Bamya Hoşlanmayan Varsa Çok Pişman Olabilir

Bamyayı ülkemizde beğenen neredeyse kimse yoktur.Sümüksü yapısı sebebiyle pek beğenilmese de Dünya da kullanımı çok yaygındır. Saymakla bitmeyen bereketi nedeni ile azıcık usu olanlar bamyayı beslenme kumpaslarından noksan etmemeleri gerekir.

Bamya Mısır’da ortaya çıkmıştır ve 12 asırdan beri yetiştirilmektedir. Bir Hayli değişik tüketim biçimi bulunur. Turşusu dahi vardır ve çok nefistir!

Bamyanın bereketleri

2005 senesinde yapılan bir araştırma neticeyi bamyanın böbrek rahatsızlıkları üzerinde pozitif tesiri olduğu görüldü. Çalışmada katılımcılar iki gruba parçaladı – bir grup bamya ile rehabilitasyon edildi öteki gruba ilaç rehabilitasyonu uygulandı. 6 ay süren çalışmada ilaçla rehabilitasyon edilen grupta hiçbir farklılık görülmezken bamya ile rehabilitasyon edilen grupta ürik asit ve idrar proteininde eksilme görüldü.

Yayınlanan başka bir çalışmada da bamyanın bedeni böbrek rahatsızlıklarına karşı gözettiği söylendi. Güçlü antioksidan özelliği sebebiyle kimyeviler sebebiyle oluşabilecek böbrek rahatsızlıkların karşı koruma sağlıyor.

Bir öteki çalışma da bamya özünün şeker hastalığına karşı gözetici olduğunu ortaya çıkarmıştır. Diyabetli farelere bamya verildiğinde farelerin kan şekeri seviyelerinin düştüğü ve lipid profillerinin olağan seviyelere geldiği görülmüştür.

Bunun gibi öteki deneylerde ve laboratuvarlarda yapılan testlerde bamyanın kan şeker seviyesini düşüren ehemmiyetli yiyeceklerden biri olduğu bulunmuştur. Kapsadığı yüksek ölçüdeki çözülebilir perhiz lifler sebebiyle de daha öncekilerden beri şeker hastalığı için seçenek bir rehabilitasyon usulü olarak kullanılır.

Henüz ön hazırlık evresindeki laboratuvar testlerinde meme kanseri hücrelerine karşı tepki verdiği görüldüğünden kanserle savaşta da verimli olabileceği düşünülüyor. Bamyada bulunan ve tahlilcilerin yeni keşfettiği bir protein cinsi, laboratuvar civarındaki testlerde meme kanseri hücrelerini %72 oranında yok etmiştir.

Bamyanın bunalıma iyi geldiğini gösteren araştırmalar da bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda bamya çekirdeklerinin ruh halini iyileştirmede ehemmiyetli bir rol oynadığı hatta bilenen bazı antidepresanlarla aynı tesiri sağladığı görülmüştür. Bamyanın bu bereketi içerisinde bulunan yüksek derecedeki total fenol ve flavonoidlere bağlıdır.

Bir daha karşınıza bamya çıktığında “Iyhhh bamya mı? Yaşamda yemem!” demeden evvel bir kere daha düşünmenizde fayda olabilir.

Bir cevap yazın