Ballı Süt İçmek İçin 7 Şahane Neden

Boğaz sızısını gidermek için şahane olması dışında, ballı süt karışımı, fiziksel egzersizlerde mukavemetimizi artırmamıza takviyeci olur ve uykusuzluğa karşı savaşır.

Ballı süt çok lezzetlidir. Ve ister inanın ister inanmayın, tatlı lüzumunuzu karşılamak için iyi bir alternatiftir, üstelik uyumadan evvel sıcak bir şeyler içmiş de olursunuz.

Bu meşrubatın bir hayli bereketi vardır ve bunları bu yazıda sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bal, bir hayli hastalık için uzun zamandır natürel bir reçete olarak kullanılır. Bunun sebebi balın antibakteriyel, antioksidan ve mantar önleyici özelliklere sahip olmasıdır.

Ayrıca serinkanlılaştırıcı ve anti-enflamatuvar tesiri de vardır. Bu solunum problemlerini rahatlatmaya takviyeci olur.

Süt daha öncekinden beri içeriğindeki A, B kompleks ve D vitaminleri ve kalsiyum gibi mineraller sebebiyle değişik meşrubatlardan daha çok seçim edilir. Ayrıca, hayvan proteinleri ve laktik asit açısından da zengindir.

Bundan dolayı, ballı süt, sıhhatinize eşsiz faydalar sağlayabilir. Bu yazıda bu yararların kimilerini açıklayacağız.

1. Cildi korur

Süt ve balın arınıcı ve antimikrobiyal özellikleri vardır. Bunlar toplanınca, beraber müthiş bir biçimde çalışır. Bunları karıştırmak size sıhhatli, parlak bir cilt verebilir.

Ballı süt içmek, cildinize içeriden takviyeci olur.

Hatta isterseniz ballı süt banyosu dahi alabilirsiniz. İşte bu biçimde:

  • Ballı sütü ve suyu küvetin içinde denk ölçüde karıştırın.
  • Bedeninizi banalde banyo yaptığınız müddet süresince bu karışımın içinde tutun.

Cildiniz bu banyonun özelliklerini emerek dışarıdan beslenir.

2. Sindiriminize takviyeci olur

Balın probiyotik özellikleri vardır. Bu, iyi bakterilerin gelişmesini ve gelişimini dayanaklar. Bunlar bağırsaklarınıza ve sindirim sisteminize çok dayanak eder.

Öte yandan probiyotiklerin, sütte bulunan bir cins probiyotik olan bifidobakteriyum üzerinde uyarıcı bir tesiri vardır.

Buna ek olarak, baldaki karbonhidratlar ve oligosakkaritler iyi bakterileri harekete geçirir. Bu bileşikler, bakterileri sıhhatli ve sindirim sisteminizde işler halde tutmaktadır.

Bütün bunlar, alttakilerin ortadan kaldırılması anlamına kazanç:

  • Kabızlık
  • Kramplar
  • Şişkinlik
  • Zararlı bakteri

3. Mukavemetinizi artırır

Her sabah ballı süt içmek beden mukavemetini ehemmiyetli miktarda artırır.

Bunun sebebi, sütte protein ve balda karbonhidrat olmasıdır. Bunların ikisi demetabolizmanızı uyarmak için gereklidir.

Her gün ballı süt içmek, yaşa bakılmaksızın, büyük bir yardımcıdır.

Enzimleri sayesinde sütte bulunan hayvan proteinleri esas aminoasitlerle ayrılınır. Bunlar daha sonra bedeninizin kullanabileceği proteinlere dönüştürülür.

Bu harekâttan çıkan ekstra malzeme, kullanılabilir enerji olarak oksitlenir.

4. Kemik sıhhatine takviyeci olur

Bal, mucizevi bir gıda taşıyıcısı olma özelliğine sahiptir. Yiyeceklerden alınan gıdaları, özellikle de kalsiyumu, bedeninizin her yerine götürebilir. Bu, bedeninizin gıdaları çok daha basit absorbe etmesine takviyeci olur.

Süt, zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Balla beraber içtiğinizde, bedeninize, kemik sıhhatinizle ilgilenmesi gereken gıda maddelerini vermiş olursunuz.

Ayrıca, kalsiyum emilimini optimize etmenize de takviyeci olur. Bu, ihtiyarladıkça oluşan osteoporoz ve eklem cerahati gibi hastalıkları tesirli bir biçimde önler.

5. Uykusuzluğa karşı savaşır

Uykudan evvel sıcak ballı süt içmek, uykusuzluk saldırıyı olduğu zaman uykuya dalmaya takviyeci en öğrenilen yollardan biridir.

Malzemelere tek tek bir göz atın. Hem bal hem de süt kendi başına bunu yapmak için tesirlidir. Fakat beraber oldukları zaman tesirleri yoğunlaşır.

  • Bal tatlı bir ham gıdadır. Bedeninizin ürettiği insülin üzerinde daha fazla hakimiyete sahip olmanızı sağlar. Zira beyninizin daha fazla triptofan salgılamasını sağlar. Bu kimyevi daha sonra uykuya dalmanıza takviyeci hormon olan serotonine dönüştürülür.
  • Sıcak süt midenizin daha rahat sezmesini sağlar ve bunu sıcaklığı sayesinde yapar. Ballı sütü uyumadan evvel içmelisiniz.

6. İhtiyarlama karşıtı özellikleri vardır

Süt ve bal kombinasyonu, bedeninizin geri kalan kısmına da çok fazla fayda sağlar. Zira bu meşrubat bedeninizi daha çevik ve dinamik yapar.

Bu karışımdaki antioksidanlar hür radikallere saldırır. Bunların beden sistemlerinizin tümünde büyük tesiri vardır. Hür radikaller cildinizi eskitir, buruşuklukları ve yaşlılık kirlerini üretir ve bedeninizin genel işleyişini bozar.

Mümkün olduğunca ve olabildiğince uzun bir müddet genç görünmek ve sezmek istiyorsanız, bu süt ve bal karışımını kullanmanız size çok takviyeci olur.

7. Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Ballı süt içmek bazı bakteriler üzerinde çok bereketli tesirlere sahiptir.

Sıcak ballı süt içtiğiniz zaman, kabızlık, gaz ve değişik bağırsak meselelerini eksiltirsiniz. Ayrıca, şayet üşüttüyseniz ya da öksürüğünüz varsa solunum sisteminize de takviyeci olur.

Bu natürel mahsullerin her ikisinden de faydalanın. Unutmayın: Yaşamda balanslı bir perhize ve iyi alışkanlıklara sahip olmalısınız. Bunlara kumpaslı olarak egzersiz yapmak ve tütün kullanmaktan sakınmak dahildir. Bunu yaparsanız, bu meşrubatın tesirlerinden daha da fazla fayda sağlayacaksınız. 

Bir cevap yazın