Bağırsaklarınızdaki o problemi ortadan kaldırıyor!

Hani şöyle kütür kütür yemekten pek çok şahsın büyük neşe aldığı yeşil erik, artık son demlerini yaşıyor. Mayıs’ta başlayıp Temmuz ile beraber sezonu sona eren yeşil erik, bugünlerde marketlerde, mahalle pazarlarında karşımıza çıkmaya devam ederken, bu fırsatı kaçırmamakta fayda var.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Şengül Sangu Talak, yeşil eriğin cildin genç kalmasını sağlamasından kalp arkadaşı olmasına dek bir hayli bereketi bulunduğunu belirtiyor. Yeşil eriğin soğuk çay olarak da hazırlanıp harcanabileceğini belirten Beslenme ve Perhiz Uzmanı Şengül Sangu Talak, Sabah.com.tr okurları için yeşil eriğin yararlarını anlattı, soğuk çay tanımı verdi.

DÜŞÜK KALORİLİ

100 gramı takribî 50 kalori enerji veren yeşil erik sıhhati pozitif istikamette etkileyen ve destekleyen bileşikler, mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR

Çözünebilen perhiz lifi, sorbitol ve isatin gibi sindirim sisteminin işlevini tertip eden bileşenler bakımından zengin olduğundan kabızlık probleminin çözümünde fayda sağlıyor.

BAĞIŞIKLIĞI KUVVETLENDİRİYOR

Taze yeşil erikler sanki antioksidan kaynağı olan C vitamini ambarı olarak karşımıza çıkıyor. C vitamini bakımından zengin gıdaları harcamak enfeksiyonlara, inflamasyona ve hasarlı özgür radikallere karşı beden mukavemetini artırırken, bağışıklığı kuvvetlendiriyor.

CİLDİN GENÇ KALMASINI SAĞLIYOR

Taze yeşil erikler aynı zamanda A vitamini ve beta-karoten kaynağı. A vitamini görme yetisini kuvvetlendirirken, sıhhatli cilt ve mukoza salgısı için de lüzumlu bir vitamin. Yapılan son çalışmalar A vitamini istikametinden zengin natürel gıdaların tüketiminin akciğer ve ağız kanserine karşı gözetici tesiri olduğunu da ortaya koyuyor.

ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞE SAHİP

Sıhhati destekleyici lutein, cryptoxanthin ve zea-xanthin gibi flavonoid polifenol antioksidanlar bakımından zengin olan yeşil erik, bu bileşenleri sayesinde özgür radikallere karşı savaşıyor.

KALBİ KORUYOR

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Şengül Sangu Talak “Yeşil erik ayrıca potasyum, florür, demir gibi mineraller de kapsar. Demir; kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesi ve yaradılışı için lüzumluyken, potasyum da özellikle beden hücrelerinin ve beden akışkanlarının bir parçası olarak kalp atış sürati ve kan tazyikinin tertip edilmesi için zorunludur” diyor.

YEŞİL ERİKLİ SOĞUK ÇAY

Malzemeler:

2 yemek kaşığı bal

12 adet yeşil erik çekirdekleri çıkarılmış, dilimlenmiş

4 kadeh su

4 yeşil çay poşeti

Buz

Nane yaprağı

YAPILIŞI:

Bir sos tenceresinde, yarım kadeh suyu ve eriklerin yarı ölçüsünü kısık ateşte birleştirin. Karışımı erikler yumuşamaya başlayana kadar takribî 10 dakika pişirin. Tencereyi ateşten alın, karışımı pürüzsüz bir görünüm elde etmek için süzün. Soğuması için bekletin. Kalan 3,5 kadeh suyu başka bir tencerede kaynatın ve içine yeşil çay poşetlerini koyup 4 dakika kadar demleyin.

Bir evvelki adımda hazırladığınız erik şurubu ve 2 yemek kaşığı bal ile yenice hazırlamış olduğunuz yeşil çayı birbirine karıştırın. Buzdolabında soğuması için bekletin. Servis için, hoşlandığınız gözde kadehlerinize azıcık buz koyduktan sonra soğuk çayı dökebilirsiniz. Birkaç yeşil erik dilimi ve nane yaprağı ilave ederek servise hazır edebilirsiniz.

Bir cevap yazın