Bağırsak Sıhhatiniz İçin Makûs Olan 7 Yiyecek

Yüksek yağ oranlı besinlerin mide asidini artıracağını ve asit reflüsüne neden olup bağırsaklarınızı tahriş edeceğini biliyor muydunuz? Zamanla bu metabolik rahatsızlıklara yol açabilir. Hangi besinlerden uzak durmanız gerektiğini bu yazıda bilin!

Bağırsaklarınız sıhhatiniz için çok ehemmiyetli bir rol oynar. Ne de olsa, bedeninizin besleyici ögeleri emmesi ve atıklardan kurtulmasını sağlarlar.

Aynı zamanda sıhhatli bakterilere ev sahipliği yaptığını öğreniyor muydunuz?

Milyonlarca bakteri bağırsaklarınızda yaşar. Alında bunlar iyi bir sindirim için zorunludur. Zira bedenimizin hazmedemediği bazı maddeleri ayrıştırmak ile görevlidirler.

Ayrıca zorunlu bazı vitaminlerin yapımına da takviyeci olurlar. Şayet bu da yeterli değilse, bedeninize enerji verir ve bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Ancak, makûs yeme alışkanlıkları bağırsaklarınızın işini iyi yapmasını yasaklayıp, hayat niteliğinizi düşüren semptomlara ve hastalıklara neden olabilir.

Bu mevzudaki en çok evham verici şey ise, bir çok insanın hangi besinlerin hasarlı olduğunu ve bunları yemenin ne gibi makûs tesirlere yol açacağını öğrenmiyor olmasıdır.

Bu sebeple sizlere, bağırsaklarınız için en hasarlı 7 adet besini ve bunların tüketimini neden eksiltmeniz gerektiğini açıklayacağız

Bunların ne olduğunu yazımızda okuyun!

1. Hububatlar yüksek ölçüde glüten içerir

Bazı hububatların içerisindeki lifler bağırsakların işlevini iyileştirebilirken, glüten kapsayan bazı işlenmiş hububatlar meseleye yol açabilir.

Bu protein doğru biçimde hazmedilmez veya metabolize edilmez ve bu gidişat alerjik ve olumsuz yankılara yol açabilir.

Çok fazla harcamak enflamasyon seviyesini yükseltir. Şayet hakimiyet edilmezse, otoimmün hastalıkları tetikleyebilir. Misal olarak:

  • Diyabet
  • Kireçlenme
  • Alzheimer
  • Lupus
  • Fibromiyalji
  • Multipl skleroz
  • Crohn hastalığı

2. Kırmızı et

Aralıksız olarak kırmızı et yemek gut tehlikesini artırdığı gibi bedenin dokularına tesir edebilir ve enflamasyonu artırır.

Bu cins besinlerin hazmetmesi yağsız ete göre daha güçtür. Sindirimi yavaşlattığı için alttakiler gibi hazım semptomlarına yol açar:

  • Karın enflamasyonu
  • Gaz

Ek olarak, kırmızı et bağırsaklarınızdaki pH seviyesini değiştirir. Bu iyi bakterilerin rakamını eksiltir ve enfeksiyon tehlikesini artırır.

3. Yağlı, kızartılmış gıdalar

Kızartılmış ve çok yağlı gıdalar alışkanlık yapar, metabolik bozukluğa ve uzun vadede kilo problemlerine yol açabilir.

Kısa vadede bağırsaklarınızı tahriş eder ve midenizdeki asit seviyesini yükseltir.Asit reflüsü gibi meselelere de neden olabilir.

Hassas bağırsak belirtiyi, gastrit ve öteki sindirim bozukluklarına sahip olan insanlar kızarmış ve yağlı besinlerden uzak durmalıdır.

4. Süt Ürünleri

Günlük süt mahsullerinin tüketimi bedenin gereksinimi olan besleyici ögeleri karşılayacak olsa da, laktoz intoleransı olan bireyler bunları harcamaktan kaçınmalıdır.

Bunlar lezzetli ve aralıksız yediğiniz bir çok yemeğin içinde muhtemelen bulunuyor. Fakat bir çok bağırsak meselesine neden oldukları kanıtlanmıştır.

Süt mahsullerinin içindeki yağ, laktoz ve protein dolaysız olarak bağırsak sıhhatinizi tesirler. Mikroorganizmaları değiştirerek atıkların atılmasını yavaşlatır.

Bunlar enflamasyon ve yaygın problemler olan kabızlık ve ishal ile de ilişkilidir.

5. Baharatlı gıdalar

Acı biberler yemeklerinize özel bir değiş katar ve hatta bedeninizi oksidatif hasardan gözetecek eforlu antioksidanları bünyesinde barındırır.

Burada problem olan ise acı biber yemenin mide ve bağırsaklarınızın duvarında ciddi enflamasyona yol açabilmesidir. Bu gidişat özellikle sindirim meseleyi olan insanlarda mesele yaratır.

Bunun neticesinde, daha fazla asit reflüsü, mide ekşimesi ve gastrit meseleyi yaşayacaksınız.

6. Kahve ve asitli meşrubatlar

Kahve ve asitli meşrubatlar asit reflüsü ve bağırsak enflamasyonunun tesir alanlarını geliştirmek ile ilişkilidir.

Bu meşrubatlar yemek borusuna ait büzücü adalelerin gevşemesine ve mide asidinin yukarıya daha rahat çıkmasını neden olur.

Yüksek ölçüde şeker ve katkı maddeleri bağırsak sıhhatine dolaysız tesir eder, bazen ishale ve ciddi karın sızısına neden olur.

7. Konserve ve işlenmiş yiyecekler

Süpermarketler geniş spektrumda konserve ve işlenmiş yiyecekler ile doludur. Bu yiyecekler natürel niteliklerini yitirecek yollar ile yapılır.

Bir çok insan bu yiyecekleri iyi, süratli bir alternatif olarak görür. Zira tatları hoştur ve basitçe hazırlanabilirler.

Fakat, sanayi insanların bu besinlerin besleyici ögeler bakımından düşük seviyelerde olduğunu öğrenmesini istemiyor. Bunun yerine bu yiyecekler bağırsaklarınıza ve bedeninizin tamamına makûs tesir edecek katkı maddeleri ile doludur.

Katkı maddelerini harcamak metabolik hastalık, sıkıntılı bağırsak belirtiyi ve bir kaç tip kanserin oluşma tehlikesinin çoğalması ile ilişkilidir.

Yukarıdaki besinlerden rastgele birini yiyor musunuz? Şayet öyleyse tüketimini olası olduğunca eksilterek bağırsaklarınızın sıhhati için gayret gösterin.

Bunların yerine, daha fazla organik gıda harcayın. Özellikle meyve, sebze ve sıhhatli hububatlar beslenme kumpasınıza girmeli.

Bir cevap yazın