Badem Yağının Yararları

Badem Yağının Cilde Yararları: Badem yağının yüksek ölçüde kapsadığı aromaterapi uçucu yağlar cilt bakım mahsullerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında bebeklerin cilt bakım mahsullerinde de kullanılır.

Badem yağı, cilt sıhhati için çok verimli olan A ve B vitaminleri kapsamaktadır. Badem yağı ayrıca cilt sıhhati için verimli olan yağları da kapsar ve bu yağlar neredeyse tam cilt cinsleri için verimlidir. Badem yağı cildin ıslamasına destekçi olur, ciltlerdeki tahrişi giderir ve cerahati alır. Kuru ciltlerin ıslamasına destekçi olur, daha yumuşak ve pürüzsüz ciltler sağlar. Badem yağı ayrıca dudaklardaki çatlaklığı giderir ve cilt döküntülerinin önüne geçer.

Yatmadan evvel göz çevrelerindeki kararmış kısımlara badem yağı uygulamanız kararmaların ortadan kalkmasına destekçi olabilir. Taze ve parıltılı cilt sahibi olmanıza destekçi olur. Badem yağı cildin erken ihtiyarlamasına mani olabilir.

Badem yağı, yağlanmadan kaynaklanan meseleleri ve ölü hücreleri pakler. Bir ölçü badem yağına azıcık limon suyu katarak 30 dakika süresince masaj biçiminde cildinize uygulamanız cildin arınılmasını ve gözeneklerinin açılmasını sağlar.

Badem yağı sedef ve egzama hastalıklarına da iyi kazanç. Cilt irinlerine, kaşıntı ve kızarıklıklara karşı badem yağı çok tesirlidir. Lavanta yağı ile karıştırılarak cilde uygulandığında daha fazla etkisini gösterir.

Badem yağı, süt tozu ve limonla karıştırılarak 20 dakika masaj şeklinde cilde uygulandığında cildin nemlenmesini sağlar. Bu uygulama özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır. Kış aylarında ve kapalı ortamlarda kaloriferlerin olduğu yerlerde uzun süre kalanlar cilt kuruluğu sorunlarına daha fazla maruz kalmaktadırlar. Bu tür sorunlara karşı badem yağı iyi bir çözüm olabilir. Bu özelliğinden dolayı badem yağı ayrıca güneş ışınlarına karşı cildi korur.

Badem yağı cilt ve ayak kremi olarak da kullanılabilir ve yağın emilimi çok hızlı olur. Bunun yanınd auygulamadan sonra çok hoş bir aroma kokusu bırakır. Badem yağının aynı zamanda tırnaklarda boya ve ciltt de makyaj çıkarma özelliği vardır. Farklı makyaj çıkarıcı üürnler genelde cilde zarar veren kimyasallar içermektedir ama badem yağı hem doğal bir makyaj çıkrıcı hem de koruyucu olarak öne çıkar.

Badem yağı kırışık ve çatlaklara karşı da kullanılabilir. Özellikle kış aylarında soğukların neden olduğu dudak çatlamalarına karşı badem yağı kullanabilirsiniz. Bunun için boş ve temiz bir kaba bir  miktar badem yağı ve bal koyu ve iyice karışacak şekilde karıştrıırn ve daha sonda dudağınızı uygulayın. Bu uygulama çatlama sorunlarını büyük bir ölçüde giderecektir.

Cilt Sağlığı İçin Badem Yağı Tarifi: Badem yağının cilde uygulanmasının birçok farklı çeşidi vardır.  Bunlardan en faydalılarından sadece bir tanesi olan badem yağı kürünü sizinle paylaşmak istiyoruz.

Malzemeler:

1 Çorba Kaşığı Badem Yağı

1 Yemek Kaşığı Kal

1/2 Avokado

Yapılışı: Avokadoyu püre haline getirin ve badem yapı ve balı iyice kaıştırın. Bu karışımı masaj şeklinde 20 dakika boyunca cildinize yedirerek uygulayın. Daha sonra ılık su ile cildinizi durulayın. Bu uygulama cildinize yukarıyada anlattığımız bir hayli verimi sağlayacaktır. Her gün değil ama haftada 1 iki kere uygulamak bir hayli fayda sağlayacaktır.

Bu uygulama aynı zamanda özgür radikallerin cilde verdiği hasarları asgariye indirir ve özellikle ihtiyarlamaya bağlı olarak alana çıkan kışıklıkları geciktirir veya tamamen yasaklayabilir.

Bir cevap yazın