Bağırsak Arınıcı Yiyecekler

Bedenin 2. beyni sayılan ‘bağırsaklar’, sıhhatli bir beden için tesirli olan verimli bakterileri kapsıyor. Peki sıhhatli bağırsak florası için hangi yiyecekleri harcamamız gerekiyor?

Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı bağırsakları arınarak, boşaltım sistemini tertip eden yiyecekleri anlatıyor…

ANTİBİYOTİK TESİRİ YAPIYOR

Sıhhatlı bir beden için öncelikle sindirim sistemini iyileştirmek gerekir. Bu mevzuda antibiyotik tesiri oluşturan sarımsak, bağırsaklarda bir korunma mekanizması oluşturur. Sarımsağın ham harcanması daha çok öneriliyor.

LAHANA TURŞUSU

Ev civarında, az tuzlu olarak hazırlanan lahana turşusu bağırsaklar için natürel arınıcıların başında kazanç. İçeriğindeki vitaminler ve minerallerle bereketli bir kış sebzesi olan lahana; pişmiş, ham ya da turşu olarak harcandığında bağırsakları arınan ve sıhhatli çalışmasını sağlayan eforlu bir probiyotik kaynağıdır.

KEMİK SUYU

Sıhhatlı bir bağırsak florasında kemik sularının ehemmiyeti çok fazladır. Vitamin ve minarellerin dışında jelatin, natürel yağlar ve sıhhatli aminoasitler kapsayan kemik suyu bağırsakların onarılması ve kuvvetlenmesi için oldukça yararlıdır.

PIRASA

Kış aylarının bırakılmaz gıdayı pırasa, bir çeşit lif olan ‘inülin’ kapsar. İnülin, bağırsaklarda sıhhatli bakterilere dönüşen ehemmiyetli bir maddedir…

ANTEP FISTIĞI

Antep fıstığı, lezzetinin dışında bağırsaklar için bütün bir sıhhat ambarıdır. Bağırsak adalelerinin kuvvetlenmesi, kumpaslı çalışması anlamında oldukça tesirlidir. Gün içerisinde ara öğün olarak 1 avuç harcanan Antep fıstığı, günlük lif ölçüsünü sağlar ve verimli yağ asitleriyle de bağırsak hareketlerini süratlendirir.

Bir cevap yazın