B12 Vitamini Beceriksizliği Hasarları

B12 Vitaminin esas misyonu, bedendeki kırmızı kan hücrelerinin yapımını desteklemesi ve merkezi asap sistemini korumasıdır.

B12 Vitamin Beceriksizliği Nelere Yol Açar, Hasarları Nelerdir?

B12 vitaminin gereğinden fazla alınması gibi bir gidişat asıllaşmamaktadır. Zira beden gereksiniminden fazla olan vitamini, idrar yolu ile bedenden atmaktadır. Aşırısının bedenden atılması nedeni ile de kumpaslı olarak alınması gerekmektedir.

B12 Vitamini, hem hayvansal hem de nebatsal olan yiyeceklerde bulunmaktadır. Ancak hayvansal yiyecekler içinde bulunan cinsi, beden tarafından daha iyi emilmektedir.

B12 vitaminin beceriksizliği vaziyetinde ilk karşılaşılan rahatsızlıklar; kol ve bacaklarda anlaşma, karıncalanma stilinde olan eforsuzluk bulgularının yanı sıra ilerleyen aşamalarda şahısta denge kaybı hatta kansızlık rahatsızlığına dahi sebebiyet verebilmektedir.

B12 vitamininin su içinde çözülebilen bir vitamin olması nedeniyle, beden gereksiniminden aşırısını idrar yoluyla beden dışına atmaktadır. Ayrıca bu vitamin çeşidi, metabolizmanın sıhhatli çalışabilmesi için esas ihtiyaç vitaminlerinden birisidir.

Vücutta daha çok kırmızı kan hücresi oluştukça şahıs kendisini daha sıhhatli daha enerjik ve daha dinç sezer. Ayrıca cilt, beyin, sindirim, tırnak ve saç sıhhati mevzusunda başrolü üstlenmiş olan vitaminler arasındadır.

B12 Vitamin Noksanlığının Hasarları Nelerdir?

Kan hücrelerinin eksilerek kansızlık rahatsızlığının şahısta ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Asap sisteminin doğru çalışmasını engeller.

Mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir.

Vücutta aneminin ilerlemesiyle beraber şahısta kabızlığa ve cilt bozukluklarına neden olabilir.

Kansızlığa bedenin ilk tepkilerinden olan çarpıntı, soluk darlığı ve mide bulantısı meselelerinin oluşmasına neden olabilir.

Sinirsel meseleler ile beraber şahısta afaki yere fobi ve sıkıntılılık duygularının oluşmasına neden olabilir.

Yorgunluk hissinin devamı olarak zamanla şahısta, kilo kaybının oluşmasına neden olabilir.

Bulgularının kademeli olarak sezilmesi nedeniyle; şahısta öncelikle uykusuzluk, sersemlik ve ışığa hassasiyetin çoğalması ile başlayıp; cildin muhtelif bölgelerinde kaşıntı, idrak etme eforluğu, ağızda kuruluk ve migrene kadar varan baş sızılarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın