Bayramda Hakimiyetli Beslenmenin Püf Noktaları

Ananesel yemeklerin ve tatlıların bol ölçüde sunulduğu ve harcandığı bayramların hakimiyetsiz beslenmeye neden olabildiğini belirten beslenme ve perhiz uzmanı Tuba Misal, “miktarlı ve dikkatli olmanın verimi var” dedi.

Oruç yakalanan yarıyılda kahvaltıya dinlenen özlem ve insanların beğendikleriyle beraber sofraya oturmaları birleşince fazla tüketimle karşı karşıya kalınabiliyor. Normal kahvaltılıklara börekler, kızartmalar, şarküteri mahsulleri gibi bir hayli çeşidin ilave edildiğine dikkati sürükleyen beslenme ve Perhiz uzmanı Tuba Misal, “ısrara karşı sabredip yarım porsiyon rica edilebilir. Konutunuza gelen konuğunuza da ısrarcı olmayın ve hafif ikramlar sunmaya çaba edin” teklifinde bulundu.

Çocuklara bayramda az ölçüde şeker verin

Şeker Bayramının özellikle çocuklara şeker ve çikolata verilmesiyle aşinasına değinen beslenme ve perhiz uzmanı Tuba Misal, “bu besinler çocuklarda basitlikle diş çürümelerine ve mide bağırsak hassasiyetine neden olur. Fazla yenildiğinde ishal, kusma görülebilir. Ananeleri bozmamak ismine az ölçüde izin verebilir ya da pekmezli, hurmalı, meyveli, sütlü olacak biçimde çikolata ve şeker biçimine getirebilecek tatlılar yapılabilir” diyerek şu tekliflerde bulundu:

•Bayramda beslenme hakimiyetinizi kaybetmeyin.
•Yakın mesafedeki ziyaretlerinizde erişiminizi yürüyerek yapın.
•Bayramda yemek yeme eylemine değil, hoşlandıklarınızla biraraya gelmenin sevincini çıkararak sohbetinize odaklanın.
•Şeker, kalp, tansiyon, mide bağırsak gibi hastalıkları olanlar hekim ve diyetisyenlerinin tekliflerinin dışına çıkmamalı…

Bir cevap yazın