Bahçenizde Görünce Yabani Ot Sanıp Kopardığınız Bu Nebat Bakın Nelere İyi Geliyor

Bahçenizde gelişen her nebat yabani ot değildir. Onları tanımalı, faydalarını bilmeliyiz.  Hatta öyle nebatlar çıkar ki bahçenizde bunları harcadığınızda hiç ummadığınız hastalığınıza şifa olur.

Bunlardan biri de besili otudur. Çoğu şahıs besili otunun nasıl göründüğünü öğrense de hala kimileri besili otunu, yabani ot varsayarak koparıp atıyorlar. Besili otu her tasaya derman, çok şifalı bir nebattır.

Besili otunun koyu renkte yaprakları ve kalın sapları vardır. Bir Hayli şahıs besleyici bu nebatı yabani ot varsayıp bahçelerinde çıkması halinde koparıp atarlar. Ama yazıyı okuduktan sonra onların düşüncesi değişecek.

Besili otu vitamin, mineral ve omega-3 yağ asitlerinin azami oranda bulunduğu tek nebattır. Ayrıca demir ve kalsiyum kaynağıdır. Kemiklere, eritrositlere ve oksijen dolaşımına iyi kazanç. Besili otunda yer alan A vitamini de gözlere ve cilde iyi kazanç.

Vitamin için pahalı ilaçlara para vermek yerine yalnızca besili otu yiyebilirsiniz. Bahçede basitlikle yetişebilir ve bakımı güç değildir. Besili otunu salatalarda kullanmak muhtemel. Ayrıca ıspanakla yapılan yemeklere ve çorbalara lezzet katar.

Kan şekerini tertip etmeye dayanak eder. Enerji verir. İyi bir antioksidan kaynağıdır. Adaleleri kuvvetlendirir. Böbreklerdeki kumları ve taşları dökmeye dayanak eder.

Felç tehlikesini eksiltir.  Gut hastalığına da iyi kazanç.

Muhtemelen bundan sonra besili otu görünce kimse koparmayacaktır.

Bir cevap yazın