Bağkur Sosyal Sigortalar Kurumu emekli ücreti Ocak zammı 2018 Memur ve emekli ne kadar alacak

Milyonlarca memur ve memur emeklisi ocak ayında zamlı ücretlerine kavuşacak. 2018 Ocak ayı enflasyon sayılarına göre Emekli ve memur ücreti 2018 zam oranı nedir Sosyal Sigortalar Kurumu Bağkur emekli ücreti ne kadar nasıl hesaplanır? Takribî 12 milyon emekliye 2018’de çifte zam var. Ücretlerde hem Ocak’ta hem de Temmuz’da çoğalış yapılacak. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon, memur emeklileri ise toplu kontrat zammı alacak. 9 milyon ortamında Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranlarını, bir evvelki 6 aylık yarıyılda asıllaşan enflasyon bilgileri gösterecek. Enflasyon bilgilerinin söylendiği 3 Ocak’ta 2018’in ilk yarısını içeren, 3 Temmuz’da da Temmuz- Aralık yarıyılını kapsayan zam oranı muhakkak olacak. Ancak ücretlerde yapılacak çoğalışlara ait ipuçları da bulunuyor. Merkez Bankası’nın yaptığı son temenni anketindeki 2017’ye ait enflasyon varsayımına göre, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ- Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 5.52 olacak. Temmuz’daki zam oranı da 2018 Seneyi Programı’ndaki enflasyon varsayımına göre yüzde 4.02 olarak hakikatleşecek. İşte Sosyal Sigortalar Kurumu BAĞKUR emekli ve memur emeklisi ücret zammı ile alakalı yapılan son söyleme ve ayrıntıları…

Emekli ve memur ücreti 2018 zam oranı Sosyal Sigortalar Kurumu Bağkur emekli ücreti ne kadar nasıl hesaplanır? Takribî 12 milyon emekliye 2018’de çifte zam var. Ücretlerde hem Ocak’ta hem de Temmuz’da çoğalış yapılacak. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon, memur emeklileri ise toplu kontrat zammı alacak. 9 milyon ortamında Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranlarını, bir evvelki 6 aylık yarıyılda asıllaşan enflasyon bilgileri gösterecek. Enflasyon bilgilerinin söylendiği 3 Ocak’ta 2018’in ilk yarısını içeren, 3 Temmuz’da da Temmuz- Aralık yarıyılını kapsayan zam oranı muhakkak olacak. Ancak ücretlerde yapılacak çoğalışlara ait ipuçları da bulunuyor. Merkez Bankası’nın yaptığı son temenni anketindeki 2017’ye ait enflasyon varsayımına göre, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ- Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 5.52 olacak. Temmuz’daki zam oranı da 2018 Seneyi Programı’ndaki enflasyon varsayımına göre yüzde 4.02 olarak hakikatleşecek. İşte Sosyal Sigortalar Kurumu BAĞKUR emekli ve memur emeklisi ücret zammı ile alakalı yapılan son söyleme ve ayrıntıları…

​FARKLA YÜKSELECEK

Memur emeklileri ise toplu kontrata göre Ocak’ta yüzde 4 zam ve oluşursa enflasyon farkı alacak. Temmuz’da da memur emeklilerinin yüzde 3.5’lik çoğalışın yanı sıra enflasyon farkı alma olasılığı var. Temenni anketine göre, memur emeklilerine Ocak’ta yüzde 1.52 enflasyon farkı oluşacağı varsayım ediliyor. 2018 Seneyi Programı’na göre Temmuz’da ise yüzde 0.02 enflasyon farkı verilmesi öngörülüyor. Başka Bir Deyişle enflasyon farkı oluşursa, toplu kontratta tanımlanan zam oranları yükselecek. Bu arada emeklilerin Ocak ve Temmuz’da ücretleriyle beraber, her ay verilen net aylıklarının yüzde 4’ü oranındaki ek ödemeler de yükselecek..

Toplu kontrat görüşmeleri gereğince yüzde 4 zam alacak olan kamu çalışanları ve memur emeklileri ayrıca oluşacak 6 aylık enflasyona göre farkı da ücretlerinde görecek. Böylece hem memurlar hem de memur emeklileri ocakta çifte zam almış olacaklar. Yapılacak zamla beraber en düşük memur ücreti 2.829 lira 84 kuruşu bulacak. 5 aylık enflasyona göre yüzde 0.97 fark hesaplandığında bu sayı 2.857 liraya çıkacak. Aralık enflasyonu ile beraber fark daha da çoğalabilecek. Emekli memurlarda ise en düşük ücret yüzde 4’lük zamla beraber 1.945 lira 84 kuruşa yükselecek. 5 aylık enflasyona göre fark ilave edildiğinde sayı 1.964 liraya erişecek.

ENFLASYON YÜZDE 4’Ü AŞTI

Memur ve emeklilerin ocakta fark alabilmesi için 2017’nin ikinci 6 aylık yarıyılında enflasyonun yüzde 4’ü aşması gerekiyor. 5 aylık enflasyon bilgisiyle bu oran aşıldı. Temmuz-kasım enflasyonu yüzde 4.97 çıktı. Başka Bir Deyişle memurlara ve memur emeklilerine 5 aylık enflasyona göre yüzde 4’lük zamma ilaveten yüzde 0.97 fark görünüyor. Ancak yapılan temenni anketleri ve Merkez Bankası bilgilerine göre bu oranın daha da yukarıya çıkması olasılığı var. Son kesin sayı ise 3 Ocak’ta söylenecek aralık ayı enflasyon bilgisi ile tanımlanmış olacak. Hali Hazırda en düşük memur ücreti 2 bin 721 lira skonutiyesinde bulunuyor. Bu ücret, ocak zammı yüzde 4 olursa 2 bin 821 liraya, ayrıca yüzde 0.97 enflasyon farkı olursa 2 bin 857 liraya yükselecek. Başka Bir Deyişle en düşük ücrette en az 136 lira çoğalış olacak. En düşük memur emeklisi ücreti de bin 871 liradan, zam oranı yüzde 4 olursa bin 945 liraya, yüzde 0.97+yüzde 4 olursa bin 964 liraya çıkacak. Böylece en az 93 lira çoğalış olacak. Sabah

NASIL HESAPLANIYOR?

Emekli ikramiyesi meblağı, emekli olunan tarihte geçerli olan katsayılara göre hesaplanıyor. İkramiye farkının ne kadar olacağı, memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görkonut tazminatı olup olmadığına bağlı olarak değişiyor. 30 senenin üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015’e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek oluyor. Her bütün hizmet seneyi için ödenecek ikramiyenin bir senelik meblağı 50 liranın, ödenecek toplam ikramiye meblağı ise 100 liranın altında olamıyor. Senelik ödenecek azami ikramiye meblağı ise 3 bin 407 lira.

3 AY İÇİNDE 7.500 LİRA

İkramiyenin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmının müracaat tarihinden itibaren 3 ay içinde, varsa kalan kısmının ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak faiziyle takip eden senenin aynı ayında ödenmesi kararlaştırıldı. Mart haysiyetiyle başlayan ödemeler kapsamında başvuru eden ve başvurusu.

Hükümet bu senenin ikinci 6 ayında enflasyonun yüzde 3.36’da kalacağı hipoteziyle Ocak 2018’de emekçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına yüzde 3.36 oranında zam yapacağını hesaplamış, bu hesabı da daha yeni söylenen 2018 seneyi programına yazmıştı. Programda, memur ve memur emeklilerine ise yüzde 4’lük sıradan zam dışında enflasyon farkı ödenmeyeceği düşünülüyordu. Ancak ekim ayında harcayıcı enflasyonu yüzde 2.08 çıkınca senenin son 4 ayındaki enflasyon hakikatleşmesi 6 aylık varsayımı dahi aşarak yüzde 3.43’ye yükseldi.

Bu sene özellikle kurlardaki tırmanışın tesiriyle son iki ayda geçen seneden daha düşük bir enflasyon beklenmiyor. Bununla beraber önümüzdeki son iki ayda enflasyon geçen seneki oranlarda arkasıysa bile 6 aylık enflasyon yüzde 5.7’ye erişecek. Dolayısıyla emekçi ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak zammı, enflasyon bundan sonra düşmediği sürece yüzde 5-6 aralığında hakikatleşecek. Ekimde asıllaşan yüksek enflasyon memur ve memur emeklileri için de sene başında enflasyon farkı almalarını sağlayabilecek.

Memur ve emeklilerine temmuz ayında yüzde 4 zam yapılmıştı. Enflasyondaki yükseliş bu süratle dkonutam ettiği taktirde 6 aylık enflasyon yüzde 5 ortamına yükselirse, memur ve emekliler 1 puan, yüzde 6’ya çıkarsa 2 puan enflasyon farkı almaya hak kazanacak.

EMEKLİYE 228 TL ZAM

Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammının netleşmesi için tek bilgi kaldı. Ekonomistler ise yüzde 4.55- 4.97- 5.39 biçiminde 3 yöntem hesapladı. Buna göre emeklinin ücret çoğalışı 228 lirayı bulacak…

Emeklilerin Ocak zammı için geri sayım başladı. Senenin ikinci 6 aylık yarıyılındaki enflasyon kadar zam alacak olan Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklileri, tek bir bilginin söylenmesini bekliyor.

Ocak ayı enflasyonunun tanımlanması ile Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ- Kur emeklilerinin zammı da netleşecek. Ancak 5 aylık enflasyon bilgileri de emeklilerin alacağı zammın ipuçlarını veriyor. Yüzde 4.97 çıkan Temmuz-Kasım enflasyonu üzerinden, Ocak zammı için 3 yöntem ortaya çıktı. Ekonomistler, Aralık ayı enflasyonu için yüzde 0.4 düşüş, değişmez kalma, yüzde 0.4 çoğalış biçiminde 3 senaryo üzerinde yoğunlaştı.

Buna göre, 2017’nin ikinci 6 aylık yarıyılındaki enflasyon başka bir deyişle emeklilerin Ocak zammı için yüzde 4.55, yüzde 4.97 ve yüzde 5.39 olmak üzere 3 yöntem gündemde. Yüzde 5.39 olan azami yönteme göre de emeklilerin ücretinde göreceği azami çoğalış 228 lira olarak hesaplandı.

HESAP TAMAM

Hali Hazırda azami emekli aylığı 4 bin 240 lira skonutiyesinde bulunuyor. Bu ücret Ocak zammı yüzde 4.55 olursa 192 lira çoğalışla 4 bin 432 liraya, yüzde 4.97 çıkarsa 210 lira yükselişle 4 bin 450 liraya, yüzde 5.39 olarak hakikatleşirse 228 lira çoğalışla 4 bin 468 liraya yükselecek.

BAĞ-KUR TARIM: Hali Hazırda bin 260 lira olan en düşük emekli ücreti Ocak zammı yüzde 4.55 olursa bin 317 liraya, yüzde 4.97 çıkarsa bin 322 liraya, yüzde 5.39 olarak hakikatleşirse bin 327 liraya erişecek.

2000’DEN EVVEL EMEKLİ OLAN Sosyal Sigortalar Kurumu’LILAR: Bin 485 lira olan en düşük ücret; zam yüzde 4.55 olarak hakikatleşirse bin 552 liraya, yüzde 4.97 olursa bin 558 liraya, yüzde 5.39 çıkarsa bin 565 liraya yükselecek.

2000-2008 ARASINDA EMEKLİ OLAN Sosyal Sigortalar Kurumu’LILAR: Taban ücret bin 165 liradan yüzde 4.55’lik senaryoya göre bin 218 liraya, yüzde 4.97’lik senaryoya göre bin 222 liraya, yüzde 5.39’luk senaryoya göre bin 227 liraya çıkacak.

EMEKÇİ, MEMUR, EMEKLİ VE YAŞLI’YA OCAK’TA ZAM VAR

Ocak ayı ile beraber değişecek fiyatlar 80 milyon yurttaşı etkileyecek. Konut hanımları, işsizler, memurlar, emekliler, emekçiler, esnaf herkesin kazancında çoğalış olacak, ödeme ölçüleri değişecek. Gelin minimum fiyat ne olacak, memurun, emeklinin zam oranı ve işsizlik ücreti ne kadara yükselecek, aile takviyesinde sayılar ne olacak bakalım.

Türkiye’de Ocak ayı her çalışan için zam ayı olarak öğreniliyor. Tanımlanan minimum fiyat ise herkesin yaşamını etkiliyor. Bu sene de Ocak ayı ile beraber hem kamuda hem emeklilere zamlar yapılacak. Yeni minimum fiyatla beraber ödemeler ve kazançlar da çoğalacak.

MİNİMUM FİYAT YÜZDE 10 ARTABİLİR

Takribî 20 milyon çalışanın yarısı minimum fiyatlı olarak görünüyor. Ocak ayı ile beraber minimum fiyat da değişecek. Bu sene uygulanan 1.404,6 TL’lik minimum fiyatın en az yüzde 10 çoğalması bekleniyor. Bu vaziyette net minimum fiyat 1.550 TL’ye yanaşmış olacak.

GEÇTİĞİMİZ SENE NE KADAR ZAM YAPILMIŞTI?

MEMURA ENFLASYON ZAMMI

Toplu kontratta varılan karar gereği memur ücretleri bu Ocak ayında yüzde 4 artırılacak. Ücretlerde 108 ile 417 lira arasında çoğalış yaşanacak. En düşük memur ücreti 2 bin 829 liraya erişecek. Enflasyon farkı da verilecek. Aralık enflasyonu sıfır dahi çıksa memurlar 0. 97 oranında fark alacak.

EMEKLİ

Memur emeklileri yüzde 4 toplu kontrat zammı ile beraber yeniden yüzde 1’e yakın fark alacak. En düşük memur emeklisi ücreti bin 945 liraya yükselecek.

Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklileri için de şu anda 5 aylık enflasyona göre yüzde 4.97 oranında zam görülüyor. Bu oran yüzde 5’i de geçebilir.

2000 evveli emekli olan bir Sosyal Sigortalar Kurumulunun en düşük ücreti 1.558 liraya çıkacak. Buna ilaveten alınan yüzde 4’lük ek ödeme de zamla beraber çoğalış alana gelecek.

MİNİMUM UYUM İNDİRİMİNDE ÇOĞALIŞ

Minimum fiyattaki çoğalış konutlilik vaziyeti ve çocuk rakamına göre verilen Minimum Uyum İndirimi’ni AGİ yükseltecek. Minimum fiyattaki çoğalışla beraber bekar bir emekçinin AGİ’si 150 liraya yaklaşacak.

İŞSİZLİK ÜCRETİ YÜKSELİYOR

İşsizlerin aldığı ücretler de değişecek.

İşsizlik ücreti son 4 aylık vasati brüt hasılatın yüzde 40’ı oluyor. Ancak bağlanacak ücret, brüt minimum fiyatın yüzde 80’ini aşamıyor. Bu sene işsizlere ayda en az 705 lira 60 kuruş, en çok da bin 411 lira 20 kuruş ödeniyor. Minimum fiyattaki çoğalışla bu meblağlar yükselecek. İşsizlik ücretinin 1.500 lirayı geçmesi bekleniyor.

AİLE TAKVİYEYİ DA ÇOĞALIYOR

Hali Hazırda 219,17 lira olan eş takviyeyi, 227,94 liraya çıkacak. Çocuk takviyeyi ise 0-6 yaş arası için 51,35 liradan 53,40 liraya, 6 yaş üstü için 25,68 liradan 26,70 liraya yükselecek. Eşi çalışmayan, 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan memura ödenen aylık aile takviyeyi 321,71 liradan 334,74 liraya erişecek.

YAŞLILIK AYLIĞI 784,64 LİRAYA ÇIKIYOR

65 yaş üstündekilere 3 ayda bir yapılan ödeme 784,64 liraya yükselecek.

BAKIM MAAŞINA ZAM VAR

Evinde yüzde 50 raporu olan manili yakınına ya da yaşlısına bakana aylık bin 27 lira ödeniyor. Bu yardım, memur ücretlerine yapılacak çoğalışla yükselecek. Konutta bakım parası bin 68 liraya çıkacak.

ÖDEMELER DE ÇOĞALIYOR

Minimum fiyattaki metamorfozla beraber doğum, askerlik ve yurtdışı borçlanmalar da çoğalıyor. Bu borçlanmalar brüt minimum fiyatın yüzde 32’si oranında yapılıyor. O surattan borçlanmaları bu ay içinde yapanlar karlı çıkacak. Ayrıca esnafın ve Bağ-Kur’luların ödedikleri prim ölçüleri de çoğalacak. Yeniden konut hanımlarının ödediği isteğe bağlı sigorta primleri de minimum fiyat ile beraber yükselecek.

MEMURA ENFLASYON FARKI GELİYOR!

Milyonlarca memur ve memur emeklisine ocak ayında yüzde 4’lük zamma ilaveten enflasyon farkı göründü.

Ocakta memurlara ve memur emeklilerine de yüzde 4’lük toplu kontrat zammına ilaveten enflasyon farkı göründü. Memurların ve memur emeklilerinin Ocak’ta enflasyon farkı alabilmesi için 2017’nin ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4’ü aşması gerekiyor. 5 aylık yarıyılda yüzde 4’lük oran aşıldı. Yüzde 0.97’lik fark çıktı. Şimdi zam oranlarının netleşmesi için yalnızca 1 bilgi kaldı.

ENFLASYON YÜZDE 4.97 OLURSA

Ekonomistlerin 2017’nin ikinci yarısındaki enflasyona ait 3 senaryosu da memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alabileceğini gösteriyor. Enflasyon yüzde 4.55 çıkarsa yüzde 0.55’lik, yüzde 4.97 olursa yüzde 0.97’lik, yüzde 5.39 olarak hakikatleşirse yüzde 1.39’luk farkın ücretlere yansıtılması mevzubahisi olacak.

Bir cevap yazın