Balık Yağının Mucizevi Yararları

Balık yağının beyin sıhhatiniz için çok iyi olabileceğini öğreniyor muydunuz? Ek olarak, dejeneratif hastalıkları yasaklayabileceği gibi, stres ve bunalım semptomlarını da düşürür.

Balık yağı yaygındır ve hoşlanılır. Sebebi ise, içeriğindeki yüksek omega-3 yağ asididir. Bu asit beyin, kalp ve genel sıhhatiniz için çok faydalıdır.

Bu yazıda, kendinizi daha sıhhatli ve eforlu sezmeniz için neden balık yağı kullanmanız gerektiğini paylaşacağız.

Balık yağının yiyeceksel faydaları

Balık yağı, kolay bir balık bazlı mahsulden çok daha aşırısıdır. Hakikatte, sıhhatiniz için faydalı olan yüksek ölçüde asidi verir.

Halihazırda bu yağ kapsül şeklinde satılıyor. Fakat, yağı natürel kaynağı olan balıklardan harcamak da ehemmiyetlidir. Zira haplar aynı biçimde çalışmazlar.

İyi ölçüde omega-3 ve 6 yağ asidi almanız için alttakilerin tüketimini çoğaldırmanızı öneririz:

  • Uskumru
  • Sardalye
  • Somon
  • Ringa balığı
  • Ton balığı
  • Alabalık

Nasihat edilen balık ölçüyü haftada iki porsiyondur. Aynı zamanda nasihat edilen balık yağı ölçüyü ise günlük maksimum 3 gramdır.

Değişik balık yağı cinsleri vardır. Bunlar, daha konsantre olanlardan daha hafif olanlara ikincinin sindirimi daha basittir kadar uzanır. Bunların hepsi esas bir balık yağından yapılmaktadır. Ek olarak, yüksek ölçüde A, B, C ve D vitaminleri içerirler.

Balık yağının faydaları nelerdir

Eğer yeterli ölçüde balık yağı harcarsanız, alttaki bereketlerin neşesini çıkartabilirsiniz:

1. Mevsimsel alerjilerle savaşır

Anti enflamasyon özellikleri sayesinde, balık yağı histamin suratından oluşan geniz yolundaki şişlikleri eksiltir.

Aynı zamanda, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek beceriye sahiptir. Netice olarak, mevsimsel farklılıklar suratından oluşan alerjilere neden patojenlerle savaşır.

2. Kalp sıhhatinizi gözetir

Bu yağın içindeki yağ asitleri kandaki lipid seviyesini düşürür. Netice olarak, balık yağı yüksek kötü kolesterolü olan insanlara büyük yardımcıdır.

Aynı zamanda, kalp hastalıkları tehlikesini de düşürür. Zira kalp ritmini hakimiyet eder, enflamasyonu düşürürken damarları açar.

3. Cilt görünümünü güzelleştirir

Balık yağı, güneş ışınları tarafından tetiklenen enzimlerin hür vazgeçilmesini yasaklama maharetine sahiptir. Bundan dolayı, cildi optimum şartlarda çalışır halde tutar.

Bu tesirden yararlanabilmek için, cildinize uygulamak zorunludur özellikle buruşukluklarınız varsa. Döküntü, kızarıklık, kaşıntı veya sedef hastalığı olan insanlar için de önerilir.

4. Beyin sıhhatini destekler

Alzheimer, demans veya Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklartüm dünyada milyonlarca insanı etkiliyor.

Periyodik olarak balık yağı alımı dopamini ve serotonini dengelerBunlar beyninizin işlevlerini tertip eden iki hormondur.

5. Göz meselelerini rehabilitasyon eder

Katarakt veya “kuru gözden” muzdaripseniz, meseleyi rehabilitasyon etmek için balık yağı kullanabilirsiniz. Hatta gidişatı tersine dahi çevirebilirsiniz.

Her gün alırsanız, omega-3 yağ asitleri sayesinde göz sıhhatini geliştirebilirsiniz.

6. Felci önler

Beyindeki bir kan damarı çatladığında veya tıkandığında, felç olarak öğrenilen bir şey olur.

Balık yağı, bu meseleye ait bazı etmenleri eksiltir. Bunun sebebi kan damarınızın sıhhatini çoğaldırması ve kan dolaşımını desteklemesidir.

Bu, ateroskleroz ve yüksek tansiyon gidişatlarında önerilir.

7. Eklem cerahatini rahatlatır

Balık yağlarında bulunan yağ asitleri, bedeninizde büyük bir anti-inflamatuar tesir yapar.

Bu özellik artrit veya artrozdan muzdarip insanlar için çok bereketlidir. Bunun sebebi, sabahları olan eklem sertliğini azaltmasıdır.

Aynı zamanda, bir şeyler yakalamak veya günlük bir faallik yapmak istediğinizde sahip olduğunuz tipik sızıları da yatıştırır.

8. Kemiklerinizi güçlendirir

Osteoporoz dünyadaki erişkin popülasyonda gitgide daha büyük bir mesele haline geliyor. Bu hastalık cılız kemikler suratından olmaktadır. Ne Yazık Ki, bunlar rastgele bir vuruş, süratli hareket veya düşme ile kırılmaya meyillidir.

Bu mesele, kemik kütlesi kaybını kapsayan bir kalsiyum sarihinden kaynaklanmaktadır. Bu özellikle bedeninizin bazı bölgelerinde olur. Misal olarak, femur, kalçalar ve omuzlarında olabilir.

Balık yağı alımı, bu gidişata neden olan kaynakları tersine çevirmeye destekçi olur.

9. Kanseri önler

Balık yağı değişik kanser cinslerini ihtiyata maharetine sahiptir. Onun çoklu doymuş yağ asitleri kötü mizaçlı hücrelerin gelişimini engeller.

Ayrıca karaciğer ve böbreklerinizdeki zehirli maddelerden kurtulmayı kolaylaştırır.

10. Bunalımı ve anksiyeteyi engeller

Balık yağı, muhakkak zekasal hastalıkları eksiltmek için çok bereketlidir. Bu sebeple bunalım veya endişe sürükleyen insanlar için de kullanılabilir.

Yaşadığımız süratli tempolu hayat sebebiyle bu şartların her ikisi de son senelerde çoğalmıştır. Günlük stresin tavırlarınız ve ilişkileriniz üzerinde bir tesiri olabilir.

Omega-3 yağ asitlerinin iyi bir ölçüyü zekasal gidişatınızı geliştirir. Ayrıca, kronik stres bulguları, uykusuzluk ve asaplılık rehabilitasyonu için harikuladedir.

Bir cevap yazın