Baş sızısı ve anksiyete için lavanta limonatası nasıl yapılır

Baş sızısı ve anksiyete için lavanta limonatası nasıl yapılır
Baş sızısı ve anksiyete için lavanta limonatası nasıl yapılır: Baş sızısı geçmişten beri her zaman insanlar için ilk sıralarda yer alan şikayetlerden biri olmuştur. Ayrıca anksiyete de asapsal hastalıkların ilk üç sırasında yer alır. Hemen hemen herkes rehabilitasyon için ilaç kullanmayı seçim eder ama bu kısa vadede meseleyi çözsede uzun vadede kalıcı bir rehabilitasyon usulü olmayacaktır. Yan tesirlerini de söylemiyoruz dahi. Fakat tabiat bize o kadar tesirli bir nebat veriyor ki baş sızısını, anksiyeteyi kesiyor ve ileriye müteveccih olarak rehabilitasyon ediyor. Bugün size baş sızısı ve anksiyete için lavanta limonatası nasıl yapılır onu anlatacağız.

Çoğumuz bunu öğrenmiyoruz, fakat, lavanta yağı; bizim genel sıhhatimiz ve sıhhatli yaşamamız için en eforlu yağlar arasında yer almaktadır. Bu yağ 150’den fazla etkin bileşenleriiçeren kimyevi bileşik bir yapıya sahiptir. Bunun yanında antibakteriyel, antiseptik, detoks ve antimikrobiyal yararları vardır. Lavantanın yararlarını özet olarak geçtiğimize göre hemen tanıma geçelim.

Lavantalı Limonatayı Nasıl Hazırlanır?
Bu natürel Lavantalı limonatayı hazırlamak için iki basit yol vardır. Bunlardan biri yağı ile, ötekiyi ise nebatı ile hazırlanır. Her iki tasvir de şahanedir ve aynı özellikleri taşır. Hangi malzemeyi daha basit bulabiliyorsanız, onu kullanın.

Lavanta yağı ile lavantalı limonata nasıl hazırlanır?
Bu meşrubatı hazırlamak için bir veya iki damla lavanta yağı yeterlidir.

Malzemeler: Yarım kadeh bal 170 gram, 10 kadeh su 2.5 litre, 1 damla lavanta yağı, 6 adet limon.

Hazırlanışı: 10 kadeh suyu geniş bir sürahiye koyun.6 adet limonun suyunu sıkıp ilave edin. Balı ilave edin ve iyice karıştırın. Lavanta yağını ilave edin. Günde üç ila dört kadeh içebilirsiniz.

Lavanta nebatı ile lavantalı limonata nasıl hazırlanır?
Bu tanımda, lavanta yağı yerine, limonataya ilave edeceğimiz bir lavanta infüzyonu hazırlayacağız.

Malzemeler: 1 yemek kaşığı lavanta çiçeği 10 gram, Yarım kadeh bal 170 gram, 5 kadeh su 1.2 litre, 1 kadeh limon suyu 250 mL.

Hazırlanışı: Bir kadeh suyu kaynatın. Kaynayınca lavanta çiçeklerini ilave edin. 20 dakika demleyin ve süzün. Kalan su ile limon suyunu ilave edin. Bal ile tatlandırın. Her şeyi iyice karıştırıp servis edin. Günde üç kere için.

Bu düşük kalorili bir meşrubat olduğu için, bunu rejim programınıza ilave etmekten çekinmeyin. Baş sızısının ilk bulgularını fark ettiğiniz zaman ya da koruma emelli, stres sezdiğiniz zaman için.

Kaynak: http://www.bayanlarbilir.com/bas-agrisi-ve-anksiyete-icin-lavanta-limonatasi-nasil-yapilir-6922

Bir cevap yazın