Bağırsaklarınızla arkadaş 5 şifa amacına besin

Bağırsaklar bedenimizin en ehemmiyetli uzvu. Hatta son yarıyılda çağdaş tıbbın dışında seçenek ve Doğu tıbbına olan merakın çoğalmasıyla beraber kıymeti çok daha iyi öğrenilmeye başlandı. Zira sindirim sisteminin sıhhatli çalışması beyin dâhil, bedenin öteki uzuvlarının da doğru bir biçimde çalışmasını sağlıyor. Hatta doğu tıbbında bağırsaklar beyinden evvel geliyor. Bu nedenle onlara iyi bakmalı ve faydalı yiyecekleri tüketmelisiniz.

Kepekli ve lifli yiyecekler

Lifli yiyecekler bağırsakların doğru çalışabilmesi için son derece ehemmiyetlidir. Kepekli hububatlar içinde bulunan bol lif dolayısıyla beslenmenizde seçim faktörüz gereken bir besindir. Ancak kronik bağırsak hastalıklarından birine sahipseniz lifli yiyecekler harcamadan evvel hekiminize danışmanız gerekir.
Bağırsaklarınızla arkadaş 5 şifa amacına besinBağırsaklar bedenimizin en ehemmiyetli uzvu. Hatta son yarıyılda çağdaş tıbbın dışında seçenek ve Doğu tıbbına olan merakın çoğalmasıyla beraber kıymeti çok daha iyi öğrenilmeye başlandı. Zira sindirim sisteminin sıhhatli çalışması beyin dâhil, bedenin öteki uzuvlarının da doğru bir biçimde çalışmasını sağlıyor. Hatta doğu tıbbında bağırsaklar beyinden evvel geliyor. Bu nedenle onlara iyi bakmalı ve faydalı yiyecekleri tüketmelisiniz.

Kepekli ve lifli yiyecekler

Lifli yiyecekler bağırsakların doğru çalışabilmesi için son derece ehemmiyetlidir. Kepekli hububatlar içinde bulunan bol lif dolayısıyla beslenmenizde seçim faktörüz gereken bir besindir. Ancak kronik bağırsak hastalıklarından birine sahipseniz lifli yiyecekler harcamadan evvel hekiminize danışmanız gerekir.

Taze meyve ve sebzeler

Koyu yeşil yapraklı yiyecekler ve kırmızı renkli sebze ve meyveler bağırsaklarınıza arkadaş besinlerdir. İçinde bol lif bulunduran bu yiyecekler sindirimi basitleştirir ve çalışmasını süratlendirir. Beslenme kumpasın da meyve ve sebzenin bol olduğu bir kumpasa geçtiğinizde ne kadar hafiflediğinizi ve artık hiçbir kabarıklık ya da gaz problemi yaşamadığınızı gözlerinizle göreceksiniz.

Kurutulmuş meyveler

Kuru meyveler kapsadıkları bol lif dolayısıyla sindirime takviyeci besinlerdir. Şayet bağırsaklarınızla alakalı mesele yaşıyorsanız öğün aralarında ağzınıza birkaç kuru meyve atarak bağırsaklarınıza hafifletebilirsiniz. Özellikle kuru kayısı ve kuru incir oldukça tesirlidir. Bağırsaklarınızdaki tesiri artırması için yedikten sonra üzerine bir kadeh su da içebilirsiniz. Ancak bu harekât kabızlık ve gaz gibi problemler yaşıyorsanız tesirlidir. Kuru meyvelerin fazla tüketimi ishal olmanıza neden olabilir.

Kuru bakliyat

Fasulye, mercimek, nohut gibi bakliyatlar yeniden aynı biçimde yüksek lif oranları ve demir güzergahından zengin olmaları sebebiyle öğünlerinizden birinde kesinlikle harcamanız gereken gıdalardır. Sindirime dayanak olan bakliyatlar gaz, kabarıklık, kabızlık gibi gidişatlar karşısında korkmadan harcanabilir. Ayrıca içeriğindeki zengin bileşenler sayesinde bağırsak florasına gözetir ve bağırsakların muntazam çalışmasını sağlar.

Su

Suyun gereksinimimiz olan bir yiyecek olduğunu düşünmeyiz. Bu sebeple yemek yemeyi sıçramayız ama su içmeyi unutabiliriz. Ancak su tıpkı öteki yiyecekler gibi bedeninizi besleyen ve bağırsaklarınızın muntazam çalışmasını sağlayan ehemmiyetli bir gıdadır. Bu sebeple bağırsaklarınıza aldığınız lifin işe yaraması için bol bol su içmeyi umursamama etmeyin.

Bir cevap yazın