Hemoroide İyi Gelen Mucizevi Derman

Hemoroid Hemoroit, cemiyette çok sık görülmesine karşın, saklı gizli yaşanan bir hastalıktır. Hareketsiz hayat, mesleksel nedenler ve kalıtsal yatkınlık basura neden olan en ehemmiyetli etmenlerdir. Hemoroid rehabilitasyonu için muhtelif ilaçlar ve rehabilitasyon usulleri mevcut. Ama bunlara seçenek olarak bazı nebatsal yöntemler de var. İnsan yaşamını kabusa çeviren bu rahatsızlık için, Dr. Ender Saraç’ın önerilerine kulak vermek ister misiniz?

Sıhhatli Hayat Uzmanı Ender Saraç, evde basitlikle uygulayabileceğiniz bazı nebatsal rehabilitasyonlarla sizlere takviyeci oluyor.

Dr. Ender Saraç’ın HemoroidHemoroit için Teklifleri :

Hemoroid Hemoroit için Nebatsal Yöntemler : Gotu kola nebatı, aloe vera, rutin biyoflavonoidi ve bazı ayurveda tabletleri genel varis meylini eksilterek faydalı olabilir.
Hemoroid Hemoroit için Nebat Çayları : Kuşburnu ve kök zerdeçaldan karışım çay yapıp içmek ayrıca günde en az 2 litre ılık akışkan içmek bu mevzuda çok yararlıdır.

Basura Hemoroit İyi Gelen Baharatlar : Kara halle, yoğun burucu özelliğinden dolayı özellikle basurda çok yararlıdır. Kara halleyi harcayabilmek için, çekirdekleri, teflon tavada çok az ölçüde sıvıyağla aralıksız karıştırıp usulca kavurmak gerekir. Son derece buruk bir tadı olan kara halle ağza alındığı andan itibaren büzüştürmeye başlar. Yemeklerden sonra günde 2-3 kere, 1 adet kavrulmuş kara halle çekirdeğini çiğneyip yutmak hemoroite karşı rehabilitasyonda ve korunmada oldukça faydalıdır.

Baharatlardan toz zerdeçal da, hem basur kanamalarını eksiltir hem de hemoroitin oluşmasını veya ilerlemesini önler. Tüm acı baharatlar, hemoroitin yaradılışını ve kanama tehlikesini artırır. Bu sebeple her türlü acı baharattan sakınmak gerekir. Genelde hemoroite pozitif tesirleri olabilecek baharatlar arasında nane, safran, dereotu; biberiye, kişniş, tarçın, kakule, gülsuyu sayılabilir.

Hemoroid Hemoroit meseleyi yaşayanalar ayrıca şunlara dikkat etmelidir:

Fazla ölçüde kırmızı et, katı ve kuru besinler, acılı, baharatlı besinler ile fazla asitli meşrubatlardan sakınmak gerekir. Beslenmede özellikle sulu, ılık, lifli, zarlı yiyecekler, meyve kompostoları, yulaf ezmesi, müsli, sulu ayran, kuşburnu marmelâdı, sebze çorbası, zeytinyağlı sebze yemekleri gibi yiyeceklerin harcanması çok faydalıdır.

Hemoroid için Faydalı Dıştan Uygulama :

Bayağı kuşburnu meyvesi kaynatılır ve lapa yapılır. Ilıyınca, bir avuç dolusu kadar alınır, kalça hafifçe iki yana doğru açılarak makat bölgesine konur ve bir tülbent ya da petle kapatılıp, 15-20 dakika kadar hafifçe üzerine oturulur. Daha sonra tülbent ya da pet kaldırılır ve bayağı ılık suyla durulanılır. Ayrıca ılık suyun içerisine papatya, biberiye, ısırgan ve kuşburnundan birer parça kaynatılıp 20 dakika kadar ılık suya oturma banyosunun yapılması da hemoroid için çok yararlıdır.

Zeytinyağı, kantaron yağı ve ıspanak:

Bir çorba kaşığı zeytinyağı alınarak üç adet ıspanak yaprağı ile karıştırılır ve elde edilen karışım bir pamuğa sürülerek makat çevresine sürüldüğünde apaçık fayda sağlandığı bildirilmektedir. Aynı biçimde, pamuk zeytinyağı veya kantaron yağına daldırılarak makat çevresine sürüldüğünde de faydalı olmaktadır.

Hemoroit İçin Öteki Çözümler

Liften zengin perhiz:

Darı, darı gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, karnabahar, havuç, patates, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, şalgam, brüksel lahanası, bakla, fasulye, nohut, soya, mercimek, bezelye, elma, kayısı, muz, yabanmersini, kavun, karpuz, kiraz, vişne, üzüm, şeftali, armut, ananas, erik, çilek, frambuaz, kereviz, salatalık, kıvırcık salata, mantar, soğan, yeşil biber, domates, hububatlı ekmek, yulaflı ekmek, çavdarlı ekmek, kepekli ekmek, buğdaylı ekmek, keten tohumu ve şeker pekmezi harcanması önerilir.

Lif yardımları:

Karnıyarık otu tohumundan Psyllium her gün iki çay kaşığı yardım olarak alınması önerilmektedir. Alonso-Coello ve ark. bir grup hastaya lif vermiş ve öteki gruba ise vermemişler ve lif alan grupta makattan kanama oranının % 50 eksildiğini, ancak makat sızısı ve makat sarkmasında bir farklılık olmadığını belirlemişlerdir.
Probiyotikler: klasikte sindirim sisteminde yer alan, sindirim için faydalı mikroorganizmaların verilmesidir.

Natürel yöntemler

Patlıcan sapı:

Patlıcan saplarını su içinde kaynatılarak elde edilen natürel suyun soğutulmasını takiben içilmesi veya dolaysız olarak hemoroid memesi üzerine emin bir müddet temas ettirilmesinin bereket sağlar.

İncir yaprağı suyu:

İncir meyvesi, düşük oranda protein, yağ ve karbonhidrat kapsar, % 50-75’i şekerden oluşur ve süt ile beraber alınabilir. Kabızlık ile çabada çok faydalıdır ve minik çekirdekleri bağırsak hareketlerini peristaltizm çoğaldırarak, sanki bir dışkı yumuşatıcı laksatif gibi hareket ederler. Bir iki adet kuru incir alınarak sıcak su içinde bir gece bekletildikten sonra, bu su ile oturma banyosu yapıldığında, hemoroit hemoroid rehabilitasyonunda hayli faydalı olduğu gözlemlenmektedir.

Zencefil – nane şekeri – bal karışımı:

Yarım çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı nane şekeri mentol ve bir çorba kaşığı bal karıştırılarak her gün içildiğinde ciddi düzelme sağladığı belirtilmektedir.

Sülük uygulaması:

Özellikle Uzak Doğu tıbbında sülüklerin hemoroit memelerini emmesini sağlayarak ananesel hemoroid rehabilitasyonu uygulanmaktadır. Ancak, operasyon hastaların % 90’ı tarafından sızılı olarak değerlendirilmektedir. Operasyon sonrasında makat bölgesi su ile arınılmakta ve sonrasında bal sürülmektedir.

Oturma banyosu:

10-15 Dakika müddet ile günde 4-5 kere ılık su 24-27oC ısıda olacak ve dirseği yakmayacak içine oturma sızıların eksilmesinde ciddi oranda bereket sağlar.

Kremler:

Sıklıkla nitrogliserin, kortizon, çinko oksit içerikli kremler ile makata masaj yapılması bereket.

Bir cevap yazın