Bayılarak Yiyoruz! Ama Bidaha Ağzınıza Sürmeyeceksiniz!

İŞLENMİŞ KIRMIZI ETLER KANSER TEHLİKESİNİ ARTIRIYOR..

Yeni bir araştırma sayesinde, işlenmiş et tüketimindeki çoğalışla meme kanseri tehlikesindeki çoğalışın irtibatlı olduğuna dair ispatlara erişildi. 260 binden fazla bayanı inceleme eden analistler, haftada vasati iki sosise denk gelen işlenmiş et tüketiminin, meme kanseri tehlikesinde yüzde 50 ortamında çoğalışa neden olduğunu buldular…İşlenmiş etler ve göğüs kanseri

“Dünya Sağlık Teşkilatı, 2015 senesinde işlenmiş etlerin kolorektal kanser tehlikesini çoğaldırdığını doğrularken, kırmızı eti “muhtemelen kanserojen” kabul ediyordu. Bu neticeler yapılan 800’den fazla çalışmaya sabrederek ortaya konuldu. Evvelki araştırmalar ayrıca, işlenmiş kırmızı etlerin göğüs kanseri tehlikesini artırabileceğini ileri sürüyordu.

Analistler, yeni çalışma ile bu ilişki hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalıştı.40-69 yaşlarındaki 262 bin 195 bayana ait bilgiler araştırmaya tabi tutuldu.

Göğüs kanseri tanısı konan toplam 7 bin 919 bayan, yedi sene süresince takip edildi. İşlenmiş et tüketimi en az olan bayanlarla günde en az dokuz gram işlenmiş et harcayanlar karşılaştırıldığında, ikinci grubun yüzde 21 oranında daha fazla meme kanseri tehlikeyi taşıdığı tespit edildi. Sığır ve dana eti gibi kırmızı et yemekle meme kanseri tehlikeyi arasında bir ilişki bulunamadı.İşlenmiş et harcayanlarda beşte bir oranında artış

Ardından analistler, incelemelerini, kırmızı ve işlenmiş etlerin ve meme kanseri tehlikesinin izlenmesine müteveccih evvelki 10 çalışmadan elde edilen neticelerle birleştirerek yapılan çalışmaları değerlendirdiler. İşlenmiş et alımının postmenapozal meme kanseri tehlikesini yüzde dokuz oranında çoğaldırdığını ortaya koydular.”

Bir cevap yazın