguları arasında yer alır. Beden ısısı devamlı olarak düşük olur ve çarpıntı meseleyi de alana kazanç. Kabızlık problemi B12 yetersizliği yaşayan fertlerin en sık gösterdiği bulgular arasında yer almaktadır. B12 noksanlığında çok ileri bir seviyede yaşayan fertlerde bunalım başlangıcı bile görülmektedir. Aynı zamanda zekada yaşanan karmaşıklıklar, adalelerin zayıflaması, tırnakların atanması ve diş eti kanamaları da B12 yetersizliği bulguları arasında yer almaktadır.

Bulguları arasında en az üç tanesini sık sık yaşayan her fert kesinlikle kan testi yaptırmalı ve hekim hakimiyetine gitmelidir. B12 yetersizliği sebebiyle günlük hayatında çok güçlük yaşanması muhtemeldir. Özellikle hafıza ve bitkinlik açısından yaşanan negatif tesirler eğitim ve iş yaşamını kötü bir biçimde tesirler.

B12 Yetersizliği Bulguları:

 • Cılızlık, bitkinlik veya baş dönmesi
 • Kalp çarpıntısı ve soluk darlığı
 • Soluk cilt
 • Tatlı dil
 • Kabızlık, ishal, iştah kaybı veya gaz
 • Uyuşma veya karıncalanma, adale cılızlığı ve yürüme problemleri gibi asap sorunları
 • Görme kaybı
 • Bunalım, hafıza kaybı veya tavır farklılıkları gibi zekasal meseleler

B12 Yetersizliği Rehabilitasyonu

B12 yetersizliği rehabilitasyonu için hastalar kesinlikle hekime gitmelidir. Kimi hastaların B12 yetersizliği seviyesine göre kumpaslı aralıklarla aşı olması önerilmektedir. Bununla beraber sadece ilaç rehabilitasyonu gören hastalar da bulunmaktadır. Natürel usullerle de B12 yetersizliğini gidermek olası olacaktır. Bunun için daha sıhhatli ve doğru bir beslenme programı uygulanmalıdır. İçerisinde B12 vitamini bulunduran yiyecekler kesinlikle beslenme kumpası içerisinde alışkanlık haline getirilmelidir. Hekim hakimiyetinde rehabilitasyonu reelleştirilen B12 noksanlığında ilaçlar kumpaslı olarak kullanılmalıdır. Bununla beraber bedene demir ve B12 vitamini sağlayacak ek besinler de alınabilir.

Şayet pernisiyöz kansızlığınız varsa veya B12 vitamini emiliminde mesele yaşıyorsanız, öncelikle B12 vitamini iğnelerine gereksiniminiz olacaktır.

Hayvansal mahsuller yemiyorsanız, perhizinize, B12 vitamini destekli bakliyatları ilave edebilirsiniz. B12 beceriksizliğiniz yüksekse hekiminizin önereceği B12 enjeksiyonları veya yüksek doz oral B12 vitamini kullanabilirsiniz.

B12 vitamini yetersizliği olan yaşlı erişkinler, günlük B12 yardımı veya B12 kapsayan bir multivitamin almalıdır.

Çoğu insan için rehabilitasyon B12 vitamini yetersizliği problemini çözer. Ancak, noksanlık sebebiyle alana gelen rastgele bir asap zararı kalıcı olabilir.

B12 Yetersizliği Nasıl Önlenir?

Çoğu insan yeterli et, kümes hayvanları, deniz mahsulleri, süt mahsulleri ve yumurta yiyerek B12 vitamini yetersizliğini önleyebilir.

Hayvansal mahsuller yemiyorsanız veya bedeninizin gıdaları ne kadar iyi emdiğini hudutlandıran bir tıbbi vaziyetiniz varsa, B12 vitamini bir multivitamin veya öbür yardım B12 vitaminleri ile yardım edilmiş gıdalar ve gıdalar alabilir.

B12 vitamini yardımı almayı seçerseniz, hekiminizi bilgilendirin, böylece aldığınız öbür ilaçları etkilemeyeceklerinden emin olabilirsiniz.

B12 Yetersizliği Tehlikeyi Taşıyan Şahıslar

 • Yaşlılar
 • B12’yi Absorbe eden bağırsağı ortadan kaldıran operasyon geçirenler
 • Diyabet için uyuşturucu metformin kullananlar
 • Sıkı vegan perhizi uygulayan insanlar
 • Mide ekşimesi için uzun süreli antiasit ilaçları alan şahıslar.

Bir cevap yazın