Bağışıklık sisteminizin çöktüğünü gösteren ehemmiyetli işaretler

Aralıksız gribe tutuluyorsanız ve azıcıktan vereceğimiz bulgularla karşılaşıyorsanız bağışıklık sisteminiz çökmüş olabilir. İşte Bağışıklık sisteminizin çöktüğünü gösteren ehemmiyetli işaretler

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, bağışıklık sisteminin zayıfladığına işaret eden 5 erken bulguyu anlattı, ehemmiyetli bilgiler verdi:

Yorgunluk

Aralıksız hareket halindeyseniz yorulmanız olası. Ancak hareket etmedeğiniz halde fazla yorgn sezmeniz bağışıklığınızın düştüğüne işaret ediyor.

Sabah bitkin kalkmak, istirahatle yorgunluğun dinmemesi ve seri yorulmak hekime müracaat etmenizi gerektiren yakınmalar arasında yer alıyor.

İshal ve muhtelif enfeksiyonel hastalıkla

Beyaz kan hücreleri yeterli seviyede olmadığında bedende bir ekip enfeksyonel hastalıklar alana gelebiliyor.    Beyaz kan hücreleri yeterli seviyede üretilmediğinde  hastalıklara basit tutulmamızın dışında hastalıklar güç bir biçimde iyileşebiliyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ bu sebeple şayet seri hasta oluyorsanız ishal, genital bölge enfeksiyonları, üst solunum yolları enfeksiyonları idrar yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarla karşılaşıyorsanız bu gidişatı kolaya almayıp uzmana müracaat etmeniz gerekiyor.

Aft ve pamukçuk yaraları 

Ağız ve dil üzerinde alana gelen beyaz lezyonlar ve aftlar senede 4 kere çıkıyorsa bu gidişat dahi kendi başına bağışıklığınızın zayıfladığını gösteriyor olabilir.

Aynı zamanda ağız içinde çıkan pamukçukta bağışıklık sisteminizin zayıfladığına işaret ediyor olabilir. Pamukçuk denilen kandida türü mantar ağız kanalından yemek borusuna, mideden bağırsaklara kadar her yerde oluşabiliyor.

Bağışıklık zayıfladığında bedene yerleşen bu mantar aynı zamanda bağışıklığı kendisi de baskılayıp hastalığın ilerlemesine yol açabiliyor. Hatta son senelerde kanser gelişimine katkıda bulunduğu düşünülüyor

Uçuk

Dudaklar ile ağız etrafında oluşan ve içi akışkan dolu yara kabarcıkları biçiminde kendini gösteren uçuk da önemsememe etmemeniz gereken ehemmiyetli bir bulgu. Özellikle senede 4 defadan fazla büyüyen uçuklar cılız bir bağışıklık sisteminin uyarıcısı olabiliyor.

Sivilceler, ayak mantarları

Bedende tekerrür tekerrür alana gelen ve aralıksız olarak aynı yerlerde yineleyen sivilceler, ayak mantarları, saç teninin pullanması, kasık bölgesinde alana gelen kızarıklıklar bağışıklık sisteminin çöktüğünü gösteren en ehemmiyetli işaretlendir.

Bir cevap yazın