Bağışıklık sisteminizin çöktüğüne delalet 6 işaret

Bağışıklık sistemimiz bedenimizin işletim sistemidir. Tüm uzuvlarımızın bütün verimli ve sıhhatli çalışabilmesi için eforlu olması koşuldur. Bu sebeple koruma kalkanımız olan bağışıklık sistemimizi eforlu yakalamalı ve eforumuzun düştüğünü kavradığımız anlarda hemen müdahale etmeliyiz. Peki, bağışıklığımızın düştüğünü nasıl anlarız?

Yorgunluk

Gün içinde sıkı bir koşturma temposundan sonra kendinizi bitkin sezmeniz sıradandır, bunda bir mesele yok. Ancak çok banal etkinliklerde dahi önünü alamadığınız bir biçimde bitkin seziyorsanız bu bağışıklık sisteminizin zayıfladığının bir göstergesi olabilir. Güçlendirmek için hemen kendinize bakmalı ve enerjinizi arttırmalısınız.

İltihaplanma

Vücutta yaşanan sık iltihaplanmalar bedenin kendini gözetemediğinin işaretidir. Çünkü bağışıklık sisteminiz mikroplarla ve virüslerle iyi savaşamıyor demektir. Şayet kronik irin meseleleri yaşıyorsanız bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek tedbirleri bir an evvel almalısınız.

Sık sık grip olmak

Grip insanoğlunun en sık karşılaştığı en kolay viral hastalıklardan biridir. Çok daha önceki zamanlardan beri bedenimizin tanıdığı bu virüsle çaba etmeyi bu sebeple çok iyi öğreniriz. Ancak bedeniniz grip virüsüyle gayrette galibiyetli olamıyor ve gribiniz sık sık yineliyorsa bu gidişat bağışıklığınızın düştüğüne işaret olabilir. Bu vaziyeti ciddiye alın ve bağışıklığınızı kuvvetlendirin.

Alerji olmak

Alerjik tepkinler de tıpkı grip gibi bedenin basitçe üstesinden gelebileceği gidişatlardır. Ancak en küçük bir gidişatta dahi bedeniniz alerjik tepkin veriyorsa ve bu gidişat kronikleşmeye doğru gidiyorsa kavrayın ki bağışıklık sisteminiz sizi gözetecek kadar güçlü değil.

Uçuk çıkarmak

Düşük bağışıklığın en besbelli özelliklerinden biri de beden mukozalarında oluşan iltihabi gidişatlardır. Bu sebeple hastalığa yenildiğimiz ilk anda dudağımızda bir uçuk fırlar ya da ağzımın içinde yaralar çıkar. Şayet durduk yere uçuk çıkarmaya başladıysanız bu gidişat düşmüş bağışıklık sisteminizden kaynaklanıyor olabilir.

Saç dökülmesi ve kuru cilt

Bağışıklık sistemi bedenin tüm sistemlerinden mesuldür. Saçlarınızın sıhhatinden cildinizin nemine hepsine o bakar. Ve bağışıklık sisteminizdeki bir zayıflama bu hakimiyetin kaybı anlamına geldiğinde cilt problemleriniz çoğalır ve saç dökülmeniz çoğalabilir.

Bir cevap yazın