Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Muhteşem 8 Gıda

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 8 Gıda

Enfeksiyon ve öbür sağlık sorunları ile savaşmak için bağışıklık sisteminizin tüm yıl müddetince % 100 çalışması gerekir. Bu gıdaları diyetinizin bir parçası haline getirerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek belki de kışın usunuzdan geçen bir şeydir. Fakat reelinde, tam bir sene süresince güçlü, sağlıklı bir bağışıklık sistemine gereksiniminiz var.

Stresten uzak kalmak ve daha iyi uyku ile beraber, yediğiniz yiyecekler hastalıkları onlar bedeninizi işgal etmeden ya da daha büyümeden önlemede önemli bir rol oynar.

Bugün, hasta olmaktan sakınmak ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için hangi yiyecekleri diyetinize ilave edebileceğinizi söyleyeceğiz.

Besinler ve bağışıklık sistemi

Yiyecekler ve Bağışıklık Sistemi
Besinler ve Bağışıklık Sistemi

Yediğiniz besinler bağışıklık sisteminiz üzerinde, iyi ya da kötü tesirlere sahiptir.

Arıtılmış un, yağ ve şeker açısından çok yüksek bir diyet uyguluyorsanız, bağışıklık sisteminiz muhtemelen cılızlar ve virüsler ile bakterilere izin eder.

Öbür taraftan, mevsimlik meyve ve sebzeler gibi sağlıklı yiyecekler harcarsanız, bedeniniz hastalık üreten mikroorganizmalarla savaşmaya hazır olur.

Kilonuzu hakimiyet etmenin yanı sıra, daha az yağ harcamak bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasına izin edecektir.

Konu ile alakalı daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 7 Yolu

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için hangi gıdaları yemeliyim?

İyi beslenmek, bir hayli sebepten dolayı bedeniniz için iyidir, ancak özellikle hastalanmaktan sakınmak istiyorsanız sahiden iyi beslenmelisiniz.

Balanslı bir diyet bedeninize, hücresel ihtiyarlama ve özgür radikaller ile savaşmak için lüzum dinlediği vitamin ve mineralleri verir.

Her mevsim başında hazır olmalısınız ve korunmalarınızı kuvvetlendirmek ve hasta olmamak için lüzum dinlenen adımları atmalısınız.

Grip, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi diğer hastalıkları önlemek isterseniz, diyetinizde bulunması şart olan gıdalar şunlardır:

Arı sütü

Petek arıları arasında yalnızca kraliçe arı bunu yer. Bir sürü vitamin, özellikle A, B, C ve E vitaminleri sağlar.

Arı sütü ayrı olarak bakır, demir ve fosfor içerir. Bunlar yetmiyormuş gibi, vücudunuza selenyum, doymamış yağ asitleri ve kalsiyum da sağlar.

Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur ve özellikle çocuklar ve yaşlılar için önerilir.

Her sabah aç karnına, başka bir yiyecek olmadan bir çorba kaşığı alın.

Zencefil

Muhtemelen büyükanneniz size grip ya da burun tıkanıklığı belirtileri ile yardımcı olmak için zencefil çayı içmenizi söylüyor ya da söylerdi. Aslında hatalı değildi!

Bu kök, çoğunlukla Asya mutfağında kullanılır ve vücudumuz için çok iyidir. Böylelikle, zencefil asırlar boyunca tabii tıbbın bir parçası olmuştur.

Zencefil, taşıdığı antioksidanlar sebebiyle enfeksiyonlarla savaşmaya ve hücresel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olmak için çalışır.

Bu kökten faydalanabilmek için, tozunu yemeğinize serpebilir ya da çayını hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 bardak su 250 mi
  • 1/2 çay kaşığı rendelenmiş zencefil 2 gr
  • 1 çorba kaşığı bal 25 g

Hazırlık

  • Suyu ısıtın ve kaynayınca zencefili ilave edin.
  • 5 dakika kaynamada vazgeçin, sonra ateşten alın ve üstünü kapatın.
  • Süzün ve balla tatlandırın. Mümkün olduğunca sıcak için.

Propolis

Bu, arıların günlük yaşamlarında kullandığı başka bir elementtir bu durumda, kovanı örtmek için kullanılır.

Propolis, amino asitler, vitaminler, uçucu yağlar ve biyo flavonoidler açısından çok yüksek bir yiyecektir. Bütün bunlar, propolisin viral ve bakteriyel hastalıkları uzak yakalamaya dayanakçı, afallatıcı bir tonik olduğu mananına gelir.

Sık karşılaşılan solunum sorunları gidişatında ya da bağışıklık sisteminiz gelişigüzel bir sebeple cılız düştüğünde bir aile problemi, çok fazla stres, çöküntü vb. olabilir ve hasta olma ile alakalı daha korunmasızsanız, propolis almanız önerilir.

Tavuk çorbası

İşte anneannemizin bize minikken ve grip olduğumuzda hanede hazırladığı başka bir çare.

Sıcak tavuk suyu ya da çorbası, soğuk algınlığımız olduğunda burun tıkanıklığını eksiltme ve bedeni deşarj olma özelliğine sahiptir.

Vücut sıcaklığını yükselttiği için, salgıları rahatlatır. Ayrı olarak bedene lüzumu olan suyu sağlar.

Yoğurt

Yoğurt bağırsak florasını düzenleyen ve bağışıklık sistemini korunan muhtelif “iyi bakteriler” içerir.

Yoğurdun yanı sıra, kefir ya da öbür fermente yiyecekleri de harcamanızı öneririz. Bu mahsullerdeki probiyotikler, virüsler ve bakterilerle savaşır.

Yeşil çay

Asya’da içilen en yaygın çay cinsidir, bedeninize polifenoller isimi verilen güçlü antioksidanlar sunar. Bağışıklık sisteminizi süratlendirebilecek özelliklere sahipler.

Kateşinler çayın içindeki bir başka bileşen grip virüsünü yok edebilir. Yeşil çayın eforlarını çoğaldırmak için balla tatlandırmanız önerilir.

Sarımsak

Günde bir diş sarımsak, hekimi haneden uzak tutar! Bunu evvelden hiç dinlediniz mi?

Farklı, güçlü bir lezzet ve koku ile birlikte, sarımsak bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiren allikin gibi sülfürik bileşikler içerir.

Her cinsli yemek tasvirinde kullanabilirsiniz; grip, soğuk algınlığı ve boğaz sızısı ile gayret etmek için eforundan yararlanabilirsiniz.

Ispanak

Sizi Temel Reis gibi kuvvetlendirecek ve bu arada hasta olmanıza mani olacak.

Ispanak muhtelif biçimlerde yiyebileceğiniz süper besinlerden biridir: yemek, tart, smoothie, dolgular, salatalar…

Bu lezzetli, yeşil yapraklı, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiren ve hücreleri onaran C vitamini ve folik asit açısından muhteşem bir kaynaktır

Daha aşırısı var: Bedeninize su sağlar ve enerji seviyenizi yükseltir.

Kaynak: sagligabiradim.com

Bir cevap yazın