Bakanlık söyledi! 3 sene içinde tamamı yenilenecek

Sıhhat Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, “Türkiye, önümüzdeki 3 sene içinde tamamen sağlık kurumu işini tamamlamış, daha önceki sağlık kurumuları yenilemiş bir ülke olacak” dedi.

Sıhhat Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, sıhhat yatırımlarının bitirildiğini belirterek, “Türkiye, önümüzdeki 3 sene içinde tamamen sağlık kurumu işini tamamlamış, daha önceki sağlık kurumuları yenilemiş bir ülke olacak” dedi.

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi tarafından tertip edilen Beynelmilel Katılımlı 3’üncü Tıbbi Tedarik Zinciri İdare Kurultayı, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek turizm merkezindeki bir otelde başladı. Kurultayın açılışına Sıhhat Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Gümüş de katıldı.

Müsteşar Gümüş, kurultaydaki konuşmasında, sıhhatin enerjik bir süreç yönetimi olduğunu söyledi. Bu sürecin koordine edilmesi ve Türkiye’nin her köşesinde yararlı biçimde hizmetin sürdürülmesi gerektiğini aktaran Gümüş, yeni Kanun Kararında Kararname Kanun Hükmünde Kararname ile bakanlığın tüm idare yapısının yine şekillendirildiğini anlattı. Şehirlerdeki üçlü sistemin artık sıhhat müdürlerinin üzerine yönlendirildiğini kaydolan Gümüş, “Kamu sağlık kurumularımızın, millet sıhhati ünitemizin, genel müdürlüğümüzün ve öbür sıhhat hizmetlerinin koordine edildiği bir yapıyı sağladık. 9 bine yakın idareyicimiz, yine ceddiliyor. 1 aydan beri idareyicilerimizin bir kısmı revize oluyor, şehirlerde yeni dostlarımız katılıyor. 9 bine yakın yeni kontratın bu hafta sonuna kadar yüzde 95’ini bitireceğiz ve vazifelerine başlayacaklar” dedi.

‘SAĞLIK KURUMULARIMIZI YİNE YAPIYORUZ’

Sıhhat Bakanlığı’nın günümüzde 620 bin çalışanı olduğunu, üniversiteler dahil edildiğinde Türkiye’nin sıhhat alanında 1 milyona yakın insan eforuna sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gümüş, her geçen gün insan gücünün daha nitelikli hale geldiğini söyledi. Türkiye’deki sıhhat yatırımlarının da bitirildiğini belirten Gümüş, “4 sene evvel aktive ettiğimiz ‘Kent Sağlık Kurumuları Projeleri’mizi bitiriyoruz. 2018 senesinde başta Bilkent Kent Sağlık Kurumumuz olmak üzere Kayseri Kent Sağlık Kurumumuz, Elazığ Kent Sağlık Kurumumuz gibi öbür kent sağlık kurumularımızı da açacağız. En son Adana Kent Sağlık Kurumumuz hizmete girdi. Resmi açılışını yapacağız. Bu biçimde çok büyük merkezlerimizi de kurguluyoruz. Sağlık Kurumularımızı yine yapıyoruz. Türkiye, önümüzdeki 3 sene içinde tamamen sağlık kurumu işini tamamlamış, daha önceki sağlık kurumuları yenilemiş bir ülke olacak. Bundan sonraki süreçte de bu sağlık kurumularımızı iyi çalıştıralım. Hem ulusumuza hem de bu sağlık kurumuların kimilerinde sıhhat turizmini geliştirmekle alakalı çalışıyoruz” diye konuştu.

‘PLAZMA MAHSULLERİNİN ÜRETİLMESİNE MÜTEVECCİH ÇALIŞMALARI TAMAMLADIK’

İki sene evvel kurulan Sıhhat Turizmi Koordinasyon Heyeti ile Sıhhat Turizmi Yönetmeliği’nin çıkarıldığını andırdıran Sıhhat Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, 2018’de sıhhat turizmi yapacak sağlık kurumuları tanımlayacaklarını ve hangi muayenehanelerin bunu yapacağını bülten edeceklerini söyledi. Türkiye’de sıhhat sanayisinin büyümesinin çok ehemmiyetli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gümüş, şöyle konuştu:

“Türkiye, takribî 1 milyarın üzerinde plazma mahsulü ithal ediyordu. Bu arada Türkiye’de Kızılay, topladığı kanları rastgele bir kuruluş olmadığı için plazma kısımlarını atıyordu. Bu biçimde bir değerlendirmeyle Sosyal Güvenlik Kurumu’muzla beraber alım garantisi verilerek, Türkiye’de Kızılay ile bir yerli ve yabancı işletme ortaklığının iş birliğiyle plazma mahsullerinin üretilmesine müteveccih çalışmaları tamamladık. SGK da bunun ihalesini bitirdi. Kontrat, yapıldı ve 6 aylık kesin kontrat yapılacak süreç bitiriliyor. Türkiye’de, ehemmiyetli bir kazanım sağlandı. Allahın İzniyle 3-4 sene sonra bu fabrika, tamamen Kızılay’ın yurttaşlarımızdan topladığı kan mahsullerini, plazma mahsulleri üretecek ve Türkiye’de yerli plazma fraksinasyon mahsulleri Sıhhat Bakanlığı’mızın alım usulüyle yeniden SGK iş birliğiyle vaadimizle beraber sistemde kullanılacak.”

Beynelmilel Katılımlı 3’üncü Tıbbi Tedarik Zinciri İdare Kurultayı, 9 Aralık Cumartesi günü sona erecek.

Bir cevap yazın