Bal Kabağının Göz İçin Yararları

Diyetisyen Esra Kula, bal kabağının, havuçtan 2 kat daha çok A vitamini kapsadığını söyleyerek, “Tatlısı, çorbası ve böreği yapılabilen bal kabağı, sıhhatli gözlere sahip olmanın da yolunu açıyor” diye belirtti.

Diyetisyen Kula, yapılan araştırmalara göre A vitamini ölçüsünün, havuçtan 2 kat daha fazla olan bal kabağının göz sıhhati için harcanmasını öneri ediyor. Esra Kula, bal kabağının içerisinde gözler için çok yararlı olan betakaroten maddesinin bolca yer aldığını belirterek, şöyle dedi:

Bal Kabağı;

Hiç bir sebze de olmadığı kadar alfa ve beta karoten ölçüyü balkabağında bolca bulunur.

İdrar akışını artırarak mesaneyi uyarır. Bu sayede idrar yapmayı basitleştirir ve bedenden zehirli maddelerin atılmasını sağlar.

Antioksidan özelliği ile bedeni kansere karşı gözetir. Bağışıklığı kuvvetlendirir. Ayrıca mikropların bedenden atılmasını sağlar.

Kabızlığa Karşı Bal Kabağı

Kabızlık meseleyi olanlar seçim edebilir. Sıhhatli olan ve kilo verme perhizinde olmayanlar rahatça seçim edebilirler. Kabak tatlısının ölçüyü 100-120 gr takribî 200 kalori kapsar ki bu çoğu tatlıya göre çok uygun bir kalori oranıdır. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Tahin ve pekmez gibi ekstralar kalori oranını çoğaldıracaktır. Dolayısıyla kilo verme perhizinde olanlara bunu öneri etmiyoruz. Ancak sıhhatli fertler damak tadına göre miktarlı olarak tahin, pekmez veya hoşlandıkları öbür bir şeyi üstüne ekleyebilirler.

Bal Kabağından Tatlı Çeşitleri

Kayseri şehrimizde Restorancılar ve Pastacılar Odası Başkanı ve bal kabağı tatlısı sunan dükkanının sahibi Hayrettin Köse de, güzde hasat süreyi Sakarya şehrinden 100 tona yakın bal kabağını satın alarak ambarlara koyduklarını söyleyerek, “Bal kabağı tatlısını biz 2 çeşit yapıyoruz. Biri yumuşak olanı, biri de sert olanı. Toz şekeri üstüne koyarak sabaha kadar demliyoruz ve ardından pişiriyoruz.

Sert Kabak Tatlısı Tasviri Cennet Taamı

Sert olanını da kirece yatırarak vasati 4 saat bekletiyoruz. Millet arasında ‘Cennet taamı’ ismiyle öğrenilen bal kabağı, bunun yanı sıra kalp ve karaciğerin de dostu.

Bal kabağı tatlılarımızı, tahinli, cevizli ve fıstıklı olarak tutkuya göre servis ediyoruz. Biçiminde de satıyoruz. Organik yiyecek ambarı olduğu için ulusumuz daha çok alaka gösteriyor. Kış mevsimi ve bahara geçiş zamanlarında vücudun mikroplardan korunmasına dayanak eden bal kabağı bol bol harcanmalıdır. Zira bal kabağı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir” biçiminde konuştu.

Şeker yerine kuru hurma veya üzüm gibi kuru meyvelerle kaynatılırsa daha sıhhatli vaziyete gelebilir.

Bir cevap yazın