Hemoroide Çok İyi Geliyor, Peki Nasıl Yeniyor?

Zeytinyağlı çiriş otu yemeği nasıl yapılır?

Yabani pırasa olarak da öğrenilen çiriş otu son yarıyılda hayli popüler. Çiriş otunu ister kavurarak ister zeytinyağlı olarak harcayabilirsiniz. İşte zeytinyağlı çiriş otu yemeği tarifi.

Malzemeler:

1 kilogram. çiriş otu
1 adet soğan
6 yemek kaşığı zeytinyağı
1.5 yemek kaşığı pirinç
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı tuz
1 su kadehi kaynar su

Ön hazırlık:
Soğan atanır ve yemeklik doğranır. Pirinç yıkanır. Çiriş otunun kök kısımları kesilir ve sap kısmı üzerinde bulunan saydam çanak yapraklar tek tek parçalar. Çanak yaprağın ufalaması ile çiriş otu yaprakları hür kalır. Yapraklar iyice yıkanır. Ardından, suyu süzülmüş çiriş otu 1-2 cm. uzunlukta kuşbaşı doğranıp, kabında bekletilir

Pişirme kısmı:
Tencereye zeytinyağı konulur ve ısıtılır. Üzerine soğan ilave edilir ve düşük ısıda kavrulur. Bu sırada tencerenin orta kısmına domates salçası katılır ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. Ardından 1 su kadehi kaynar su ve tuz ilave edilir. Üzerine doğranmış çiriş otu ilave edilip, karıştırılır.

Çiriş otunun diriliği kaybolup tencereye oturduktan sonra, pirinçler ilave edilir, malzemeler karıştırılır. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılır. Ocak ısı ayarı en düşük ısı konumuna getirilir. 20 dakika sonra çiriş otu yemeğiniz servise hazır.

Çiriş otunun verimleri nelerdir?
Çiriş otunun millet arasında öğrenilen bir hayli yararı vardır. Hastalıklar için natürel rehabilitasyon usulü olarak kullanılan çiriş otunun iyi geldiği hastalıklar şu biçimdedir.

*Hemoroide iyi kazanç.
*Regl kumpassızlığını ortadan kaldırır.
*Ağrı kesici tesiri vardır.
*İdrar söktürür.
*Mesane taşlarına tesir eder.

*Cinsel eforu çoğaldırır.
*Akrep gibi zehirli hayvanların tesirlerine sirke ile kaynatıldığında fayda sağlar.
*C vitamini kaynağı sağlar.
*Saç kırana iyi kazanç.
*Egzamayı rehabilitasyon eder.

Bir cevap yazın